Lubicie Geralta?

Jak czytać Wiedźmina? Kolejność chronologiczna sagi. Od której książki należy zacząć?

Popularność Wiedźmina jest obecnie ogromna. Wszystko za sprawą serialowej produkcji Netflixa, która powstała na bazie uniwersum wykreowanego przez Andrzeja Sapkowskiego. Swoją drugą młodość przeżywają też gry komputerowe z białowłosym wojownikiem w roli głównej. Nic więc dziwnego, że ludzie bardzo chętnie sięgają również po pierwowzór obu dzieł – książki. Saga polskiego pisarza jest bestsellerem chociażby w Stanach Zjednoczonych. 

Fotografia poglądowa

Także w Polsce książki Sapkowskiego robią furorę. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z kolejności, w której należy czytać dzieła pisarza. Oto kolejność chronologiczna prozy polskiego autora.

Ostatnie życzenie

Pierwszy zbiór opowiadań i pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w wiedźmińskim uniwersum. Książka wprowadza czytelnika w zawiły świat i przedstawia głównych bohaterów. Znajdziemy tu opowiadania: Głos rozsądku, Wiedźmin, Ziarno prawdy, Mniejsze zło, Kwestia ceny, Kraniec świata i Ostatnie życzenie.

Miecz przeznaczenia

Drugi zbiór opowiadań, które tak naprawdę można czytać w dowolnej kolejności. Każde z nich wprowadza nowy wątek, który często jest kontynuowany w głównej sadze. Znajdziemy tu opowiadania: Granica możliwości, Okruch lodu, Wieczny ogień, Trochę poświęcenia, Miecz przeznaczenia i Coś więcej.

Saga o Wiedźminie

Na główną sagę składa się 5 tomów, które kontynuują niektóre rozpoczęte w opowiadaniach wątki. W przeciwieństwie do poprzednich książek – tutaj należy zachować ścisłą chronologię. Sagę o Wiedźminie należy czytać w takiej oto kolejności:

1. Krew elfów
2. Czas pogardy
3. Chrzest ognia
4. Wieża Jaskółki
5. Pani Jeziora

Sezon Burz

Książka, która miała nie powstać. Sam Sapkowski zarzekał się, że fani nie dostaną już nic z wiedźmińskiego świata. Ostatecznie powstał jednak Sezon Burz, który uzupełnia znaną nam sagę i wprowadza nowe wątki. Duża część akcji rozgrywa się przed wydarzeniami z opowiadania Ostatnie Życzenie – epilog jednak ma miejsce już po zakończeniu fabuły Pani Jeziora. Książkę można więc czytać zarówno przed, jak i po głównej sadze.

Poza kanonem

Do sagi nie należą dwa opowiadania: Droga, z której się nie wraca i Coś się kończy, coś się zaczyna. Pierwsze jest swoistym prologiem, w którym poznajemy rodziców Geralta. Drugie odnosi się do ślubu białowłosego wiedźmina z czarodziejką Yennefer. Te drugie powstało jako swoisty żart i prezent z okazji ślubu przyjaciół Sapkowskiego.


2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO