Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Matt Damon - kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, plotki, żona, dzieci

flickr.com

Matt Damon to amerykański aktor, scenarzysta oraz producent filmowy. Jest laureatem Oscara za scenariusz do filmu „Buntownik z wyboru”, który napisał wraz z Benem Affleckiem. Ma też na swoim koncie dwa Złote Globy. Znany jest również z takich produkcji jak „Marsjanin”, „Tożsamość Bourne’a” czy „Utalentowany pan Ripley”. Sprawdźcie, czy wiecie o nim wszystko.

Wszystko o: Matt Damon

Pełne imię i nazwisko: Matthew Paige Damon
Data i miejsce urodzenia: 8 października 1970, Cambridge, USA
Zawód: aktor, scenarzysta, producent
Partner: Luciana Bozán Barroso (2005)
Dzieci: Isabella (2006), Gia Zavala (2008), Stella (2010)
Wzrost: 178 cm
Waga: 86 kg
Instagram: @matt_damon_official


Kariera

Matt Damon początkowo występował w przedstawieniach teatru licealnego. Przed kamerami zadebiutował w 1988 roku w filmie „Mystic Pizza”. Niedługo później zagrał ze swoim przyjacielem z dzieciństwa, Benem Affleckiem, w „Więzach przyjaźni”. W Hollywood zaistniał w 1995 roku, gdy zagrał w filmie telewizyjnym „Ostatni prawdziwi kowboje. Przełom w jego karierze nastąpił w 1997 roku, gdy wystąpił w filmie Kevina Smitha „W pogoni za Amy” oraz w „Buntowniku z wyboru” z Robinem Williamsem. W 1998 roku otrzymał Oscara za scenariusz do tej drugiej produkcji. Później aktor odnosił kolejne sukcesy za sprawą takich filmów jak „Dogma”, „Infiltracja” czy „Tożsamość Bourne'a”. Był ponownie nominowany do Oscara za role w filmach „Invictus-Niepokonany”(2009), „Marsjanin” (2015) i „Manchester by the Sea” (2016).

Życie prywatne

Aktor w 2005 roku ożenił się z Lucianą Bozán Barroso. Para ma trzy córki – Isabellę (ur. 2006), Gię (ur. 2008) i Stellę (ur. 2010). Damon razem z żoną wychowuje również jej córkę z poprzedniego związku, Alexę.
Matt Damon – najlepsze filmy z udziałem aktoraMatt Damon od lat należy do ścisłej czołówki amerykańskich aktorów. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1988 roku w filmie „Mystic Pizza” Donalda Petrie. Z kolei jego pierwszą większą kreacją aktorską była rola w filmie „Szalona odwaga” z 1996 roku w reżyserii Edwarda Zwicka, w którym wystąpił u boku Denzela Washingtona i Meg Ryan. Film ten otworzył mu drzwi do udziału w największych hollywoodzkich produkcjach. Światową sławę przyniósł mu film „Buntownik z wyboru” z 1997 roku, do którego scenariusz napisał wraz ze swoim przyjacielem, Benem Affleckiem. Produkcja ta przyniosła obu twórcom Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. Aktor ma na koncie również dwa Złote Globy – jeden również za scenariusz wymienionego wyżej filmu, a drugi za grę aktorską w filmie „Marsjanin”. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem aktora, które warto zobaczyć:

1. „Buntownik z wyboru”, reż. G. Van Sant (1997)

Grany przez aktora Will jest osobą, która nie obnosi się ze swoją wiedzą i możliwościami. Jest szkolnym woźnym, który wolny czas spędza najchętniej z przyjaciółmi w okolicznych barach. Pewnego dnia uczniowie szkoły, w której pracuje Will, otrzymują od profesora matematyki wyjątkowo skomplikowane zadanie matematyczne. Woźny od razu je rozwiązuje, ale nikomu tego nie ujawnia. Gdy rozwiązuje kolejne zadanie, zostaje przyłapany przez nauczyciela. Jest on zafascynowany możliwościami Willa i chce wesprzeć jego dalszy rozwój. Okazuje się jednak, że Will nie jest typem zwykłego i grzecznego ucznia.2. „Tożsamość Bourne’a”, reż. D. Liman (2002)

W filmie „Tożsamość Bourne'a" Matt Damon wcielił się w postać mężczyzny, który pewnego dnia zostaje odnaleziony na środku morza. Rozbitek właściwie nic nie pamięta. Niedługo później okazuje się, że w plecy wszczepiono mu numer skrytki bankowej. Odnajduje w niej pieniądze, broń oraz nazwisko – Jason Bourne. Po pewnym czasie zauważa, że ktoś zaczyna na niego polować. Gdy ucieka przed tajemniczym niebezpieczeństwem, spotyka na swojej drodze pewną Niemkę z którą wyrusza w podróż ku odkryciu własnej tożsamości. Podczas niej Bourne odkrywa, że posiada wiele niezwykłych umiejętności, o których wcześniej nie miał pojęcia.

3. „Marsjanin”, reż. R. Scott (2015)

Podczas ekspedycji na Marsa, w której bierze udział Mark Watney (Matt Damon), dochodzi do burzy piaskowej. Mężczyzna podejmuje próbę ucieczki z nieprzyjaznej planety. Po pewnym czasie ciężko ranny budzi się i odkrywa, że został sam w marsjańskim obozie. Zapasy powietrza i żywności są prawie wyczerpane, a łączność z Ziemią została zerwana. Wszystko wskazuje na to, że jego załoga uważa go za martwego i nie podejmuje decyzji o wysłaniu ekspedycji ratunkowej. Mark rozpoczyna więc samotną walkę o przetrwanie, podczas której będzie musiał wykorzystać całą swoja wiedzę i umiejętności.4. „Utalentowany pan Ripley”, reż. A. Minghella (1999)

Film „Utalentowany pan Ripley" przedstawia historię niezbyt zamożnego i samotnego Toma Ripleya (w tej roli Matt Damon), który pewnego dnia otrzymuje propozycję, która może odmienić jego życie. Na zlecenie pewnego bogatego biznesmena wyjeżdża do Włoch, z których ma sprowadzić nieposłusznego i rozrzutnego syna bogacza, Dickiego. Tom początkowo chce dopełnić swoich obowiązków, ale gdy poznaje Dickiego i jego dziewczynę Marge, zmienia zupełnie zdanie. Obserwując ich szalone i wystawne życie zaczyna obsesyjnie dążyć do tego, żeby zająć jego miejsce.

5. „Suburbicon”, reż. G. Clooney (2017)

Film „Suburbicon” ukazuje życie idealnego amerykańskiego miasteczka, które zdaje się spełnieniem amerykańskiego snu. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mieszkańcy są w nim szczęśliwi. Pewnego dnia dochodzi do brutalnego napadu na rodzinę Lodge’ów, podczas którego ginie mama nastoletniego Nicky’ego. Chłopiec postanawia pomścić ukochaną matkę i rozpoczyna śledztwo na własną rękę. W trakcie niego odkrywa kolejne mroczne sekrety własnej rodziny, które prowadzą do wyjaśnienia tajemnicy śmierci jego matki. Powoli zauważa, że życie jego rodziny opiera się przede wszystkim na kłamstwie.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO