Poradnik

Jak poprawnie zrobić kawę?

Kawowi smakosze potrafią wyczuć ogromną różnicę pomiędzy kawą przygotowywaną w domu a napojem zaparzonym przez baristę w profesjonalnej kawiarni. Jak oni to robią, że ich kawa zawsze smakuje tak dobrze i ma w sobie tyle aromatu? To nie tylko prosta procedura przygotowania naparu. Ważne jest również odpowiednie przechowywanie kawy, wybór wysokiej jakości ziaren, ich właściwe mielenie, a nawet dobór wody i jej temperatury.

| Artykuł partnerski

Materiały promocyjne partnerów

Po czym poznać wysokiej jakości kawę?

Kawa i jakość samych jej ziaren ma największy wpływ na końcowy smak naparu. Z ziaren niskiej jakości, nawet przy zachowaniu wszystkich zasad właściwego parzenia kawy, nigdy nie powstanie naprawdę dobry napar o idealnym smaku i mocnym aromacie. Tylko po czym rozpoznać wysokiej jakości kawę? Wszystkie istotne informacje powinny znajdować się na jej opakowaniu.

Hasła takie jak „intensywny aromat” zamieszczane na opakowaniach kawy tak naprawdę o niczym nie świadczą i są głównie chwytem marketingowym. Znacznie ważniejsze informacje to konkretne dane, takie jak kraj i rejon pochodzenia ziaren, data wypalenia, profil smakowy, czy wysokość uprawy.

Żeby ziarna kawy nie straciły swojego aromatu, należy je właściwie przechowywać. Jeżeli oryginalne opakowanie wyposażone jest w szczelne zamknięcie, najlepiej nie przesypywać kawy do niczego innego. Dobrym pomysłem, szczególnie dla kogoś, kto pije dużo kawy, może być także kupienie przeznaczonych na nią pojemników do kuchni.

Woda – temperatura i filtrowanie

Najczęstszy błąd popełniany przy parzeniu kawy to zalewanie jej wrzątkiem tuż po zagotowaniu się wody. Ma ona wtedy delikatnie zbyt wysoką temperaturę, przez co może powodować, że kawa będzie lekko zbyt gorzka. Woda, którą zalewa się kawę, powinna mieć temperaturę pomiędzy 88 a 94 stopnie Celsjusza.

Jak kontrolować temperaturę wody? Rozwiązaniem może być czajnik z regulacją lub odczekanie po zagotowaniu się wody od 30 sekund do minuty. Po tym czasie powinna już mieć ona właściwą temperaturę. Zalaną gorącą wodą kawę warto odstawić na kilka minut, żeby zmielone ziarna mogły w pełni uwolnić swój aromat.

Poza temperaturą wody, nieobojętne jest także jej pochodzenie. Do czajnika najczęściej wlewa się bieżącą wodę z kranu, jednak nie jest to najlepszy wybór do parzenia kawy. Tak zwana kranówka to woda mocno zmineralizowana, co negatywnie wpłynie na smak naparu. Żeby pozbyć się niechcianych minerałów, przed gotowaniem wystarczy ją przefiltrować w dzbanku z filtrem.


Jak mielić kawę i ile jej użyć?

Najwięcej aromatu można uzyskać, parząc kawę świeżo mieloną, dlatego młynki elektryczne pojawiają się w coraz większej ilości domów. Wybierając takie urządzenie, warto zwrócić uwagę na jego wykonanie, a w szczególności jakość zastosowanych ostrzy i ich materiał. Nierównomierny przemiał ziaren będzie miał ogromny wpływ na smak parzonej kawy. Za najlepsze modele uważa się zwykle młynki ceramiczne i żarnowe.

Ile dokładnie kawy powinno się wsypać do kubka, żeby napar miał odpowiednią siłę i intensywność? Zwykle radzi się, żeby na każde 100 mililitrów wody przypadało minimum 6, ale nie więcej niż 8 gramów mielonej kawy, co odpowiada ilości, jaka mieści się na przeciętnej łyżeczce.

Jeśli użyje się zbyt mało kawy, napar będzie zbyt wodnisty i gorzki w smaku. Przy zbyt dużej ilości także może być wyczuwalna gorycz, a napój zrobi się mętny. Idealnych proporcji warto poszukać z pomocą precyzyjnej wagi kuchennej, metodą prób i błędów.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO