Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Jamie Lee Curtis. Życiorys Jamie Lee Curtis. Wiek, wzrost, waga, mąż, dzieci. Życiorys, data urodzenia, wiek, wzrost, Instagram

wikimedia.org

Jamie Lee Curtis to amerykańska aktorka, która najbardziej znana jest ze swoich ról w filmie "Halloween". Jak dobrze ją znacie? 

Wszystko o: Jamie Lee Curtis 

Pełne imię i nazwisko: Jamie Lee Curtis, Baronowa Haden-Guest 
Data i miejsce urodzenia: 22 listopada 1958, Los Angeles 
Zawód: aktorka, pisarka, aktywistka 
Partner: Christopher Guest (mąż od 1984 - obecnie)
Dzieci: Annie (1986), Ruby (urodzona jako Thomas, 1996) - adoptowane
Wzrost: 170 cm 
Waga: ok. 68 kg 
Instagram: @curtisleejamie

Wczesne życie 

Urodziła się w Kalifornii, jako córka znanej pary aktorskiej. Curtis ma starszą siostrę - Kelly, również aktorkę - a także kilkoro rodzeństwa przyrodniego. Rodzice Jamie Lee rozwiedli się w 1962 roku. Studiowała prawo, ale porzuciła studia po jednym semestrze, aby zostać aktorką. 


Kariera 

W 1977 roku wystąpiła gościnnie w serialu "Columbo". Jej debiutem była produkcja "Halloween", w której wystąpiła w 1978 roku. To sprawiło, że jej kariera poszybowała. Jamie Lee Curtis ma na swoim koncie również takie produkcje jak "Na noże", "To znowu ty" czy "Wiecznie młody". 

Życie prywatne 

18 grudnia 1984 roku wyszła za Christophera Guesta, 5. Barona Haden-Guest. Mają dwoje adoptowanych dzieci: córkę Annie (1986), a także transpłciową córkę Ruby (urodzona jako Thomas, 15 marca 1996 roku).


Jamie Lee Curtis - najlepsze filmy i seriale

Jamie Lee Curtis należy do grona najbardziej znanych amerykańskich gwiazd kina. Pochodzi z artystycznej rodziny – jej rodzice, Janet Leigh i Tony Curtis, byli aktorami. Początkowo zamierzała studiować prawo, ale po pierwszym semestrze porzuciła studia, żeby rozpocząć karierę aktorską. Rozpoczęła ją w 1977 roku, gdy wystąpiła gościnnie w jednym z odcinków serialu kryminalnego „Columbo” zatytułowanym „Test na inteligencję”. Wkrótce zaczęła grywać w serialach „Aniołki Charliego” oraz „Statek miłości”. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1978 roku w horrorze „Halloween” Johna Carpentera, w którym wcieliła się w postać Laurie Strode. Film okazał się wielkim sukcesem i przyniósł Curtis pierwszy duży rozgłos. Następnie aktorka zagrała w kilku kolejnych horrorach, takich jak „Mgła” czy „Bal maturalny”. Od kina grozy udało jej się nieco odejść w 1983 roku za sprawą komedii „Nieoczekiwana zmiana miejsc”, w której wcieliła się w prostytutkę Ophelię. Kreacja stworzona w filmie przyniosła jej nagrodę BAFTA. W 1994 roku Curtis otrzymała Złoty Glob za rolę w „Prawdziwych kłamstwach”.

1. „Prawdziwe kłamstwa”, reż. J. Cameron (1994)
2.Halloween”, reż. J. Carpenter (1978)
3. „Nieoczekiwana zmiana miejsc”, reż. J. Landis (1983)
4. „Na noże”, reż. R. Johnson (2019)
5. „Rybka zwana Wandą”, reż. C. Crichton (1988)

Jeśli chcecie poznać więcej filmów z udziałem aktorki, koniecznie obejrzyjcie komedię „To znowu Ty”. Fanom serii „Halloween” polecamy z kolei „Halloween II” oraz nową wersję „Halloween” z 2018 roku.

Może zainteresują Cię także:
Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO