Kim jest?

Wilfredo León - polski siatkarz z Kuby. Wiek, wzrost, waga, Instagram, partnerka, dzieci

Wikimedia / CC license

Wilfredo León (a właściwie Wilfredo León Venero) to kubańsko-polski siatkarz, który urodził się 31 lipca 1993 roku w Santiago de Cuba. Obecnie gra na pozycji przyjmującego we włoskim klubie Sir Safety Perugia i reprezentacji Polski (do 2012 roku reprezentował barwy Kuby).

Wszystko o: Wilfredo León

Pełne imię i nazwisko: Wilfredo León Venero
Data i miejsce urodzenia: 31 lipca 1993 / Santiago de Cuba
Zawód: siatkarz (przyjmujący)
Dzieci: Natalia (ur. 2017) / Cristian (ur. 2019)
Partnerka: Małgorzatą Leon (z domu Gronkowska)
Wzrost: 201 cm
Waga: ok. 96 kg
Instagram: @wilfredo_leon_official


Kariera

Pierwszymi klubami w karierze Leona były Capitalinos i Orientales de Santiago. Siatkarz od 2007 roku był także reprezentantem Kuby. W barwach narodowych wygrywał między innymi Mistrzostwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (2009, 2011), zdobył brązowy medal Ligi Światowej w 2012 i zajął drugie miejsce na Mistrzostwach Świata w 2010 roku. W 2012 roku zdecydował o zakończeniu kariery reprezentacyjnej. Miało to miejsce po przegranych eliminacjach na igrzyska olimpijskie - Leon chciał grać poza Kubą, a tamtejsza federacja ma dość restrykcyjne warunki bycia reprezentantem. Ostatecznie siatkarz grał w klubach Zenit Kazań, Ar-Rajjan SC i Sir Safety Perugia (wygrywał między innymi ligę rosyjską, Ligę Mistrzów, Klubowe Mistrzostwa Świata czy Puchar Włoch). Po otrzymaniu polskiego paszportu został reprezentantem naszego kraju. W biało-czerwonych barwach sięgnął między innymi po brązowy medal Mistrzostw Europy (2019,2021) i wygraną w memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Przez wielu uważany jest za najlepszego siatkarza na świecie.

Życie prywatne

Od lat partnerką piłkarza jest Małgorzata Leon (z domu Gronkowska). Para poznała się przez internet, gdy Gronkowska przeprowadzała wywiad z siatkarzem. W 2016 roku pobrali się, w 2017 roku na świat przyszła ich córka, Natalia. W 2019 urodził się syn małżeństwa, Cristian.

Kontakt, numer telefonu, adres zamieszkania, adres email

Dodaj komentarz 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO