Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Woody Allen. Kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci, filmy i seriale

flickr.com/Raffi Asdourian/CC BY 2.0

Woody Allen jest amerykańskim scenarzystą, reżyserem, aktorem i muzykiem. Ma na swoim koncie cztery Oscary – dwa za film „Annie Hall” (1997) i po jednym za „Hannah i jej siostry” (1986) oraz „O północy w Paryżu” (2011). Jest również laureatem Złotych Globów i BAFTA. Ceniony jest nie tylko za kunszt filmowy, ale przede wszystkim za jedyne w swoim rodzaju poczucie humoru. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: Woody Allen

Pełne imię i nazwisko: Allan Stewart Konigsberg
Data i miejsce urodzenia: 1 grudnia 1935, Nowy Jork, USA
Zawód: aktor, reżyser, scenarzysta
Partner: Harlene Susan Rosen (1956–1962), Louise Lasser (1966–1970), Soon-Yi Previn (1997-)
Dzieci: Moses Farrow (1978), Dylan O’Sullivan Farrow (1985), Ronan Farrow (1987), Bechet Allen (1998), Manzie Tio Allen (2000)
Wzrost: 165 cm
Waga: 95 kg
Instagram: @woodyallenofficial


Kariera

Woody Allen zaczął interesować się filmem we wczesnej młodości. Chętnie oglądał występy komików i słuchał radiowych programów komediowych. W wieku 16 lat nauczył się grać na klarnecie i zaczął występować w Michael’s Pub. Zajmował się również sprzedawaniem żartów do gazet oraz pisaniem gagów, między innymi dla Guya Lombardo. Rok później zmienił nazwisko na Woody Allen, a w 1952 roku podpisał kontrakt z William Morris Agency. W tym czasie podjął również naukę na Uniwersytecie Nowojorskim, gdzie nie zaliczył zajęć z produkcji filmowej. W wieku 20 lat zaczął pracować w telewizji jako scenarzysta programów satyrycznych. W 1965 roku napisał scenariusz do filmu „Co słychać, koteczku?”, w którym zadebiutował również jako aktor. Rok później napisał scenariusz i dokonał dubbingu do japońskiej komedii „Kokusai himitsu keisatsu: Kagi no kagi”, czyli „Jak się masz, koteczku?”. W 1969 roku zadebiutował jako reżyser filmem „Bierz forsę i w nogi”. W 1978 roku otrzymał pierwsze Oscary za reżyserię i scenariusz do filmu „Annie Hall”.

Życie prywatne

Reżyser był żonaty kolejno z Harlene Rosen (1956), Louise Lasser (1966-1969). W latach 1980-1992 był związany z Mią Farrow. Od 1997 roku jego żoną jest Soon-Yi Previn. Allen z Mią Farrow ma dwoje adoptowanych dzieci, Mosesa (ur. 1978) i Dylan (ur. 1985), oraz jedno biologiczne – Ronana (ur. 1987). Z kolei z Soon Yi Previn Allen adoptował dwie córki, Bechet (ur. 1999) oraz Manzie (ur. 2000).


Woody Allen - najlepsze filmy i seriale 

Woody Allen to jeden z najbardziej oryginalnych twórców ostatnich lat. Jego filmy są mocno charakterystyczne, jeśli nie powiedzieć, że specyficzne - tak naprawdę po kilku minutach jesteśmy w stanie określić, że produkcja, którą oglądamy, to produkcja Woody'ego Allena

Jego kariera rozpoczęła się od pisania tekstów do programu "Your Show of Shows". W 1961 roku próbował swoich sił jako komik, ale ostatecznie zdecydował się na pozostanie reżyserem. W 1965 roku wydał pierwszy film - "Co słychać koteczku?". Był 20 razy nominowany do Oscara, a trzykrotnie udało mu się zdobyć tę nagrodę. Dlatego postanowiliśmy przedstawić pięć naszych ulubionych filmów Woody'ego Allena. Który z nich lubicie najbardziej? A może jakiś inny znajduje się na szczycie waszego prywatnego notowania? Podzielcie się z nami informacjami! 

"O północy w Paryżu" 

Bardzo mocno i uważnie musicie oglądać tę produkcję, aby dokładnie zrozumieć, co autor chciał przekazać. W filmie śledzimy losy niedawno zaręczonej pary. Inez i Gil przybywają do światowej stolicy romansu, aby zaplanować ślub. Jednak wierność i miłość tych dwojga zostanie wystawiona na próbę, ponieważ na ich drodze pojawią się idealne materiały na kochanków - znawca sztuki Paul i zmysłowa muza Adriana. Największy hit Woody'ego Allena ostatnich lat, który warto zobaczyć. No i macie ku temu okazję - film "O północy w Paryżu" dostępny jest na platformie Netflix

"Co nas kręci, co nas podnieca" 

Woody Allen uraczy nas niesamowitą komedią. 20-letnia prowincjuszka Melody trafia do wielkiego miasta, szukając dla siebie lepszych perspektyw. Znajduje schronienie i miłość pod dachem niejakiego Borisa, który jest niesamowicie charyzmatycznym mężczyzną. Jest jednak dużo od niej starszy. Kiedy matka Melody dowiaduje się o związku swojej córki - próbuje skłócić ją z Borisem i posłać wprost w ramiona przystojnego aktora Randy'ego. Niespodziewanie sama zostaje ugodzona strzała Amora. Poza tym jedną, a kilkoma! Szalony romans Marietty z dwoma mężczyznami rozstrzygnie na dobre - "Co nas kręci, co nas podnieca". 

"Wszystko gra" 

Tym razem dostajemy film, który opowiada o pewnym młodym Irlandczyku, który postanawia zrezygnować z kariery tenisisty i zatrudnia się w prestiżowym klubie tenisowym w Londynie. Chris poznaje tam niejakiego Toma, syna bogatych rodziców, a także jego siostrę Chloe. Szybko wkrada się do rodziny, a wszyscy są całkowicie oczarowani chłopakiem. Pewnego razu poznaje Nolę - narzeczoną Toma, która jest amerykanką i przyjechała do Londynu, bo chciałaby tutaj robić karierę i studiować aktorstwo. Chris jest zachwycony Noly. I nie może przestać o niej rozmyślać - ani podczas romansowania z Chloe, ani nawet po ślubie z dziewczyną... Film "Wszystko gra" jest absolutnie warty zobaczenia! 

"Vicky Cristina Barcelona" 

Vicky i Cristina to dwie młode Amerykanki, które przyjeżdżają na ogniste wakacje do pięknej Barcelony. Vicky jest bardzo inteligentną i czułą kobietą, która niebawem ma wyjść za mąż. A Cristina to jej kompletne przeciwieństwo - szuka uciech seksualnych i emocjonalnie odstaje od swojej koleżanki. Podczas wakacji obie dziewczyny dają wciągnąć się w bardzo emocjonalną i namiętną relację z Juanem Antonio, charyzmatycznym malarzem. Mężczyzna jest uwikłany w skomplikowaną relację ze swoją byłą żoną - Marią Eleną. "Vicky Cristina Barcelona" to film bardzo zabawny, inteligentny, ale jednocześnie pouczający. Pokazuje miłość w każdym jej wydaniu. 

"Annie Hall" 

Film Woody'ego Allena z 1977 roku. Co ciekawe - Woody zagrał tutaj glówną rolę. Życie Alvy Singera, jednego z najzabawniejszych i najbardziej błyskotliwych komików na Manhattanie, zmienia sie, kiedy jego najlepszy przyjaciel - Rob - przedstawia go pięknej piosenkarce z nocnego klubu - Annie Hall. Alvy nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo ją kocha, dopóki kobieta nie porzuca go dla kochanka. Właśnie wtedy Alvy zaczyna robić wszystko, aby odzyskać to, co kocha najbardziej. I to właśnie jest prawdziwa miłość. "Annie Hall" to wspaniały film, który musi zobaczyć każdy! 

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO