Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Kirk Douglas. Wiek, wzrost, waga, żona, dzieci, filmy i seriale

Materiały promocyjne filmu

Kirk Douglas to amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Laureat Oscara za całokształt twórczości. American Film Institute umieścił go na 17 miejscu z 50 na liście największych amerykańskich aktorów wszech czasów. Zobaczcie, jak wiele o nim wiecie. 

Wszystko o: Kirk Douglas

Pełne imię i nazwisko: Issur Danielovitch 
Data i miejsce urodzenia: 9 grudnia 1916, Amsterdam (Nowy Jork)
Data i miejsce śmierci: 5 lutego 2020, Beverly Hills 
Zawód: aktor, reżyser, producent
Partnerka: Diana Dill (1943-1951; rozwód), Anne Buydens (żona; 1954-2020; do jego śmierci)
Dzieci: Michael (1944), Joel (1947), Peter (1955), Eric (1958-2004)
Wzrost: 175 cm 
Waga: ok. 70 kg 

Wczesne lata 

Urodził się jako Issur Danielovitch. Obydwoje jego rodzice byli analfabetami, posługiwali się łamaną angielszczyzną i żyli w ubóstwie. 

Kirk już w wieku 14 lat postanowił zostać aktorem. Ukończył Wilbur H. Lynch High School, a w latach 1935-1939 studiował język angielski na St. Lawrence University w Canton, w stanie Nowy Jork. Otrzymał stypendium na Amerykańskiej Akademii Sztuk Dramatycznych w Nowym Jorku. Żeby jakoś się utrzymać pracował jako kelner, zawodowy zapaśnik czy woźny. 

Zadebiutował na Broadwayu pod pseudonimem George Spelvin Jr. Zmienił imię i nazwisko na Kirk Douglas i odbył służbę w Amerykańskiej Marynarce Wojennej od włączenia się USA do II wojny światowej w 1941 roku, aż do jej zakończenia w 1945 roku. 


Kariera 

W 1945 roku powrócił do Nowego Jorku, próbując swoich sił w radiu, reklamach i teatrze, gdzie pojawiał się w różnych przedstawieniach. Dzięki rekomendacji jego przyjaciółki udało mu się podpisać kontrakt z Wallis i zadebiutował w filmie "Dziwna miłość Marthy Ivers" z 1946 roku. Grał również w takich produkcjach jak "Champion", "Człowiek z przeszłością" oraz "Pasja życia". Nie da się jednak ukryć, że najwięcej osób kojarzy go z rolą w "Spartakusie". Otrzymał Oscara za całokształt kariery w 1996 roku. 

Życie prywatne 

W latach 1943-1951 był w związku małżeńskim z aktorką Dianą Dill. Para miała dwóch synówL Michaela i Joela. W 1954 roku ożenił się z Anne Buydens, z którą miał dwóch synów: Petera oraz Erica. Mieszkał w Los Angeles. 

Prowadził swój własny blog, który czytało ok. 4 tysiące osób. 

Zmarł 5 lutego 2020 w swoim domu w Beverly Hills w Kalifornii, w wieku ponad 103 lat. 


Kirk Douglas - najlepsze filmy i seriale 

Kirk Douglas należy do największych gwiazd kina. Amerykański aktor, który żył w latach 1916-2020, tak naprawdę nazywał się Issur Danielovitch Demsky. Karierę rozpoczął w 1941 roku, gdy pod pseudonimem George Spelvin Jr. zaczął występować na Broadwayu w spektaklu „Znów wiosna”. Wkrótce zmienił imię i nazwisko na Kirk Douglas i wstąpił do Amerykańskiej Marynarki Wojennej. Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Nowego Jorku, żeby robić karierę w reklamie, radiu oraz w teatrze. Wkrótce, dzięki pomocy znajomych, otrzymał rolę w filmie „Dziwna miłość Marthy Ivers”. Z czasem zaczął występować w coraz większych hollywoodzkich produkcjach. Przełom w jego karierze nastąpił w 1949 roku, gdy wcielił się w rolę boksera Michaela Kelly’ego w filmie „Champion”, za którą otrzymał pierwszą w życiu nominację do Oscara. Douglas był później nominowany do tej statuetki również za role w filmach „Piękny i zły” (1952) oraz „Pasja życia” (1956). Ostatecznie w 1996 roku dostał honorowego Oscara za całokształt działalności artystycznej.

1. „Spartakus”, reż. A. Mann / S. Kubrick (1960)
2. „Ścieżki chwały”, reż. S. Kubrick (1957)
3. „Pasja życia”, reż. V. Minelli (1956)
4. „Siedem dni w maju”, reż. J. Frankenheimer (1964)
5. „Piękny i zły”, reż. V. Minelli (1952)

Obejrzeliście już wszystkie filmy z Kirkiem Douglasem? Jeśli tak, koniecznie zobaczcie poruszający dramat „W cieniu drzewa”. Polecamy również film „Darkland” oraz fenomenalną komedię „Żandarm w Nowym Jorku” z Louisem de Funèsem w roli głównej.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO