Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Sean Connery. Wiek, wzrost, waga, żona, dzieci, filmy i seriale

Materiały promocyjne filmu

Sean Connery to szkocki aktor, który z pewnością wielu osobom kojarzy się z rolą Bonda (w którą siedmiokrotnie się wcielał). Zobaczcie jednak kim był prywatnie i jak wyglądało jego życie. 

Wszystko o: Sean Connery 

Pełne imię i nazwisko: sir Thomas Sean Connery 
Data i miejsce urodzenia: 25 sierpnia 1930, Edynburg 
Data i miejsce śmierci: 31 października 2020, Nassau na Bahamach 
Zawód: aktor, reżyser, producent filmowy, scenarzysta 
Partnerka: Diane Cilento (1962-1973; rozwód), Micheline Roquebrune (1975-2020)
Dzieci: Jason Connery (1963)
Wzrost: 188 cm 
Waga: ok. 87 kg 

Wczesne lata 

Urodził się jako syn Szkotki, sprzątaczki, a także Irlandczyka, kierowcy ciężarówek i pracownika fabryki. Miał brata Neila, który także był aktorem. Już jako 9-letni chłopiec rozpoczął pracę jako rozwoziciel mleka. Z kolei kiedy miał 13 lat, zakończył edukację. Jako 17-latek wstąpił do marynarki wojennej, ale nie odnajdywał się tam, dlatego łapiąc się pierwszej lepszej okazji odszedł stamtąd i znowu rozpoczął pracę np. jako ratownik na basenie. A później zaczęło się aktorstwo. 


Kariera 

W połowie lat 50. zajął się aktorstwem. Mimo braku talentu tanecznego - dostał małą rolę w musicalu "South Pacific". Początkowo występował na deskach teatrów, ale w 1961 roku udało mu się wygrać casting do roli Bonda (pokonał Rogera Moore'a). Wcielał się w niego siedmiokrotnie, w tym raz w produkcji nieoficjalnej. Na swoim koncie ma także role w takich filmach jak "Anna Karenina", "Powrót Robin Hooda" czy "Imię róży". W 2000 roku królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki - Knight Bachelor. Kiedy skończył 80 lat ogłosił, że to koniec jego zawodowej kariery. 

Życie prywatne 

W 1962 roku ożenił się z Diane Cilento. Para doczekała się syna - Jasona, który także został aktorem. Rozstali się w 1973 roku. W 1975 roku poślubił Micheline Roquebrune, z którą był aż do śmierci w 2020 roku. 

Aktor zmarł we śnie w swoim domu w Nassau, stolicy Bahamów. Powodem była niewydolność serca. Jego ciało zostało skremowane, a prochy rozsypano, zgodnie z jego wolą, w rodzinnej Szkocji. 


Sean Connery - najlepsze filmy i seriale 

Sean Connery jest jednym z najsłynniejszych szkockich aktorów. Co ciekawe, jako nastolatek zajmował się kulturystyką i w 1953 roku zajął trzecie miejsce w konkursie Mister Universum. Niedługo później zajął się aktorstwem i zadebiutował w musicalu „South Pacific”. W 1961 roku otrzymał rolę Jamesa Bonda w filmie „Doktor No”. Aktor wkrótce wystąpił w kolejnych produkcjach o agencie 007, takich jak: „Pozdrowienia z Rosji”, „Goldfinger”, „Operacja Piorun”, „Żyje się tylko dwa razy” i „Diamenty są wieczne”. Przez długi czas był utożsamiany przede wszystkim z tą rolą, z którą jednak udało mu się zerwać dzięki występom w następnych hollywoodzkich filmach. W 1988 roku Connery otrzymał Złoty Glob oraz Oscara za drugoplanową rolę w „Nietykalnych". Przedstawiamy pięć filmów z udziałem aktora, które warto znać:

1. „Nietykalni”, reż. B. De Palma (1987)

Film „Nietykalni" przedstawia historię agenta Eliota Nessa, który przybywa do Chicago. Jego zadaniem jest rozbicie gangu Ala Capone, który zajmuje się handlem alkoholem i terroryzuje miasto. Jego pierwsza akcja kończy się jednak niepowodzeniem. Okazuje się, że utrudniła je skorumpowana chicagowska policja. Ness nie daje jednak za wygraną i postanawia poprosić o pomoc starego policjanta, Jima Malone’a (Sean Connery). Wkrótce wraz z nim zaczyna werbować najbardziej zaufanych ludzi. Jednym z nich jest księgowy, który podsuwa Nessowi pomysł na oskarżenie Capone o malwersacje podatkowe.

2. „Indiana Jones i ostatnia krucjata”, reż. S. Spielberg (1989)

Akcja filmu „Indiana Jones i ostatnia krucjata” rozgrywa się w 1938 roku. Zamożny kolekcjoner sztuki Walter Donovan proponuje Indianie Jonesowi udział w wyprawie, której celem jest odnalezienie świętego Graala. Pokazuje archeologowi fragment kamiennej płyty, na której wyryto wskazówki mówiące, jak trafić do miejsca ukrycia cennego kielicha. Jednocześnie Donovan informuje Jonesa, że jeden z poprzednich uczestników ekspedycji został porwany przez nazistów. Wkrótce badacz odkrywa, że jest nim jego własny ojciec, Henry (Sean Connery). Indiana Jones wyrusza więc do Wenecji, w której rozpoczyna poszukiwania relikwii.

3. „Imię róży”, reż. J. Annaud (1986)

„Imię róży” to adaptacja słynnej powieści Umberto Eco, której akcja toczy się w 1327 roku. Do klasztoru benedyktynów przybywają franciszkanin William z Baskerville (Sean Connery) i jego młody uczeń Adso z Melku. Obaj mają wziąć udział w trwającej właśnie debacie o słuszności ubóstwa Kościoła katolickiego. Wkrótce dowiadują się, że na terenie klasztoru doszło do niewyjaśnionego morderstwa. O pomoc w rozwiązaniu jego zagadki prosi Williama zaprzyjaźniony opat, który jest wstrząśnięty nagłą śmiercią mnicha. William wraz z Adso rozpoczynają śledztwo, podczas którego zaczynają wychodzić na jaw mroczne tajemnice benedyktyńskiego klasztoru.

4. „Polowanie na Czerwony Październik”, reż. J. McTieran (1990)

„Polowanie na Czerwony Październik” opowiada o tytułowym radzieckim atomowym okręcie podwodnym, który ma wziąć udział w manewrach floty. Gdy okręt pod dowództwem Marko Ramiusa (Sean Connery) obiera kurs na wody kontrolowane przez siły NATO wychodzi na jaw, że kapitan zamierza dopłynąć do wybrzeży USA i oddać się w ręce Amerykanów. Gdy Sowieci orientują się w sytuacji zaczynają robić wszystko, żeby nie dopuścić do przechwycenia okrętu przez siły wroga. Sugerują więc Amerykanom, że Marko Ramius zmierza do nich ze złymi zamiarami. W tę teorię nie wierzy jednak analityk Jack Ryan.

5. „Twierdza”, reż. M. Bay (1996)

Film „Twierdza” przedstawia historię generała Francisa Hummela, który razem z innymi żołnierzami piechoty morskiej opanowuje wyspę Alcatraz i bierze na zakładników zwiedzających ją turystów. Grozi, że jeśli nie zostaną spełnione jego żądania, w kierunku San Fransisco wystrzeli rakiety z gazem bojowym. Do powstrzymania generała zostają wyznaczeni specjalista FBI od broni chemicznej, Stanley Goodspeed, oraz były więzień Alcatraz, John Patrick Mason (Sean Connery). Ten drugi mężczyzna zna wyspę jak własną kieszeń i jest jedyną osobą, która jest w stanie powstrzymać destrukcyjne zapędy sfrustrowanego generała.

Widzieliście już wszystkie filmy z naszej listy? W takim razie polecamy obejrzeć trzymający w napięciu „Spisek”. Z pewnością spodobają wam się również takie produkcje jak „Legenda Zorro” czy „Eliminator”.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO