Nowa funkcja giganta

Gmail – koniec ze scamem na mailu?

Poczta elektroniczna to dziś jeden z najpopularniejszych i podstawowych sposobów komunikacji w sieci. Jednym z gigantów w tej sferze jest Gmail, który właśnie zdecydował się na wprowadzenie nowej opcji. Ma ona w założeniu ograniczyć – a najlepiej w pełni wyeliminować – zjawisko scamu i fałszywych maili, które podszywają się pod znane firmy. Oszuści mogą w ten sposób chociażby wyłudzać dane lub starać się uzyskać dostęp do kont niczego nieświadomych użytkowników. Gmail zamierza wypowiedzieć wojnę fałszywym wiadomościom i wybrał na to dość ciekawy sposób. Firmy i ich loga będą bowiem weryfikowane – użytkownik będzie wiedział wówczas, że korespondencja pochodzi ze sprawdzonego źródła. 

Gmail

Testy opisywanej funkcjonalności rozpoczęły się jeszcze w roku 2020 – dopiero teraz opcja staje się jednak powszechnie dostępna. Czy ma ona opcję zmienić mailową rzeczywistość i uwolnić nas od scamowych maili na dobre?

Jak działa nowa funkcja?

Gmail stawia na wykorzystywanie standardu BIMI (Brand Indicators for Message Identification). Dzięki niemu firmy mogą uzyskać weryfikację swojego logo. Dla użytkownika jest to informacja, że mail pochodzi od sprawdzonego nadawcy. Pozwoli to natomiast uniknąć sytuacji, w której na przykład otrzymujemy maila, nakłaniającego nas do przelania konkretnej kwoty pieniędzy – jego nadawca podszywa się wówczas chociażby pod nasz bank. Bez zweryfikowanego logo wiemy, że nie warto ufać takiej wiadomości. Jak długo potrwa weryfikacja? Na pewno będzie to proces czasochłonny i żmudny – weryfikacje wszystkich firm niemal na pewno nie pojawia się jednocześnie. Sama funkcja może jednak znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo w sieci – z całą pewnością warto więc na nią czekać. 

Sprawdź również - YouTube Shorts – usługa oficjalnie w PolsceKomentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO