Informacje o zespole

Lady Pank – muzycy z charakterem. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 03-11-2020 | skomentuj

Lady Pank – muzycy z charakterem. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

wikipedia.org/Bartek Banachowski/CC BY 3.0

Oceń


Lady Pank to polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza gatunków rock, pop i rocka alternatywnego. Początkowo reprezentował nową falę. Jego wokalistą i liderem jest Janusz Panasewicz. Grupa jest znana z takich przebojów jak „Kryzysowa narzeczona”, „Mniej niż zero”, „Na co komu dziś” czy „Zostawcie Titanica”. Przekonajcie się, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: Lady Pank

Data i miejsce założenia: 1981, Wrocław
Gatunek: rock, pop-rock, rock alternatywny, pop
Członkowie: Jan Borysewicz (gitara, śpiew), Janusz Panasewicz (śpiew), Kuba Jabłoński (perkusja), Krzysztof Kieliszkiewicz (gitara basowa)
Instagram: @ladypank_official

  Zobacz także  

Historia

Zespół został założony w 1981 roku we Wrocławiu przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Pierwszy utwór zatytułowany „Mała Pank” Borysewicz nagrał wraz z basistą Wojciechem Bruślikiem i perkusistą Andrzejem Dylewskim. Początkowo skład zespołu ulegał licznym zmianom. W 1982 roku, po zrealizowaniu nagrań do „Tańcz głupia tańcz” i „Vademecum Skauta”, wokalistą grupy został Janusz Panasewicz. W 1982 roku zespół zadebiutował w warszawskim klubie Park. Rok później koncertował już w całym kraju. Pod koniec tego samego roku ukazał się jego debiutancki album „Lady Pank”. Kolejna płyta zatytułowana „Ohyda” ukazała się w 1984 roku. Niedługo później grupa podczas KFPP w Opolu zaprezentowała utwór „To jest tylko rock and roll”, który stał się przebojem, a w 1985 roku zaczęła koncertować za granicą. W następnym roku zespół zawiesił działalność, żeby powrócić w 1987 roku. Kolejna przerwa nastąpiła w latach 1991-1994. Do 2018 roku Lady Pank wydał łącznie 16 albumów studyjnych.

Nagrody i wyróżnienia

Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Ma na swoim koncie kilka platynowych płyt oraz Bursztynowego Słowika. Podczas Tokio Music Festival Jan Borysewicz otrzymał nagrodę dla najlepszego kompozytora za utwór „Mniej niż zero”.




Dodaj komentarz