Co warto wiedzieć?

Stabilizatory liniowe – układy scalone

We współczesnej elektronice stabilizacja napięcia ma ogromne znaczenie. W wielu dziedzinach stosuje się stabilizatory w postaci układów scalonych. Ich podstawową zaletą są niewielkie rozmiary.

| Artykuł partnerski

Materiały promocyjne

Czym jest stabilizator napięcia w postaci układu scalonego?

Głównym przeznaczeniem stabilizatorów jest utrzymywanie na wyjściu zadanego napięcia prądu stałego. Są to układy scalone, które mają za zadanie działać niezależnie od obciążenia układu, a także w przypadku wahań napięcia. Dzięki temu skutecznie chronią pozostałe elementy elektroniczne urządzenia. Najczęściej produkowane są z krzemowych monokryształów półprzewodnikowych.

Stabilizatory wykorzystują zjawisko ujemnego sprzężenia zwrotnego, w którym sygnały wyjściowe reagują w sposób ciągły na sygnały na wejściu. W razie wahań napięcia zasilającego stabilizator generuje sygnał sterujący, który pozwala zniwelować zmianę napięcia na wyjściu.

Niezwykle istotne jest, aby napięcie nie zmieniało się pod wpływem czynników takich jak temperatura czy wartość pobieranego prądu. Profesjonalne stabilizatory napięcia w postaci układu scalonego gwarantują taki tryb pracy.

Rodzaje stabilizatorów liniowych

Istnieje kilka rodzajów stabilizatorów, które różnią się parametrami, konstrukcją i sposobem działania. Do najważniejszych należą stabilizatory liniowe, impulsowe i LDO. Najczęściej wykorzystuje się te pierwsze.

Stabilizatory liniowe charakteryzują się dużą niezawodnością oraz trwałością, są też stosunkowo tanie. Dobrze radzą sobie z dostarczaniem stabilizowanego napięcia na wyjście. Ich mankamentem jest wydzielanie ciepła – tym większe, im większe napięcie obsługują. 

W takim wypadku stosuje się radiatory, które nadmiar ciepła odprowadzają z układu. Stabilizatory w postaci układów scalonych mają też wbudowane obwody ograniczające prąd wyjściowy przy przeciążeniu lub nadmiernym wzroście temperatury.

Istnieją 4 podstawowe grupy stabilizatorów liniowych:

- stabilizatory napięć dodatnich i ujemnych o ustalonym napięciu,
- stabilizatory napięć dodatnich i ujemnych o napięciu, które ustala użytkownik. 

W stabilizatorach regulowanych regulacja następuje przy użyciu specjalnego potencjometru, którego funkcję pełni rezystor zmienny.

Stabilizatory LDO (ang. Low Drop Out) to także rodzaj stabilizatorów liniowych. Aby mogły prawidłowo pracować, potrzebują niewielkiej różnicy między napięciem wejściowym i wyjściowym. Są w stanie pracować w trybie ciągłym, a do ich najważniejszych elementów należy źródło napięcia odniesienia, wzmacniacz błędu i element szeregowy w postaci tranzystora Q1 lub MOSFET.


Podstawowe parametry stabilizatorów napięcia

Stabilizatory napięcia mają kilka podstawowych parametrów. Do najważniejszych należą:

- napięcie gwarantowanej stabilizacji,
- napięcie pracy stabilizatora,
- gwarantowane napięcie wyjściowe,
- szybkość stabilizacji.

Napięcie gwarantowanej stabilizacji jest parametrem określającym napięcie wejściowe, którego zakres decyduje o gwarantowanym poziomie napięcia na wyjściu. Napięcie pracy stabilizatora określa z kolei, w jakim zakresie napięcia wejściowego następuje stabilizacja. Szybkość stabilizacji to czas, po którym stabilizator powróci do napięcia wyjściowego, gdy nastąpi jego spadek.

Ważnymi parametrami są też sprawność, stosunek mocy do masy, czy szybkość tłumienia dźwięków i drgań oraz zakłóceń radioelektrycznych.

Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO