Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Faye Dunaway. Wiek, wzrost, waga, Instagram, mąż, dzieci. Życiorys, data urodzenia, wiek, wzrost, Instagram

"Arizona Dream"/Materiały prasowe

Faye Dunaway to amerykańska aktorka, która zdobyła wszystkie najważniejsze nagrody w branży filmowej i serialowej. Gwiazda doczekała się własnej gwiazdy w Alei Gwiazd w Los Angeles. Zobaczcie, jak wiele o niej wiecie. 

Wszystko o: Faye Dunaway 

Pełne imię i nazwisko: Dorothy Faye Dunaway 
Data i miejsce urodzenia: 14 stycznia 1941, Bascom 
Zawód: aktorka, reżyserka, producentka filmowa 
Partner: Peter Wolf (1974-1979; rozwód), Terry O'Neill (1983-1987; rozwód)
Dzieci: Liam (1980)
Wzrost: 170 cm 
Waga: ok. 65 kg 
Instagram: brak 

Wczesne lata

Urodziła się na Florydzie i była jedyną córką Grace April i Johna MacDowella Dunawaya Jr. Jej młodszy brat Mac został prawnikiem. Rodzice rozstali się, kiedy Faye miała 17 lat. Uczęszczała do Leon High School, brała lekcje tańca i śpiewu, a także gry na pianinie. Studiowała na Uniwersytecie Stanu Floryda i Uniwersytecie Florydy w Gainesville. Pierwsze kroki w aktorstwie stawiała w studenckim teatrze Uniwersytetu Bostońskiego, gdzie w 1962 roku ukończyła wydział teatralny. Studiowała aktorstwo w Herbert Berghof Studio. 


Kariera 

Początkowo grała w teatrze, ale kiedy zadebiutowała w 1967 roku w filmie "The Happening" - zajęła się głównie aktorstwem filmowym. Najbardziej znana rola to ta, w której wcieliła się w Bonnie w kultowym filmie "Bonnie i Clyde". Zagrała również w takich produkcjach jak "Mały Wielki Człowiek", "Trzej muszkieterowie" oraz "Chinatown". Dunaway otrzymała takie nagrody jak Oscar, Złote Globy, Emmy, BAFTA oraz dwie nagrody Davida di Donatello. Ma także własną gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles. 

Życie prywatne 

W 1974 roku wyszła za mąż za Petera Wolfa, młodszego od siebie o pięć lat, czym sprowokowała skandal. Para rozstała się w 1979 roku. W 1980 roku urodziła syna Liama, którego ojcem jest Terry O'Neill, za którego wyszła w 1983 roku, ale i to małżeństwo rozpadło się (w 1987 roku). 


Faye Dunaway - najlepsze filmy

Faye Dunaway jest niewątpliwie jedną z najwybitniejszych amerykańskich aktorek. Pierwsze kroki w kierunku kariery zaczęła stawiać w studenckim teatrze Uniwersytetu Bostońskiego, na którym studiowała na wydziale teatralnym. Wkrótce zaczęła uczyć się aktorstwa w nowojorskim Herbert Berghof Studio. Pierwszy duży sukces odniosła w 1962 roku za sprawą występu w sztuce „Czarownice z Salem”. Została wówczas polecona reżyserowi Elii Kazanowi, który poszukiwał aktorów do Lincoln Center Repertory Company. Na wielkim ekranie zadebiutowała w komedii kryminalnej „The Happening” z 1967 roku. Już rok później była po raz pierwszy nominowana do Złotego Globu za rolę w dramacie „Szybki zmierzch”. Z kolei za kreację dziewczyny bandyty w biograficznym dramacie kryminalnym „Bonnie i Clyde” otrzymała nagrodę BAFTA, a także nominację do Oscara i Złotego Globu. Udział w filmie otworzył przed nią drzwi do największych hollywoodzkich produkcji, takich jak „Chinatown” Romana Polańskiego czy „Trzy dni Kondora” Sydneya Pollacka. W 1977 roku Dunway za rolę w „Sieci” została nagrodzona Oscarem, Złotym Globem i nagrodą David di Donatello.

1. „Bonnie i Clyde”, reż. A. Penn (1967)
2. „Arizona Dream”, reż. E. Kusturica (1995)
3. „Chinatown”, reż. R. Polański (1974)
4. „Afera Thomasa Crowna”, reż. J. McTiernan (1999)
5. „Sieć”, reż. S. Lumet (1976)

Macie już za sobą wszystkie produkcje z naszej listy? Jeśli tak, koniecznie obejrzyjcie zabawną komedię „Wszystko o Stevenie”, która rozbawi was do łez. Osobom planującym seans z całą rodziną polecamy z kolei animowane filmy „Ostatni smok świata” oraz „Tarzan. Król dżungli”.

Może zainteresują Cię także:
Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO