Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Jake Gyllenhaal życiorys. Kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, partnerka, dzieci

flickr.com/Nan Palermo/CC BY 2.0

Jake Gyllenhaal jest amerykańskim aktorem filmowym i teatralnym. Międzynarodową sławę przyniosły mu role w takich produkcjach jak „Donnie Darko”, „Labirynt”, „Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej” czy „Do utraty sił”. W 2006 roku był nominowany do Oscara za udział w filmie „Tajemnica Brokeback Mountain”. Jego siostra również zrobiła karierę filmową. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: Jake Gyllenhaal

Pełne imię i nazwisko: Jacob Benjamin Gyllenhaal
Data i miejsce urodzenia: 19 grudnia 1980, Los Angeles, USA
Zawód: aktor
Partner: Kirsten Dunst (2002-2004), Reese Witherspoon (2007-2009), Taylor Swift (rozstanie)
Dzieci: brak
Wzrost: 182 cm
Waga: 79 kg
Instagram: @jakegyllenhaal


Kariera

Jake Gyllenhaal na dużym ekranie zadebiutował w 1991 roku w komedii „Sułtani westernu”. Rok później dostał rolę w filmie „Potężne kaczory”, ale nie zagrał w nim z powodu braku zgody rodziców. Przed kamerami wystąpił ponownie w 1993 roku w filmach „Ucieczka w nieznane” i „Niebezpieczna kobieta”. W 1999 roku otrzymał angaż w filmie „Dosięgnąć kosmosu”. Pierwszy rozgłos i uznanie krytyków przyniosła mu rola tytułowego bohatera w dramacie „Donnie Darko”. Kolejnym sukcesem okazały się filmy „Piękne i jeszcze piękniej” oraz „Życiowe rozterki”. Przełomowy okazał się dla Gyllenhaala rok 2005, w którym wystąpił w filmach: „Dowód”, „Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej” i „Tajemnica Brokeback Mountain”. Za rolę w tej ostatniej produkcji otrzymał nagrodę BAFTA i był nominowany do Oscara. W 2010 roku był nominowany do Złotego Globu za udział w komedii romantycznej „Miłość i inne używki”, a w 2015 roku za rolę w „Wolnym strzelcu”.

Życie prywatne

Gwiazdor spotykał się między innymi z Kirsten Dunst, Reese Witherspoon, Taylor Swift i Alyssą Miller. Jego siostra, Maggie Gyllenhaal, również jest aktorką.
Jake Gyllenhaal – najlepsze filmy z udziałem aktoraJake Gyllenhaal jest jednym z bardziej charakterystycznych hollywoodzkich aktorów. Zawdzięcza to nie tylko trudnemu do wymówienia szwedzkiemu nazwisku, ale także swojej specyficznej urodzie. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1991 roku w komedii „Sułtani westernu”, w której zagrał główną rolę. Z czasem zaczął występować w największych hollywoodzkich produkcjach. Gyllenhall świetnie czuje się zarówno w rolach bezwzględnych twardzieli, jak i romantycznych oraz wrażliwych amantów. Nie bez powodu był nominowany do wielu prestiżowych nagród, w tym Złotych Globów, a nawet Oscara. Przedstawiamy pięć najciekawszych filmów z udziałem aktora, które umilą wam niejeden wieczór:

1. „Jarhead. Żołnierz piechoty morskiej”, reż. S. Mendes (2005)

Jake Gyllenhaal w filmie wcielił się w rolę Tommy’ego Swofforda, który jest zwykłym amerykańskim chłopakiem. Zamiast iść na studia, decyduje się zaciągnąć do armii. Robi to między innymi dlatego, że jego ojciec walczył w Wietnamie. W chwili, gdy kończy się jego szkolenie, wybucha wojna w Zatoce Perskiej i Tommy zostaje wysłany do walki. Okazuje się jednak, że nie czeka go zaciekła walka z przeciwnikiem, tylko zostaje przydzielony do operacji „Pustynna Tarcza”. Jej zadaniem jest ochrona złóż ropy przed podpaleniem. Zanim Tommy usłyszy jakikolwiek rozkaz ataku, spędzi na pustyni 175 dni.2. „Zodiak”, reż. D. Fincher (2007)

Aktor tym razem zagrał rysownika „San Fransisco Chronicle” Roberta Graysmitha, który jest na tropie seryjnego i tajemniczego mordercy grasującego po Stanach Zjednoczonych, Zodiaka. Razem z pewnym dziennikarzem śledczym, inspektorem wydziału zabójstw i jego partnerem próbują wyśledzić niebezpiecznego człowieka. Przestępca wodzi ich jednak za nos wysyłając dziwne listy z zakodowanymi wiadomościami. W końcu pościg za zabójcą staje się obsesją tych czterech mężczyzn. Zaczyna też pomału niszczyć ich własne prywatne oraz zawodowowe życie .

3. „Labirynt”, reż. D. Villeneuve (2013)

Film przedstawia historię dwóch rodzin, które wspólnie obchodzą Święto Dziękczynienia. Podczas spotkania nagle znikają ich dwie córki, Anna i Joy, które bawiły się na trawniku przed domem. Starszy brat jednej z nich w pobliżu tego miejsca widział wcześniej kamper, który okazuje się jedynym tropem w sprawie zaginięcia dziewczynek. Jake Gyllenhaal w filmie wcielił się w postać detektywa Lokiego, który rozpoczyna poszukiwanie dzieci. Wszystkie tropy jednak zdają się prowadzić w ślepy zaułek. Zrozpaczony ojciec jednej z dziewczynek postanawia nie czekać na opieszale prowadzone śledztwo policji i bierze sprawy w swoje ręce. Zaginione dzieci spróbuje odnaleźć za wszelką cenę.4. „Miłość i inne używki”, reż. E. Zwick (2010)

W filmie „Miłość i inne używki" poznajemy historię uduchowionej Maggie, która spotyka pełnego uroku sprzedawcę Viagry, Jamiego. Między obojgiem od razu zaczyna iskrzyć. Szybko decydują się na związek bez zobowiązań i po pewnym czasie odkrywają, że łączy ich wielki, wzajemny pociąg seksualny. Okazuje się jednak, że nie będzie im łatwo zachować relację na tym etapie, choć bardzo się o to starają. Wkrótce między nimi poza seksualną chemią wytwarza się coś o wiele bardziej poważnego i stają się ofiarami największego na świecie narkotyku, jakim jest miłość.

5. „Donnie Darko”, reż. R. Kelly (2001)

Gyllenhaal w filmie zagrał tytułowego bohatera. Jest on nastolatkiem, którego większość osób uważa za niezrównoważonego psychicznie. Pewnej nocy zobaczył on niecodzienną postać – człowieka-królika, który uratował mu życie wywabiając go z domu. Dziwny przybysz składa mu kolejne wizyty, podczas których zdradza mu, że pochodzi z przyszłości i nie chce dopuścić do pewnych wydarzeń. Zleca w tym celu Donniemu wykonanie różnych dziwnych zadań, które nieraz są niebezpieczne dla otoczenia.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO