Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Winona Ryder życiorys. Kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, partner, dzieci. Życiorys, data urodzenia, wiek, wzrost, Instagram

flickr.com/Karon Liu/CC BY 2.0

Winona Ryder jest amerykańską aktorką filmową. W latach 90. należała do czołówki hollywoodzkich gwiazd i występowała w takich głośnych produkcjach jak „Sok z żuka”, „Drakula”, „Przerwana lekcja muzyki” czy „Śmiertelne zauroczenie”. Była dwukrotnie nominowana do Oscara, za role w filmach „Wiek niewinności” i „Małe kobietki”. Sprawdźcie, czy wiecie o niej wsyzstko.

Wszystko o: Winona Ryder

Pełne imię i nazwisko: Winona Laura Horowitz
Data i miejsce urodzenia: 29 października 1971, Winona, USA
Zawód: aktorka, producentka filmowa
Partner: Scott Mackinlay Hahn (2011-)
Dzieci: brak
Wzrost: 161 cm
Waga: 50 kg
Instagram: brak


Kariera

Winona Ryder uczyła się aktorstwa w American Conservatory Theatre. W wieku 13 lat wzięła udział w swoim pierwszym przesłuchaniu. Niedługo później zadebiutowała na wielkim ekranie w filmie „Lucas” z 1986 roku. Rok później pojawiła się w filmie „Amerykański kadryl”, ale prawdziwy przełom w jej karierze nastąpił w 1988 roku, gdy otrzymała jedną z głównych ról w filmie Tima Burtona „Sok z żuka”. Od tego momentu zaczęła występować w kolejnych produkcjach, takich jak „Śmiertelne zauroczenie” czy „Syreny” - za udział w tym drugim filmie była po raz pierwszy nominowana do Złotego Globu. W 1992 roku wraz z Keanu Reevesem zagrała w „Draculi” Francisa Forda Coppoli. Dwa lata później była nominowana do Oscara i otrzymała Złoty Glob za rolę w dramacie „Wiek niewinności”. Po raz drugi do tej pierwszej statuetki była nominowana w 1995 roku za występ w „Małych kobietkach”. Od 2000 roku zaczęła rzadziej pojawiać się na ekranie z powodu skandalu wywołanego aresztowaniem za kradzież w sklepie. W 2016 roku otrzymała rolę w serialu „Stranger Things”, dzięki której zaczęła powracać do dawnej popualrności.

Życie prywatne

Gwiazda w przeszłości była związana z Johnnym Deppem, którego poznała na planie filmu „Edward Nożycoręki”. Para rozstała się w 1993 roku, po czym Ryder spotykała się m.in. z Christianem Slaterem, Keanu Reevesem, Mattem Damonem i Jimmym Fallonem. Od 2011 roku jest związana z projektantem Scottem Mackinlay’em Hahnem.
Winona Ryder – poznajcie najlepsze produkcje z aktorkąWinona Ryder to aktorka, która podbiła kino z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Chociaż później jej gwiazda na pewien czas przyblakła, wkrótce powróciła w wielkim stylu na światowe ekrany. Już jako nastolatka wiedziała, jaką ścieżką kariery chce podążać i rozpoczęła naukę w American Conservatory Theatre. W wieku 13 lat wzięła udział w swoim pierwszym przesłuchaniu. Niedługo później zadebiutowała na wielkim ekranie w filmie „Lucas” z 1986 roku. Przełomem w jej karierze okazał się z kolei występ w filmie „Sok z żuka” z 1988 roku w reżyserii Tima Burtona. Po nim posypały się propozycje udziału w kolejnych produkcjach, które uczyniły z aktorki światową gwiazdę. Aktorka była dwukrotnie nominowana do Oscara, za rolę w filmie „Małe kobietki” oraz „Wiek niewinności”. Za występ w tym drugim filmie otrzymała z kolei Złoty Glob. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem Winony Ryder, które należą do jednych z ważniejszych w jej karierze:

1. „Sok z żuka”, reż. T. Burton (1988)

Film „Sok z żuka” opowiada o losach kochającego się małżeństwa, Adama i Barbary Maitlandów, którzy mieli przed sobą wspaniałą przyszłość. Pewnego dnia zginęli jednak w wypadku samochodowym. Małżonkowie już pod postacią duchów powracają do swojego pięknego domu w Nowej Anglii. Wspólnie postanawiają, że nigdy go nie opuszczą. W ich domu jednak pojawili się zupełnie nowi i na dodatek żywi lokatorzy – hałaśliwe małżeństwo z Nowego Yorku oraz ich córka Lydia (Winona Ryder). Adam i Barbara nie mogą znieść nowych mieszkańców i decydują się wezwać na pomoc bio-egzorcystę Beetlejuice’a. Szybko się jednak okazuje, że stosowane przez niego metody są dość niebezpieczne.2. „Przerwana lekcja muzyki”, reż. J. Mangold (1999)

„Przerwana lekcja muzyki” opowiada o prawdziwej historii Susanny (Winona Ryder), która dwa lata spędziła w szpitalu psychiatrycznym. Rodzice umieścili ją w placówce z powodu nietypowego zachowania, które lekarze zdiagnozowali jako „graniczne zaburzenia osobowości”. Nastolatka na miejscu spotyka socjopatkę Lisę, która wydaje się zupełnym przeciwieństwem Susanny. Wkrótce dziewczyny nawiązują niezwykłą więź, dzięki której widać, że łączy je więcej, niż sądziły. Susanna dzięki Lisie zaczyna odnajdować to, czego zawsze szukała, czyli samą siebie.

3. „Edward Nożycoręki”, reż. T. Burton (1990)

Film „Edward Nożycoręki” ukazuje historię właściciela starego zamku położonego na wzgórzu, który powołuje do życia człowieka-cyborga, Edwarda. Jego dłonie zastąpiono nożycami, których władanie opanował do perfekcji. Po śmierci swojego twórcy Edward zostaje sam. Jego życie odmienia się w momencie, gdy poznaje akwizytorkę kosmetyków, która zaprasza go do swojego domu. W ten sposób wyjątkowo wrażliwy Edward trafia na amerykańskie przedmieścia i wkrótce dzięki swoim umiejętnościom staje się ogrodnikiem oraz fryzjerem. Poznaje tam także śliczną córkę akwizytorki, Kim, w którą wcieliła się Winona Ryder.4. „Drakula”, reż. F. Ford Coppola (1992)

Mroczny i oparty na powieści Brama Stokera „Dracula” przedstawia historię młodego prawnika Jonathana Harkera, który zostaje wysłany do Transylwanii, żeby z księciem Drakulą dopiąć formalności związanych z kupnem starego opactwa pod Londynem. Arystokrata początkowo wydaje się być nieszkodliwym staruszkiem. Wkrótce się jednak okazuje, że jest wampirem. Gdy Drakula przypadkiem zauważa zdjęcie narzeczonej Harkera, Miny, dostrzega w niej nowe wcielenie swojej ukochanej Elisabethe, którą utracił wieki temu w tragicznych okolicznościach. Drakula postnawia uwięzić Jonathana w zamku i wyrusza do Londynu, żeby odzyskać miłość swojego życia.

5. „Wiek niewinności”, reż. M. Scorsese (1993)

Głównym bohaterem filmu „Wiek niewinności” jest Newland Archer, który jest młodym i świetnie zapowiadającym się prawnikiem. W głębi serca marzy jednak nie o karierze, a o wielkiej namiętności. Idąc za głosem rozsądku rezygnuje jednak ze swoich pragnień i zaręcza się z pełną wdzięku, ale nieciekawą dziewczyną z wyższych sfer, May Welland (Winona Ryder). Gdy do Nowego Jorku przybywa piękna kuzynka May, Ellen, Mężczyzna postanawia powrócić do dawnych marzeń i wbrew oczekiwaniom swojego otoczenia zawalczyć o prawdziwą miłość. Będzie musiał się jednak liczyć z faktem, że związek z Ellen będzie groził wielkim skandalem.

Macie już za sobą wymienione przez nas filmy? Polecamy obejrzeć także czarną komedię „Wapmiry i świry”. Mogą wam się również spodobać film „Extract” lub zwariowana „Dama za burtą” z Kurtem Russellem i Goldie Hawn.

Może zainteresują Cię także:
Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO