Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Tommy Lee Jones. Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci, filmy i seriale

wikipedia.org

Tommy Lee Jones to amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. Zdobywca Oscara i Złotego Globu. Zobaczcie, jak dobrze go znacie. 

Wszystko o: Tommy Lee Jones 

Pełne imię i nazwisko: Tommy Lee "Tom" Jones 
Data i miejsce urodzenia: 15 września 1946, San Saba 
Zawód: aktor, reżyser, producent filmowy, scenarzysta 
Partnerka: Katherine Lardner (1971-1978; rozwód), Kimberlea Gayle Cloughley (1981-1996; rozwód), Dawn Laurel (żona 2001-obecnie)
Dzieci: Austin Leonard (1982), Victoria (1991)
Wzrost: 183 cm 
Waga: ok. 91 kg 
Instagram: brak

Wczesne lata 

Urodził się w San Saba w Teksasie. Jego rodzice pobrali się i rozwiedli dwukrotnie. W 1965 roku, dzięki stypendium, ukończył prestiżową szkołę dla chłopców St. Mark's School of Texas w Dallas. Studiował na Uniwersytecie Harvarda, mając stypendium sportowe. W 1969 roku udało mu się otrzymać tytuł bakałarza (licencjat) literatury angielskiej Uniwersytetu Harvarda. 


Kariera 

W 1969 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął karierę teatralną na Broadwayu. Rok później zadebiutował w filmie "Love Story". Zagrał w takich produkcjach jak "Tylko jedno życie", "Aniołki Charliego" czy "Córka górnika". Za swoją rolę w "Ściganym" został nagrodzony nagrodą Oscara i Złotym Globem. W 1995 roku zadebiutował jako reżyser westernu "Zacni kowboje". 

Życie prywatne 

W 1971 roku ożenił się z Katherine Lardner, ale rozstali się w 1978 roku. W 1981 roku poślubił Kimberlei Gayle Cloughley, z którą ma dwójkę dzieci: syna Austina Leonarda (1982) i córkę Victorię (1991). W 1996 roku doszło do rozwodu. W 2001 roku ożenił się po raz trzeci, z fotografką Dawn Marią Laurel. 


Tommy Lee Jones – najlepsze filmy i seriale 

Tommy Lee Jones to amerykański aktor, którego cechuje wyjątkowa wszechstronność. W ciągu swojej kariery wielokrotnie pokazał, że świetnie odnajduje się w niemal wszystkich gatunkach filmowych. W teatrze zadebiutował w 1969 roku, gdy otrzymał rolę w wystawianym na Broadwayu spektaklu Johna Osborne’a „A Patriot for Me”. Rok później dostał pierwszą filmową rolę w melodramacie „Love Story”. Wkrótce zaczął występować w licznych serialach telewizyjnych, takich jak „Tylko jedno życie”, „Aniołki Charliego” czy „Barnaby Jones”. W 1980 roku po raz pierwszy był nominowany do Złotego Globu za rolę Mooneya Lynna w filmie „Córka górnika”. Ten sukces otworzył przed nim drzwi do największych hollywoodzkich produkcji, takich jak „JFK”, „Liberator” czy „Wydział pościgowy”. Aktor był czterokrotnie nominowany do Oscara. Tę statuetkę otrzymał w 1994 roku za drugoplanową rolę w filmie „Ścigany”. Za tę kreację został również nagrodzony Złotym Globem. Przedstawiamy kilka produkcji z udziałem Jonesa, które po prostu trzeba zobaczyć.

1. „Ścigany”, reż. A. Davis (1993)
2. „Faceci w czerni”, reż. B. Sonnenfeld (1997)
3. „To nie jest kraj dla starych ludzi”, reż. E. Cohen / J. Cohen (2007)
4. „Podwójne zagrożenie”, reż. B. Beresford (1999)
5. „Wydział pościgowy”, reż. S. Baird (1998)

Osobom, które zdążyły już obejrzeć zaproponowane przez nas produkcje, gorąco polecamy kolejne filmy z udziałem Tommy’ego Lee Jonesa. Warto zobaczyć zabawną komedię „Dwoje do poprawki”, w której aktor wystąpił wraz z Meryl Streep. Obejrzyjcie też filmy „Kosmiczni kowboje” oraz „Faceci w czerni 3”.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO