Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Gene Hackman. Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci, filmy i seriale

Materiały promocyjne filmu

Gene Hackman to amerykański aktor i pisarz, który zdobył dwa Oscary, cztery Złote Globy, Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych, dwie nagrody BAFTA oraz Srebrnego Niedźwiedzia. Jak dobrze go znacie? 

Wszystko o: Gene Hackman 

Pełne imię i nazwisko: Eugene Allen Hackman 
Data i miejsce urodzenia: 30 stycznia 1930, San Bernardino 
Zawód: aktor, pisarz 
Partnerka: Filipa "Faye" Maltese (1956-1986; rozwód), Betsy Arakawa (żona 1991-obecnie)
Dzieci: Christopher (1960), Elizabeth Jean, Leslie Anne 
Wzrost: 188 cm 
Waga: ok. 80 kg 
Instagram: brak

Wczesne lata 

Urodził się w San Bernardino w Kalifornii jako syn Ann Lydii Elizabeth i Eugene'a Ezry Hackmana. Wychowywał się w Danville w Illinois. Sześć miesięcy studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Illinois w Urbanie. Studiował w nowojorskiej szkole radiowej. Uczył się aktorstwa w Pasadena Playhouse. W latach 1947-1950 służył w United States Marine Corps jako disck jockey i prezenter wiadomości dla stacji radiowej jednostki. 


Kariera 

Zadebiutował na off-Broadwayu. Na dużym ekranie pojawił się w 1961 roku w produkcji "Mad Dog Coll". Pierwszą znaczącą rolę zagrał jednak dopiero w 1964 roku w produkcji "Lilith". Ma na koncie takie produkcje jak "Bonnie i Clyde". Zagrał także w takich produkcjach jak "Francuski łącznik", "Rozmowa" czy "Witamy w Mooseport". 
Wspólnie z archeologiem podwodnym Danielem Lenihanem. 

Życie prywatne 

W 1956 roku ożenił się z Filipą "Faye" Maltese, z którą doczekał się syna Christophera i dwóch córek: Elizabeth Jean i Leslie Anne. W 1986 roku para się rozwiodła. W latach 1973-1974 związany był z Cloris Leachman. W 1991 roku ożenił się z Betsy Arakawą. 


Gene Hackman - najlepsze filmy i seriale 

Gene Hackman należy do grona najwybitniejszych amerykańskich aktorów. Występami na scenie zaczął się interesować po zakończeniu służby wojskowej w piechocie morskiej. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1961 roku w filmie „Mad Dog Call”. Pierwszą dużą rolę otrzymał z kolei w „Lillith” Roberta Rossena z 1964 roku. Przełom w jego karierze nastąpił trzy lata później, gdy wystąpił w filmie „Bonnie i Clyde” - za swoją rolę otrzymał pierwszą w życiu nominację do Oscara. Od tego czasu jego kariera nabrała rozpędu i wkrótce aktor zagrał we „Francuskim łączniku” z 1971 roku, który przyniósł mu nie tylko Oscara, ale również międzynarodową sławę i rozpoznawalność. Po raz drugi tę statuetkę otrzymał w 1993 roku za kreację stworzoną w filmie „Bez przebaczenia”. Aktor ma na swoim koncie również trzy Złote Globy. W ciągu swojej wieloletniej kariery Hackman najczęściej wcielał się w bardzo różnorodne i najczęściej niejednoznaczne charaktery. W 2004 roku po raz ostatni wystąpił w filmie „Witamy w Mooseport”, po czym ogłosił zakończenie swojej działalności zawodowej.

1. „Francuski łącznik”, reż. W. Friedkin (1971)
2. „Bez przebaczenia”, reż. C. Eastwood (1992)
3. „Missisipi w ogniu”, reż. A. Parker (1988)
4. „Karmazynowy przypływ”, reż. T. Scott (1995)
5. „Wróg publiczny”, reż. T. Scott (1998)

Osobom, które zdążyły już obejrzeć wszystkie filmy z naszej listy, gorąco polecamy zobaczyć niezwykły film dokumentalny „Rzymska aureola”. Zachęcamy również do zapoznania się z takimi produkcjami jak „Życie na kredycie” oraz „Lollipop Monster”.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO