Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Louis de Funès. Wiek, wzrost, waga, żona, dzieci, filmy i seriale

Materiały promocyjne filmu

Louis de Funès to francuski aktor filmowy, który najczęściej występował w komediach, które do dzisiaj rozbawiają do łez. Ale jak wiele o nim wiecie? 

Wszystko o: Louis de Funès

Pełne imię i nazwisko: Louis Germain David de Funès de Galarza 
Data i miejsce urodzenia: 31 lipca 1914 , Courbevoie 
Data i miejsce śmierci: 27 stycznia 1983, Nantes 
Zawód: aktor 
Partnerka: Germaine Louse Elodie Carroyer (1936-1942; rozwód), Jeanne Augustine Barthelemy (1943-1983; do jego śmierci)
Dzieci: Daniel (1937-2017), Patrick (1944), Olivier (1949)
Wzrost: 164 cm 
Waga: ok. 58 kg 

Wczesne lata 

Louis de Funès urodził się w zubożałej arystokratycznej hiszpańskiej rodzinie jako trzecie dziecko. Rodzice aktora emigtowali do Francji z okolic Sewilli w 1904 roku. de Funès miał dwoje starszego rodzeństwa: siostrę Marię Teolindę Leonor Margaritę de Funès i brata Charlesa, który zginął w bitwie o Francję w Rethel 20 maja 1940 roku podczas II wojny światowej. Jako dziecko był bardzo niezdyscyplinowany, co poskutkowało m.in. wyrzuceniem go ze szkoły. W 1926 roku zadebiutował na scenie. Imał się wielu prac dorywczych, zanim został aktorem. 


Kariera 

W 1942 roku zdał egzamin wstępny do szkoły teatralnej Rene Simona. Dwa lata później otrzymał rolę w spektaklu "L'Amant de paille". W 1946 roku zadebiutował na dużym ekranie, jako statysta, w komedii "Kuszenie Barbizona". Przez dwadzieścia lat grał role drugoplanowe. "Czarny rynek w Paryżu" z 1956 roku to film, który zwrócił szczególną uwagę krytyków i sprawił, że mężczyzna zyskał popularność. Grał w takich produkcjach jak "Żandarm z Saint-Tropez", "Wielka włóczęga" oraz "Mania wielkości". 

Życie prywatne 

W 1936 roku Louis de Funès poznał Germaine Louise Elodie Carroyer i pobrał się z nią 27 kwietnia. W 1937 roku urodził się im jedyny syn Daniel. Małżeństwo nie przetrwało zbyt długo, bo zaledwie do 1939 roku, a rozwód sfinalizowany został w 1942 roku. W 1943 roku ożenił się z Jeanne Augustine Barthelemy. Doczekali się dwójki synów: Patricka i Oliviera. Kobieta pełniła rolę agenta swojego męża i doradzała mu w jego karierze. Była z nim do jego śmierci w 1983 roku. 

Był osobą bardzo spokojną, cichą, a nawet nieśmiałą. Wędkował, słuchał dużo muzyki i lubił pracę w ogrodzie. Był katolikiem, zagorzałym obrońcą środowiska.

W 1983 roku zaraził się wirusem grypy. Zbiegło się to z jego trzecim zawałem. Karetka przetransportowała go do szpitala, gdzie zmarł. 


Louis de Funès - najlepsze filmy i seriale 

Louisa de Funèsa większości kinomanów nie trzeba przedstawiać. Francuski aktor i twórca filmowy był jednym z najsłynniejszych komików na świecie. Chociaż zmarł w 1983 roku, produkcje z jego udziałem wciąż cieszą się ogromną popularnością. De Funès w 1942 roku rozpoczął naukę w szkole tratralnej René Simona. Dwa lata później zaczął występować w teatrze. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1946 roku w filmie „Kuszenie Barbizona”. Przez długi czas otrzymywał głównie drugo- i trzecioplanowe role. Przełom w jego karierze nastąpił w 1956 roku, gdy wystąpił w komediodramacie „Czarny rynek w Paryżu”. W latach sześćdziesiątych aktor rozpoczął współpracę z reżyserem Jeanem Giraultem. Udział w jego produkcjach, takich jak „Gamoń”, „Żandarm w Nowym Jorku” czy „Kapuśniaczek”, przyniósł mu największą sławę i pozwolił trwale wpisać się w historii kinematografii. Przedstawiamy kilka filmów z udziałem Louisa de Funèsa, które rozbawią was do łez:

1. „Żandarm z St. Tropez”, reż. J. Girault (1964)

Bohaterem filmu „Żandarm z St. Tropez” jest wyjątkowo despotyczny sierżant Crouchot (Louis de Funès) , który zostaje oddelegowany do dowodzenia grupą żandarmów w nadmorskim kurorcie Saint Tropez. Chociaż okolica jest piękna, na komendzie Crouchot od razu napotyka szereg problemów związanych nie tylko z niezbyt rozgarniętymi żandramami, ale także nieposłusznymi turystami, którzy namiętnie opalają się nago na plażach. Sierżanta tak pochłania walka z nudystami, że nie dostrzega problemów swojej córki Nicole, która nie potrafi się odnaleźć w nowym miejscu. Wszystko się komplikuje, gdy nastolatka kłamie grupie okolicznej młodzieży, że jest córką miliardera.

2. „Kapuśniaczek”, reż. J. Girault (1981)

„Kapuśniaczek” przedstawia historię Claude’a „Glaude’a” Ratiniera (Louis de Funès) i Francisa „Krzywusa” Chérasse’a, którzy są starymi rolnikami i najlepszymi przyjaciółmi. Od lat wiodą proste życie we wsi Durnopałki. Czas upływa im spokojnie na piciu trunków własnej roboty oraz wspominaniu starych dobrych czasów. Pewnej nocy tę sielankę przerywa niespodziewane wylądowanie na polu Glaude’a statku kosmicznego z przybyszem z innej planety. Rolnik postanawia nie rezygnować z zasad gościnności i zaprasza kosmitę do domu. Podczas wizyty dochodzi do rozmowy, w której Glaude wspomina o swojej zmarłej żonie Francine. Kosmita postanawia mu zrobić przyjemność i przywrócić kobietę do życia.

3. „Gamoń”, reż. G. Oury (1965)

„Gamoń” opowiada o drobnym paryskim sklepikarzu Maerchalu, który właśnie wybiera się na wakacje do Włoch, Jednak już na starcie jego citroen ulega wypadkowi. Sprawcą okazuje się jadący Bentleyem Leopold Saroyan (Louis de Funès), który w ramach rekompensaty proponuje poszkodowanego bezpłatny przelot do Neapolu i powrót luksusowym cadillakiem. Maerchal przyjmuje propozycję nie wiedząc, że Saroyan w rzeczywistości jest szefem przestępczego gangu, a w drogim samochodzie ukryto narkotyki i drogocenne klejnoty pochodzące z kradzieży. Przestępca sądzi, że niewinny wygląd poczciwego Maerchala nie wzbudzi w celnikach żadnych podejrzeń. Wkrótce jednak pożałuje swojej decyzji.

4. „Skrzydełko czy nóżka”, reż. C. Zidi (1976)

W filmie „Skrzydełko czy nóżka” Louis de Funès wcielił się w Charlesa Duchemina, który jest znanym krytykiem kulinarnym i autorem głośnego przewodnika po francuskich restauracjach. Mężczyzna właśnie pracuje nad kolejnym wydaniem swojego przewodnikiem i razem ze swoim synem Pierre’em, który wolałby raczej zostać cyrkowcem niż ekspertem od kuchni, wyrusza na poszukiwanie kolejnych kulinarnych odkryć. Nie wie jednak, że czyha na niego jego wróg Triacel, producent żywności i właściciel sieci fast-foodów, który chce wykraść cenny maszynopis. Wkrótce rozpoczyna się prawdziwa wojna.

5. „Sławna restauracja”, reż. J. Besnard (1966)

Bohaterem „Sławnej restauracji” jest pan Septime (Louis de Funès), który prowadzi jedną z paryskich restauracji. Każdą wolną chwilę poświęca swojej pracy, dzięki czemu lokal cieszy się dobra renomą i przyciąga rzesze klientów. Pewnego dnia do Paryża przyjeżdża prezydent jednego z krajów w Ameryce Południowej i postanawia zjeść posiłek u Septime’a. Wszystko idzie dobrze aż do momentu, w którym polityk znika bez śladu. Septime staje się podejrzany o udział w porwaniu. Żeby oczyścić się z zarzutów, będzie musiał sam odnaleźć sprawców.

Jeśli obejrzeliście już wszystkie filmy z naszej listy, koniecznie zapoznajcie się z innymi świetnymi komediami. Porządną dawkę humoru zapewnią wam takie produkcje jak „Noc w muzeum” czy „Soul Kitchen”. Polecamy również zobaczyć film „Taśmy Watykanu”.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO