Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Ellen Burstyn. Wiek, wzrost, waga, Instagram, mąż, dzieci, filmy i seriale. Życiorys, data urodzenia, wiek, wzrost, Instagram

wikimedia.org

Ellen Burstyn to amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Jest zdobywczynią Oscara za rolę w filmie "Alicja już tu nie mieszka". Zobaczcie, jak dobrze ją znacie. 

Wszystko o: Ellen Burstyn 

Pełne imię i nazwisko: Edna Rae Gillooly 
Data i miejsce urodzenia: 7 grudnia 1932, Detroit 
Zawód: aktorka 
Partner: William Alexander (1950-1957; rozwód), Paul Roberts (1958-1961; rozwód), Neil Burstyn (1964-1972; rozwód)
Dzieci: Jefferson (adoptowany w 1961) 
Wzrost: 170 cm 
Waga: ok. 68 kg 
Instagram: brak 


Życiorys 

Zanim została aktorką pracowała jako modelka i tancerka. Zadebiutowała na Broadwayu w 1957 roku, a za swoją rolę w "Za rok o tej samej porze" zdobyła Nagrodę Tony. W latach 60. występowała głównie w telewizji, ale z tego okresu pochodzi również jej pierwsza rola filmowa. Zagrała w takich produkcjach jak "Wiek Adaline", "Egzorcysta", "Requiem dla snu" czy "Alicja już tu nie mieszka". Za ten ostatni film uhonorowano ją Oscarem dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. 

Życie prywatne 

W 1950 roku wyszła za mąż za Billa Alexandra, z którym rozwiodła się siedem lat później. W tym samym roku pobrała się z Paulem Robertsem, z którym adoptowała syna w 1961 roku - Jeffersona. Para w tym samym roku się rozwiodła. W 1964 roku wyszła za Neila Nephew'a, który zmienił swoje imię i nazwisko na Neil Burstyn. Para rozwiodła się w 1972 roku. Aktorka wyznała, że były mąż prześladował ją przez 6 lat, a także że włamał się do jej domu i zgwałcił, ale wtedy tzw. "gwałt małżeński" nie był karany. 


Ellen Burstyn - najlepsze filmy i seriale 

Ellen Burstyn jest jedną z najsłynniejszych hollywoodzkich aktorek. Karierę rozpoczynała jako modelka i tancerka. W 1957 zadebiutowała w na Broadwayu w sztuce „Fair Game”. Po raz pierwszy na małym ekranie pojawiła się w 1963 roku w serialu „Doktorzy”. Przełom w jej karierze w 1971 roku, gdy zagrała w filmie „Ostatni seans filmowy” Petera Brogdanovicha – za rolę w nim otrzymała nominację do Złotego Globu i Oscara. Niedługo później wystąpiła w „Egzorcyście” Friedkina, który przyniósł jej międzynarodową sławę i popularność. W 1975 roku dostała kolejnego Oscara za rolę kelnerki w filmie „Alicja już tu nie mieszka”. Burstyn mimo rozwijającej się kariery filmowej nie rezygnowała z występów w teatrze i wkrótce zdobyła nagrodę Tony za udział w sztuce „Some Time, Next Year”. W latach osiemdziesiątych pojawiała się na ekranie głównie w serialu telewizyjnym „Ellen Burstyn Show”. W późniejszych latach była obsadzana przede wszystkim w drugoplanowych rolach, w takich produkcjach jak „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, „Requiem dla snu”, „Wiek Adaline” czy „Interstellar”.

1. „Requiem dla snu”, reż. D. Aronofsky (2000)
2. „Źródło”, reż. D. Aronofsky (2007)
3. „Egzorcysta”, reż. W. Friedkin (1973)
4. „Ostatni seans filmowy”, reż. P. Brogdanovich (1971)
5. „Wiek Adaline”, reż. L. Krieger (2015)

Widzieliście już wszystkie filmy z udziałem Ellen Burstyn? W takim razie polecamy obejrzeć poruszające „Gran Torino” z Clintem Eastwoodem w roli głównej. Warto również zapoznać się z takimi filmami jak „Balto” oraz „Annabelle”.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO