Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Dustin Hoffman życiorys. Kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci

flickr.com/Garry Knight/CC BY 2.0

Dustin Hoffman to amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, w tym dwóch Oscarów, pięciu Złotych Globów oraz trzech nagród BAFTA. Uznanie krytyków i publiczności przyniosły mu role między innymi w takich produkcjach jak „Absolwent”, „Rain Man”, „Tootsie” i „Poznaj moich rodziców”. Sprawdźcie, czy wiecie o nim wszystko.

Wszystko o: Dustin Hoffman

Pełne imię i nazwisko: Dustin Lee Hoffman
Data i miejsce urodzenia: 8 sierpnia 1937, Los Angeles
Zawód: aktor, reżyser, producent filmowy
Partner: Anne Byrne (1969-1980), Lisa Gottsegen (1980-)
Dzieci: Karina (1966), Jenna (1970), Jake (1981), Rebecca (1983), Max (1984), Alexandra (1987)
Wzrost: 167 cm
Waga: 81 kg
Instagram: brak


Kariera

Dustin Hoffman w 1958 roku wstąpił do Pasadena Playhouse, gdzie poznał Gene’a Hackmana. Karierę rozpoczął w 1960 roku występując w sztuce „Tak jest dla bardzo młodego człowieka” w Sarah Lawrence College. Rok później zaczął grywać na Broadwayu i podjął naukę w nowojorskim Actors Studio. Na początku lat sześćdziesiątych pojawił się w pierwszych programach i serialach telewizyjnych, takich jak „Nagie miasto”, „The Defenders” czy „The Nurses”. W 1967 roku otrzymał pierwsze filmowe role w filmach „Gwiezdny powóz” i „The Tiger Makes Out”. Przełom w jego karierze nastąpił w tym samym roku, gdy wcielił się w postać tytułowego bohatera w filmie „Absolwent” - za tę rolę Hoffman był nominowany do Złotego Globu oraz Oscara. W 1980 roku otrzymał obie wspomniane statuetki za występ w dramacie „Sprawa Kramerów”. Ten sukces powtórzył w 1989 roku zdobywając Oscara i złoty Glob za rolę w „Rain Manie”.

Życie prywatne

Aktor był w latach 1969-1980 był w związku małżeńskim z baletnicą Anne Byrne, z którą ma córkę Jennę (ur. 1970) oraz przybraną córkę z pierwszego związku byłej żony, Karinę (ur. 1966). W 1980 roku poślubił prawniczkę Lisę Gottsegen, z którą ma czworo dzieci: Jacoba Jake’a (ur. 1981), Maxwella (ur. 1984), Rebeccę (ur. 1983) i Alexandrę (ur. 1987).
Dustin Hoffman – słynny absolwent. Poznajcie najlepsze filmy z jego udziałemDustin Hoffman jest jedną z najważniejszych postaci amerykańskiego kina. Od początku marzył o aktorstwie. Karierę rozpoczął w 1960 roku od roli w sztuce „Tak jest dla bardzo młodego człowieka” w Sarah Lawrence College. Rok później zaczął występować na Broadwayu. W tym czasie aktor zaczął także grywać w reklamach. Na początku lat sześćdziesiątych pojawił się w pierwszych programach i serialach telewizyjnych, takich jak „The Defenders” czy „The Nurses”. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1967 roku w komedii „The Tiger Makes Out”. Pierwszy duży rozgłos przyniosła mu z kolei rola młodego absolwenta wyższej uczelni w filmie „Absolwent”, również z 1967 roku – Hoffman był za nią nominowany między innymi do Złotego Globu i Oscara. Wkrótce aktor otrzymał tę drugą statuetkę za występy w filmach „Sprawa Kramerów” oraz „Rain Man”. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem Dustina Hoffmana, które zdecydowanie trzeba zobaczyć:

1. „Absolwent”, reż. M. Nichols (1967)

Film „Absolwent” opowiada o Benjaminie (Dustin Hoffman), który jest świeżo upieczonym absolwentem college’u. Szkołę skończył z wyróżnieniem i otrzymał prestiżowe stypendium. Wraz z końcem nauki w jego życiu rozpoczyna się okres podejmowania najważniejszych życiowych decyzji. Młody człowiek czuje jednak silną presję ze strony rodziców i sam do końca nie wie, jaką ścieżką chce dalej podążać. Wkrótce wdaje się w romans z wieloletnią przyjaciółką domu, panią Robinson. Potajemnymi spotkaniami z dojrzałą kobietą wypełnia swoją nieciekawą codzienność. Wszystko się zmienia, gdy Benjamin poznaje córkę swojej kochanki. Gdy zaczyna żywić wobec niej uczucie, powoli przemienia się w dorosłego i świadomego swoich celów mężczyznę.2. „Rain Man”, reż. B. Levinson (1988)

„Rain Man” przedstawia historię Charliego, który dowiaduje się, że ojciec, który porzucił go w dzieciństwie, zmarł. Wkrótce okazuje się, że w testamencie ojca widnieje wpis, zgodnie z którym Charlie ma brata Raymonda (w tej roli Dustin Hoffman), który przebywa w domu opieki. Charlie wyrusza więc do nieznanego brata. Prędko zauważa, że Raymond pomimo swojej choroby jest wyjątkowo inteligentny – umie z zawrotną szybkością dokonywać skomplikowanych obliczeń. Nie rozumie jednak, jaki jest sens pieniędzy. Charlie postanawia wykraść brata z zakładu i wykorzystać jego niezwykłe zdolności. Wkrótce przekona się jednak, że jest on dla niego o wiele ważniejszy, niż przypuszczał.

3. „Motylek”, reż. F. J. Schaffner (1973)

„Motylek” opowiada o prawdziwej historii Henriego Charriera, znanego także jako Pappillon. Jest on drobnym przestępcą z Paryża, który został przez pomyłkę skazany na dożywocie za zbrodnię, której nie popełnił. Wkrótce Papillon trafia do kolonii karnej w Gujanie Francuskiej. Znajdujące się na tamtejszej Diabelskiej Wyspie więzienie słynie przede wszystkim z tego, że jeszcze nikomu nie udało się z niego uciec. Mężczyzna próbuje jednak zrobić wszystko, żeby odzyskać utraconą wolność. W wykonaniu graniczącego z niemożliwością planu pomoże mu słynny fałszerz Louis Dega (Dustin Hoffman), którego poznał na statku przewożącym więźniów.4. „Poznaj moich rodziców”, reż. J. Roach (2004)

„Poznaj moich rodziców” jest kontynuacją komedii „Poznaj mojego tatę”. Gaylord Focker został już zaakceptowany w roli przyszłego zięcia przez byłego agenta CIA, Jacka Byrnesa. Przed młodym mężczyzną stoi jednak trudne zadanie – musi przedstawić przyszłych teściów swoim rodzicom, Berniemu (Dustin Hoffman) i Rozalin. Zaprasza więc Byrnesów na weekend do swojego rodzinnego domu. Wizyta może się jednak łatwo zakończyć katastrofą – obie rodziny stanowią swoje zupełne przeciwieństwa. Dzieli je podejście do życia, a także do wychowania dzieci. Podstarzali hippisi będą musieli nieźle się wysilić, żeby zdobyć przychylność konserwatywnej rodziny narzeczonej Gaylorda.

5. „Tootsie”, reż. S. Pollack (1982)

Film „Tootsie” przedstawia historię Michaela Dorsey’a (w tej roli Dustin Hoffman), który zdaje sobie sprawę z tego, że posiada wielki aktorski talent. Mężczyzna ma jednak wyjątkowo trudny charakter, przez który żaden reżyser nie chce obsadzać go w swoich filmach. Wtedy Dorsey wpada na nietypowy pomysł – postanawia przebrać się za kobietę. Pod maską Dorothy Michaels udaje mu się zdobyć wszystko, o czym zawsze marzył – wielką karierę, sławę i pieniądze. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy zakochuje się w koleżance z branży, aktorce Julie Nichols. Zrezygnuje dla niej z roli swojego życia?

Macie już za sobą wymienione powyżej filmy? Koniecznie zobaczcie także inne produkcje z udziałem Dustina Hoffmana, takie jak „Pachnidło” czy „Nocny kowboj”. Polecamy także obejrzeć film „Wszystko w porządku”.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO