Informacje o zespole

The Cranberries – autorzy niepowtarzalnego singla Zombie. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

wikipedia.org/Alterna 2/CC BY 2.0

The Cranberries to irlandzki zespół muzyczny, który istniał w latach 1989-2019. Jego wokalistką była Dolores O’Riordan, która zmarła w 2018 roku. Formacja stała się znana na całym świecie dzięki takim przebojom jak „Zombie”, „Lingers”, „Dreams” czy „Ode To My Family”. W ciągu swojej wieloletniej działalności wydała osiem albumów studyjnych. Wiecie o niej wszystko?

Wszystko o: The Cranberries

Data i miejsce założenia: 1989, Limerick, Irlandia
Gatunek: rock alternatywny, indie rock
Członkowie zespołu: Dolores O’Riordan Burton (śpiew, gitara), Mike Hogan (gitara basowa), Noel Hogan (gitara), Fergal Lawler (perkusja)
Instagram: @thecranberries


Historia

Zespół został założony w 1989 roku przez grających na gitarze braci Mike’a i Noela Hoganów oraz ich przyjaciół, perkusistę Fergala Lawlera oraz wokalistę Nialla Quinna. Początkowo grupa nosiła nazwę The Cranberry Saw Us. Wkrótce Quinna zastąpiła Dolores O’Riordan i nazwę zespołu zmieniono na The Cranberries. W 1992 roku ukazał się debiutancki album formacji zatytułowany „Everybody Else Is Doing It, So Why Can’t We”, który pokrył się platyną. Znajdujący się na nim singiel „Linger” stał się przebojem w USA. Kolejna płyta „No Need to Argue” z 1994 roku również odniosła duży sukces i sprzedała się w wielomilionowym nakładzie, co zawdzięczała przede wszystkim singlowi „Zombie”. Następnie zespół wydał płyty „To the Faithful Departed” (1996), „Bury the Hatchet” (1999) i „Wake Up and Smell the Coffe” (2001). W 2004 roku zespół zawiesił działalność, żeby jego członkowie mogli poświęcić się karierom solowym. W 2009 roku powrócił  z trasą koncertową po USA, a rok później po Europie. Od tego momentu pojawiły się dwa kolejne krążki: „Roses” (2012) i „Something Else” (2017). W 2018 roku Dolores O’Riordan niespodziewanie zmarła podczas kąpieli pod wpływem alkoholu. Rok po jej śmierci ukazał się ostatni album grupy, „In the End”.

Nagrody i wyróżnienia

The Cranberries w 1995 roku otrzymali Europejską Nagrodę Muzyczną MTV za utwór „Zombie”. Rok później zespołowi przyznano Nagrodę Juno za album „No Need to Argue”.

Kontakt, numer telefonu, adres zamieszkania, adres email

Dodaj komentarz 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO