Korzyści bankowości elektronicznej

Co możesz zyskać dzięki bankowości elektronicznej?

Polacy kochają bankowość elektroniczną! Jeśli wciąż nie korzystasz z usług banku przez internet i telefon, to najlepszy moment, aby wreszcie zacząć. Dlaczego? W artykule wyjaśnimy, jakie korzyści przyniesie Ci użytkowanie bankowości elektronicznej.

Jak wskazują dane PRNews, na koniec września 2021 r. banki uniwersalne miały 21,7 mln aktywnych użytkowników bankowości elektronicznej, a umowę umożliwiającą dostęp do kanałów elektronicznych – 42,1 mln. Aktywnych użytkowników bankowości elektronicznej było o 1,5 mln więcej niż przed rokiem i o 413 tys. więcej niż kwartał wcześniej! Czym jest w praktyce bankowość elektroniczna i dlaczego warto z niej korzystać?

| Artykuł partnerski

Materiały partnerów

Czym jest bankowość elektroniczna?

Bankowość elektroniczna jest nowoczesną formą usług bankowych. Dzięki niej klient banku może zarządzać swoimi produktami i wykonywać poszczególne operacje za pośrednictwem urządzeń elektronicznych (laptopa, smartfona czy bankomatu) i łącza telekomunikacyjnego, np. linii telefonicznej.

Elektroniczna obsługa klienta odbywa się z reguły za pośrednictwem czterech podstawowych kanałów:

- bankowości internetowej, która wykorzystuje urządzenia (komputer, tablet, telefon komórkowy, laptop) z dostępem do internetu;
- bankowości telefonicznej (zazwyczaj Call Center i IVR);
- bankowości terminalowej (głównie w zakresie bankomatów);
- bankowości mobilnej umożliwiającej bankowanie przy pomocy urządzeń mobilnych.

Jakie operacje bankowe wykonasz przez internet i telefon?

Korzystając z bankowości elektronicznej, wygodnie i bezpiecznie:

- sprawdzisz saldo konta osobistego i oszczędnościowego;
- sprawdzisz numer konta bankowego, a w razie potrzeby — wygodnie go skopiujesz;
- założysz darmowe konto bankowe i lokatę;
- zyskasz dostęp do historii rachunku;
- złożysz wniosek o kredyt gotówkowy, samochodowy, konsolidacyjny i o kartę kredytową;
- spłacisz zadłużenie na karcie kredytowej i wygenerujesz wyciąg;
- zmienisz limity transakcyjne;
- czasowo zablokujesz lub zastrzeżesz kartę kredytową.


3 korzyści, jakie przyniesie Ci korzystanie z bankowości elektronicznej

Bankowanie przez internet i telefon przyniesie Ci szereg wymiernych korzyści. Oto najważniejsze:

- oszczędność czasu. Jeszcze jakiś czas temu potrzeba wykonania każdej, nawet banalnej operacji bankowej wiązała się z koniecznością czasochłonnej wizyty w oddziale. Dziś dzięki bankowości elektronicznej możesz założyć konto, zlecić dyspozycję przelewu czy złożyć wniosek kredytowy bez wychodzenia z domu — wygodniej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej;
- oszczędność pieniędzy. Możliwość bankowania przez internet i telefon pozwala także oszczędzić pieniądze. Nie tylko te, które musiałbyś wydać, aby dojechać do oddziału na drugim końcu miasta. Często zdarza się, że banki oferują atrakcyjniejsze warunki (np. atrakcyjniejsze oprocentowanie depozytów) dla osób korzystających z kanałów elektronicznych;
- niezależność. Dzięki bankowości internetowej zrealizujesz większość operacji bankowych niezależnie od godzin pracy i lokalizacji oddziałów. Taka możliwość zapewnia ogromny komfort bankowania i wprowadza je w nowy wymiar.


Jak bankować bezpiecznie?

Wiele osób, które nie korzystały dotychczas z usług banku przez internet i telefon, zastanawia się, czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo transakcji wykonywanych elektronicznymi kanałami spoczywa nie tylko na banku, ale też na samych użytkownikach. Co możesz zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć swoje pieniądze i dane osobowe?

- Regularnie aktualizuj aplikacje bankowe i przeglądarkę internetową.
- Używaj dobrego programu antywirusowego.
- Nie podawaj nikomu swoich danych logowania oraz PIN-ów. Nie zapisuj ich na kartce ani tym bardziej — na karcie płatniczej.
- Uważaj na podejrzane wiadomości z linkiem kierującym do strony logowania do systemu bankowości internetowej. Jeśli haker zyska dostęp do Twojego rachunku, możesz stracić wszystkie zgromadzone na nim pieniądze. Masz wątpliwości, czy otrzymany link pochodzi z Twojego banku? Zadzwoń na infolinię. Poświęcając kilka minut na tę czynność, możesz zapobiec długofalowym i wyjątkowo przykrym konsekwencjom oszustwa.

Źródło:
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/bankowosc-internetowa-czym-jest-jak-dziala-na-czym-polega/3b4t53z

Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO