Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Natalie Portman życiorys. Kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, mąż, dzieci

flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

Natalie Portman jest amerykańsko-izraelską aktorką teatralną i filmową. Znana jest między innymi z takich głośnych produkcji jak „Leon Zawodowiec”, „Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo”, „Jackie”, „Thor” czy „Bliżej”. Jest laureatką Oscara za rolę w filmie „Czarny łabędź”. Ma też na swoim koncie dwa Złote Globy i nagrodę BAFTA. Sprawdźcie, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: Natalie Portman

Pełne imię i nazwisko: Natalie Hershlag
Data i miejsce urodzenia: 9 czerwca 1981, Jerozolima, Izrael
Zawód: aktorka
Partner: Benjamin Millepied (2012-)
Dzieci: Aleph (2011), Amelia (2017)
Wzrost: 160 cm
Waga: 50 kg
Instagram: @natalieportman


Kariera

Natalie Portman w dzieciństwie została odkryta przez agenta i zaczęła występować w reklamach. W 1994 roku otrzymała swoją pierwszą rolę w filmie „Leon Zawodowiec” w reżyserii Luca Bessona, w którym wystąpiła u boku Jeana Reno. Przyniosła jej ona uznanie krytyków i pierwszy rozgłos. Wkrótce zaczęła pojawiać się w kolejnych dużych produkcjach, takich jak „Gorączka” z Alem Pacino, „Marsjanie atakują” czy „Wszyscy mówią: kocham cię!” Woody’ego Allena. W 2000 roku po raz pierwszy była nominowana do Złotego Globu za występ w filmie „Wszędzie, byle nie tu”. Prawdziwy przełom nastąpił jednak, gdy przyjęła propozycję zagrania królowej Amidali w trzech kolejnych częściach „Gwiezdnych wojen” - „Mroczne widmo”, „Atak klonów” i „Zemsta Sithów”. W 2005 roku otrzymała Złoty Glob oraz nominację do Oscara za rolę w „Bliżej”. Tę drugą statuetkę przyznano jej w 2011 roku za kreację w „Czarnym łabędziu”.

Życie prywatne

Aktorka naprawdę ma na nazwisko Hershlag. Nazwisko Portman, które przyjęła, było panieńskim nazwiskiem jej babci. W 2012 roku wyszła za tancerza Benjamina Millepieda. W 2011 roku urodził się ich syn Aleph, a w 2017 roku na świat przyszła ich córka, Amalia.
Natalie Portman – najlepsze filmy z udziałem aktorki. Widzieliście wszystkie?Natalie Portman należy do grona najpopularniejszych gwiazd światowego kina. Przed rozpoczęciem kariery aktorskiej już jako dziecko występowała w niewielkich rolach w sztukach teatralnych. Gdy miała 11 lat, dostrzegł ją agent firmy kosmetycznej Revlon. Po krótkim czasie zagrała w pierwszym filmie „Leon zawodowiec” Luca Bessona, w którym wystąpiła u boku Jeana Reno. Rola w tym filmie od razu przyniosła jej światową sławę i otworzyła drzwi do wielkiej kariery. Z czasem gwiazda stała się laureatką licznych prestiżowych nagród, w tym Oscara i Złotego Globa. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem Portman, które mogą uchodzić za najważniejsze w jej karierze:

1. „Leon zawodowiec”, reż. L. Besson (1995)

Film przedstawia historię płatnego zabójcy, który swoim usposobieniem nieco odbiega od typowych przestępców. Zazwyczaj przestrzega wyznaczonych surowych zasad, ale pewnego dnia łamie swoje postanowienia i ratuje pewną dziewczynkę (Natalie Portman), której skorumpowani policjanci zabili całą rodzinę. Chociaż Leonowi ta sytuacja niezbyt odpowiada, oboje zostają skazani na siebie. Leon zaczyna uczyć Matyldę swojego fachu, a ona w zamian uczy go czytać. Między obojgiem rodzi się niezwykle silna więź, która wywołuje wewnętrzną przemianę Leona.2. „Duchy Goi”, reż. M. Forman (2007)

Akcja filmu rozgrywa się w 1972 roku. Poznajemy historię malarza Francisco Goi, który zostaje zamieszany w sprawy Hiszpańskiej Inkwizycji. Oskarża ona pozującą mu Inez (Natalie Portman) o herezję i wytacza jej proces. Goya stara się uchronić piękną dziewczynę, ale pomimo jego starań zostaje ona wtrącona do więzienia i poddana torturom. Po dwudziestu latach malarz jest już sławnym artystą. W pewnym momencie Francuzi likwidują Inkwizycję i uwalniają więźniów. Wtedy Goya ponownie spotyka swoją muzę.

3. „Piękne dziewczyny”, reż. T. Demme (1996)

Film przedstawia historię Tommy’ego, Paula i Michaela, którzy są przyjaciółmi ze szkolnych lat. Gdy się spotykają, zaczynają rozmawiać o kobietach. Tommy wyznaje, że wciąż coś czuje do Darian (Natalie Portman), w której zakochał się już wiele lat temu. Teraz kobieta wróciła do miasta, ale już jest mężatką. Paul z kolei zdradza, że najbardziej fascynują go modelki, a Michael, który założył rodzinę, czeka tylko na rozpoczęcie zjazdu absolwentów szkoły. Wszyscy bohaterowie próbują na nowo odbudować relacje, jakie ich niegdyś ze sobą łączyły – okazuje się bowiem, że wszyscy bardzo się zmienili.4. „Czarny łabędź”, reż. D. Aronofsky (2010)

Natalie Portman w filmie „Czarny łabędź” wcieliła się w rolę Niny, która jest wyjątkowo utalentowaną, choć niestabilną psychicznie baletnicą. Młoda kobieta stara się otrzymać rolę w „Jeziorze łabędzim”. Okazuje się jednak, że balerina ma wyjątkowo silną konkurencję, a dyrektor teatru jest niezwykle wymagającym człowiekiem. Nina, która ćwiczy jednocześnie do roli Czarnego i Białego Łabędzia, powoli ulega wycieńczeniu i zaczyna zatracać granicę pomiędzy rzeczywistością a fikcją. Potężna presja i rywalizacja, jakich doświadcza podczas prób do przedstawienia, doprowadzają ją do zupełnej utraty kontroli nad sobą.

5. „Jackie”, reż. P. Larrain (2016)

Tym razem aktorka zagrała Jacqueline Kennedy. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, gdy kobieta ma 34 lata, a jej mąż zostaje wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jackie momentalnie staje się ikoną stylu, a każdy jej krok jest śledzony i podziwiany. Jej życie zupełnie się odmienia, gdy 22 listopada 1963 roku podczas wyborczej podróży do Dallas zostaje zastrzelony John F. Kennedy. Zdruzgotana Jackie powraca do Waszyngtonu, gdzie próbuje na oczach całego świata zmierzyć się ze swoją tragedią. Postanawia zrobić wszystko, żeby pamięć o jej mężu nie zginęła razem z nim.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO