Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Eddie Murphy życiorys. Kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci

flickr.com/David Shankbone/CC BY 2.0

Eddie Murphy jest amerykańskim aktorem filmowym, reżyserem, producentem, komikiem i wokalistą. Największą popularność przyniósł mu udział w takich produkcjach jak „Gliniarz z Beverly Hills”, „Gruby i chudszy”, „48 godzin” czy „Książę w Nowym Jorku”. W 2017 roku był nominowany do Oscara za występ w filmie „Dreamgirls”. Sprawdźcie, czy wiecie o nim wszystko.

Wszystko o: Eddie Murphy

Pełne imię i nazwisko: Edward Regan Murphy
Data i miejsce urodzenia: 3 kwietnia 1961, Nowy Jork, USA
Zawód: aktor filmowy, komik, reżyser, producent, wokalista
Partner: Nicole Mitchell (1993–2006), Tracey Edmonds (2008; rozstanie)
Dzieci: Bria (1989), Eric (1989), Christian (1990), Miles (1992), Shayne Audra (1994), Zola Ivy (1999), Bella Zahra (2002), Angel Iris (2007), Izzy Oona (2016), Max Charles (2018)
Wzrost: 175 cm
Waga: 77 kg
Instagram: brak


Kariera

Eddie Murphy karierę rozpoczynał występując jako stand-uper w Bay Area Comedy Club, w którym zaczynali również Robin Williams i Whoopi Goldberg. Wkrótce zaczął pojawiać się w programie „Saturday Night Live”, który przyniósł mu pierwszy rozgłos. W 1982 roku zadebiutował w filmie „48 godzin”, który odniósł wielki komercyjny sukces. Rok później Murphy wraz z Danem Aykroydem zagrał w komedii „Nieoczekiwana zmiana miejsc”. Następnie wystąpił w kolejnych kinowych hitach, takich jak „Gliniarz z Beverly Hills” (1984) i „Książę w Nowym Jorku” (1988). Pierwszy z nich stał się jedną z najbardziej dochodowych amerykańskich produkcji. W 2007 roku otrzymał Złoty Glob i był nominowany do Oscara za udział w „Dreamgirls”. Aktor z powodzeniem prowadzi również karierę muzyczną. Współpracował z grupą The Bus Boys, a solowo wydał takie single jak „Party All the Time” czy „Put Your Mouth on Me”. W 1982 roku wydał debiutancki album studyjny zatytułowany „Eddie Murphy”.

Życie prywatne

Gwiazdor w latach 1993-2006 był w związku małżeńskim z Nicole Mitchell, z którą ma pięcioro dzieci – Brię (ur. 1989), Milesa (ur. 1992), Shayne (ur. 1994), Zolę (ur. 1999) i Bellę (ur. 2002). W 2008 roku ożenił się na Bora-Bora z Tracey Edmonds, jednak ślub okazał się nieważny i wkrótce para rozstała się. W 2012 roku związał się z modelką Paige Butcher, z którą zaręczył się w 2018 roku i ma dwoje dzieci – Izzy (ur. 2016) i Maxa (ur. 2018). Z pozostałych zwiazków Murphy ma jeszcze córkę Angel (ur. 2007) i syna Erica (ur. 1989).
Eddie Murphy – czołowy hollywoodzki komik. Poznajcie jego najlepsze roleEddie Murphy bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych amerykańskich aktorów komediowych. Pasję do występowania przed widownią odziedziczył po ojcu, który był amatorskim komikiem. Gdy Murphy miał piętnaście lat, zaczął wystawiać własne skecze, w których inspirował się twórczością Billa Cosby’ego oraz Richarda Pryora. Pierwszy rozgłos przyniosły mu występy w programie „Saturday Night Live”. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1982 roku w filmie „48 godzin”. Produkcja okazała się wielkim sukcesem i wkrótce aktor wystąpił w kolejnych kasowych filmach, takich jak „Książę w Nowym Jorku”, „Gliniarz z Beverly Hills” czy „Gruby i chudszy”. które przyniosły mu światową sławę. W 2007 roku otrzymał Złoty Glob za kreację w filmie „Dreamgirls”, za którą był również nominowany do Oscara. Wybraliśmy pięć filmów z udziałem aktora, które należą do ważniejszych w jego karierze. Oto one:

1. „Gliniarz z Beverly Hills”, reż. M. Brest (1984)

W filmie „Gliniarz z Beverly Hills” Eddie Murphy wcielił się w Axela Foleya, który jest policjantem z Detroit. Mężczyzna chce wyjaśnić sprawę śmierci swojego przyjaciela Mikeya i w związku z tym udaje się do Beverly Hills. Wkrótce funkcjonariusz odkrywa, że Mikey posiadał informacje o nielegalnych interesach prowadzonych przez jego pracodawcę, Victora Bogomila. Oficer od razu pokazuje Foleyowi, że nie jest on mile widziany w mieście. Policjant postanawia więc na własną rękę kontynuować śledztwo, które po pewnym czasie naprowadza go na trop międzynarodowej siatki przemytników narkotyków.2. „Nieoczekiwana zmiana miejsc”, reż. J. Landis (1983)

Film „Nieoczekiwana zmiana miejsc” opowiada o dwóch biznesmenach, którzy prowadzą dyskusję na temat tego, czy sukces jest rezultatem indywidualnych predyspozycji, czy uwarunkowania społecznego. Robią więc dość niecodzienny zakład. Jednego ze swoich młodszych wspólników, Louisa Winthrope’a III, który jest dobrze zapowiadającym się biznesmenem, spychają do nizin społecznych. Z kolei awans oraz pracę w zarządzie firmy proponują drobnemu złodziejowi z gorszej dzielnicy miasta, Billy’emu. Ofiary biznesmenów szybko orientują się w sytuacji i obmyślają plan zemsty.

3. „Dreamgirls”, reż. B. Condon (2007)

Akcja „Dreamgirls” rozgrywa się w latach 60. Sprzedawca samochodów Curtis Taylor marzy o założeniu własnej wytwórni muzycznej. Żeby to zrobić, potrzebuje wielkiego talentu, który pozwoliłby mu się wybić na muzycznym rynku. Na lokalnym konkursie talentów dostrzega trzy przyjaciółki, które oczarowały publiczność – Lorrell, Dennę oraz Effie, tworzące zespół The Dreamettes. Curtis proponuje im współpracę i załatwia występ dla Jamesa „Thundera” Eaely’ego (Eddie Murphy), który jest jednym z najlepszych muzyków w mieście. Wkrótce się jednak okazuje, że piosenkarkom przyjdzie zapłacić wysoką cenę za spełnienie swoich marzeń o sławie.4. „Książę w Nowym Jorku”, reż. J. Landis (1988)

„Książę w Nowym Jorku” opowiada o następcy tronu Zamundy, Akeemie (Eddie Murphy), który właśnie kończy 21 lat. Zgodnie z tradycją jest to wiek, w którym ma wziąć aranżowany ślub. Księciu nie przypada jednak do gustu wybrana przez rodziców kandydatka na żonę i postanawia wyruszyć do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu odpowiedniej kobiety. Podczas podróży towarzyszy mu sługa Semmi. Gdy Akeem przybywa na miejsce, postanawia nie obnosić się ze swoim majątkiem i udawać, że nie ma grosza przy duszy. Wierzy bowiem w to, że powinien zostać pokochany nie za to, co posiada, a za swój charakter.

5. „48 godzin”, reż. W. Hill (1982)

Akcja filmu „48 godzin” rozpoczyna się w momencie, gdy ze stanowego więzienia ucieka niebezpieczny przestępca Ganz. Policyjny detektyw Jack Coates uważa, że zbieg będzie chciał odebrać łup, który ukrył po ostatnim napadzie. Postanawia więc wyciągnąć z więzienia partnera Ganza, Jacka Hammonda (Eddie Murphy) i przy użyciu mocnych argumentów nakłania go do podjęcia współpracy. Hammond zgadza się na to i wraz z policjantem wyrusza na poszukiwanie więźnia. Początkowo obaj czują do siebie nieodpartą niechęć, ale podczas wspólnego działania zaczyna się między nimi rodzić przyjaźń.

Jeśli zainteresowały was filmy z naszej listy, zachęcamy do obejrzenia kolejnych produkcji z udziałem Eddiego, Murphy’ego - „Gliniarz z Beverly Hills 2” oraz „Gliniarz z Beverly Hills 3”. Polecamy również film „Tower Heist: Zemsta cieciów”.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO