Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Jan Englert życiorys. Kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci. Życiorys, data urodzenia, wiek, wzrost, Instagram

AKPA

Jan Englert jest polskim aktorem filmowym i teatralnym, a także reżyserem oraz profesorem sztuki teatralnej. Obecnie jest dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego w Warszawie. Znany jest z ról w takich produkcjach jak „Katyń”, „Kiler”, „Tatarak”, „Komedia małżeńska” czy „Perła w koronie”. Jest laureatem Platynowego Szczeniaka oraz Ikony Polskiego Kina. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: Jan Englert

Pełne imię i nazwisko: Jan Aleksander Englert
Data i miejsce urodzenia: 11 maja 1943, Warszawa
Zawód: aktor, reżyser, pedagog
Partner: Barbara Sołtysik (rozwód), Beata Ścibakówna (1998-)
Dzieci: Tomasz, Katarzyna, Małgorzata, Helena
Wzrost: 176 cm
Waga: brak informacji
Instagram: brak


Kariera

Jan Englert w 1964 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Zanim to jednak nastąpiło, w 1956 roku zadebiutował w filmie Andrzeja Wajdy „Kanał”, w którym wcielił się w postać łącznika Zefira. W latach 1964-1968 i 1981-1994 był związany z Teatrem Polskim, w latach 1969-1981 z Teatrem Współczesnym, a od 1997 roku występuje w Teatrze Narodowym. W ciągu swojej kariery pojawiał się w produkcjach między innymi takich reżyserów jak Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Janusz Morgenstern czy Jerzy Antczak. W latach 1981-87 pełnił funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego PWST, a w latach 1987-1993 i 1996-2002 był jego rektorem. W 1989 roku otrzymał tytuł naukowy profesora i obecnie jest wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie. W latach 1992-1993 zasilał skład Rady ds. Kultury przy Prezydencie RP. W 2001 roku został honorowym profesorem Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej w Moskwie. Od 2003 roku Englert pełni funkcję dyrektora artystycznego warszawskiego Teatru Narodowego.

Życie prywatne

Aktor dwukrotnie stawał na ślubnym kobiercu. Z pierwszą żoną, Barbarą Sołtysik, ma syna Tomasza i dwie córki, Katarzynę oraz Ewę. Z obecną żoną, Beatą Ścibakówną, ma córkę Helenę.
Jan Englert – nie tylko Ferdynand Lipski z „Kilera”. Poznajcie jego najlepsze roleJan Englert należy do grona najbardziej utalentowanych polskich aktorów. W 1964 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na dużym ekranie zadebiutował już jednak o wiele wcześniej – w 1956 roku zagrał łącznika Zefira w słynnym filmie Andrzeja Wajdy „Kanał”. W ciągu swojej kariery był związany między innymi z teatrami Polskim, Współczesnym oraz Narodowym. Aktor jest znany z ról w najważniejszych polskich produkcjach, takich jak „Katyń” Andrzeja Wajdy, „Perła w koronie” Kazimierza Kutza”, „Kolumbowie” Janusza Morgensterna czy „Noce i dnie” Jerzego Antczaka. Englert słynie z tego, że w pełni poświęca się swojej pracy. Na przykład, żeby możliwie najlepiej odegrać rolę w filmie „Cyrograf dojrzałości”, nauczył się chodzić na rękach. Aktor w latach 1981-87 pełnił funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego PWST, a później był jego rektorem. W 1989 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem Jana Englerta, które zdecydowanie możemy wam polecić.Jan Englert – najlepsze filmy

1. „Katyń”, reż. A. Wajda (2007)
2. „Kiler”, reż. J. Machulski (1997)
3. „Magnat”, reż. F. Bajon (1987)
4. „Komedia małżeńska”, reż. R. Załuski (1993)
5. „Bogowie”, reż. Ł. Pawlikowski (2014)

Jeśli chcecie poznać więcej produkcji z udziałem Jana Englerta, koniecznie obejrzyjcie zabawne komedie „Lejdis” i „Kilerów 2-óch”, które rozbawią was do łez. Polecamy również film „Ciemna strona Wenus” w reżyserii Radosława Piwowarskiego, w którym aktor wystąpił wraz z Anną Przybylską i Pawłem Delągiem.Może zainteresują Cię także:
Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO