Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Denzel Washington życiorys. Kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci

flickr.com/GabboT/CC BY-SA 2.0

Denzel Washington jest amerykańskim aktorem, scenarzystą, reżyserem i producentem filmowym. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym dwóch Oscarów oraz dwóch Złotych Globów. Międzynarodową sławę przyniósł mu udział w takich kinowych hitach jak „Bez litości”, „Dzień próby”, „Filadelfia”, „Człowiek w ogniu”, „American Gangster” czy „Deja Vu”. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: Denzel Washington

Pełne imię i nazwisko: Denzel Hayes Washington Jr.
Data i miejsce urodzenia: 28 grudnia 1954, Mount Vernon, USA
Zawód: aktor, reżyser, scenarzysta, producent
Partner: Pauletta Pearson (1983-)
Dzieci: John David (1984), Katia (1987), Olivia (1991), Malcolm (1991)
Wzrost: 185 cm
Waga: 80 kg
Instagram: @officialdenzelwashington


Kariera

Denzel Washington w 1977 roku ukończył Fordham University. Rok wcześniej zaczął występować w teatrze Maryland. Uczęszczał na zajęcia z aktorstwa w Lincoln Center i rozpoczął naukę w American Conservatory Theatre. Na szklanym ekranie zadebiutował w 1977 roku w telewizyjnym filmie „Wilma”. W 1981 roku otrzymał pierwszą rolę w hollywoodzkim filmie „Dokładnie tacy sami”. Rok później otrzymał Obie Award za udział w off-broadwayowskiej sztuce Soldier’s Play. Przełomowa okazała się dla niego rola doktora Phillipa Chandlera w serialu „St. Elsewhere” emitowanym na antenie stacji NBC. W 1987 roku Washington był nominowany do Oscara za kreację stworzoną w dramacie „Krzyk wolności”. Dwa lata później otrzymał tę statuetkę oraz Złoty Glob za drugoplanową rolę w filmie „Chwała”. W 1999 roku ponownie dostał Złoty Glob za udział w dramacie „Huragan”, a trzy lata później po raz drugi został uhonorowany Oscarem za pierwszoplanową rolę w „Dniu próby”.

Życie prywatne

Aktor w 1983 roku poślubił Paulettę Pearson, którą poznał na planie filmu „Wilma”. Ma z nią czwórkę dzieci – Johna Davida (ur. 1984), Katię (ur. 1987) oraz bliźniaki, Olivię i Malcolma (ur. 1991).
Denzel Washington – najlepsze filmy z udziałem aktoraDenzel Washington to nazwisko, które jest dobrze znane fanom mocnego kina. Swoje pierwsze kroki w aktorstwie zaczął stawiać w 1976 roku na deskach sceny teatru w Maryland. Wkrótce zadebiutował przed kamerami w filmie telewizyjnym „Wilma” z 1977 roku. Jego pierwszym ważnym występem w filmie była rola w hollywoodzkim „Dokładnie tacy sami” z 1981 roku. Przełom w jego karierze nastąpił wraz z rolą doktora Phillipa Chandlera w serialu „St. Elsewhere” telewizji NBC. Z czasem aktor zaczął występować w największych amerykańskich produkcjach. W 1987 roku otrzymał nominację do Oscara za rolę w „Krzyku wolności”. Tę statuetkę otrzymał w 1989 roku za drugoplanową rolę w „Chwale” oraz w 2002 roku za pierwszoplanową rolę w filmie „Dzień próby”. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem Washingtona, które trzeba zobaczyć:

1. „Dzień próby”, reż. A. Fuqua (2001)

Film przedstawia historię Jake’a Hoyta (w tej roli Denzel Washington), który jest młodym policjantem z Los Angeles. Marzy mu się kariera w wydziale do walki z narkotykami. Szybko jednak się przekonuje, że praca w tym miejscu zupełnie odbiega od jego wyobrażeń. Jego przełożony, sierżant Harris, stosuje dość radykalne i często niezgodne z prawem metody zaprowadzania porządku w najuboższych dzielnicach miasta. Z tego powodu rosyjska mafia wydała na niego wyrok śmierci. Jake postanawia pomóc swojemu zwierzchnikowi. Na jego ocalenie będzie miał zaledwie kilka godzin. Co więcej, będzie musiał wiele w tym celu poświęcić.2. „Chwała”, reż. E. Zwick (1989)

Akcja „Chwały” rozgrywa się w 1862 roku, podczas wojny secesyjnej. Pułkownik Shaw, który walczy po stronie Północy, otrzymuje rozkaz utworzenia oddziału składającego się z czarnoskórych mężczyzn. Rozpoczyna więc długie szkolenie swoich przyszłych żołnierzy, które ukazuje widzom realia wojny z punktu widzenia oficerów i cywilów. Nowi żołnierze poddani zostaną wyjątkowo ciężkiej mustrze. Co więcej, nie otrzymają z przydziału butów, mundurów, ani broni niezbędnej do walki. Na każdym kroku będą spotykać się z jawnym rasizmem ze strony białych oficerów. Mimo to, Shaw stworzy jeden z najlepszych oddziałów zdolnych do wykonania zadania bojowego.

3. „Człowiek w ogniu”, reż. T. Scott (2004)

„Człowiek w ogniu” opowiada o losach Johna Creasy (Denzel Washington), byłego zabójcy, który przez lata pracował dla CIA. Pewnego dnia przyjeżdża do Meksyku, żeby podjąć pracę w roli ochroniarza dziewięcioletniej Pity Ramons, która jest córką wpływowego biznesmena. Początkowo John nie darzy wielką sympatią dziewczynki, ale wkrótce zaczyna czuć, że dzięki niej odzyskuje sens życia. Gdy Pita zostaje porwana przez nieznanych sprawców, John postanawia zrobić wszystko, żeby ją odzyskać i wymierzyć sprawiedliwość przestępcom. Staje się bezwzględnym i nieobliczalnym „Człowiekiem w ogniu”.4. „American Gangster”, reż. R. Scott (2007)

„American gangster” to opowieść o prawdziwej historii Franka Lucasa (Denzel Washington), który w latach siedemdziesiątych dzięki sprowadzanym z Bangkoku narkotykom stał się jednym z najbardziej wpływowych handlarzy, który zbudował własne imperium. Początkowo dotarł do producentów heroiny w Indochinach. Towar sprowadzał z Azji transportem wojskowym, w trumnach żołnierzy poległych na wojnie w Wietnamie. W ten sposób na ulicach Nowego Jorku pojawiła się o połowę mocniejsza i tańsza heroina. Plany barona narkotykowego skomplikowało jednak pojawienie się nieskorumpowanego detektywa, Richie Robertsa.

5. „Filadelfia”, reż. J. Demme (1993)

„Filadelfia” przedstawia historię Andrew Becketta, który jest młodym i ambitnym prawnikiem zatrudnionym w znanej kancelarii. Pewnego dnia przełożeni odkrywają, że jest on nosicielem wirusa HIV. Niedługo później pod błahym i niedorzecznym pretekstem zwalniają go z posady. Zdruzgotany Andrew postanawia udać się ze sprawą do sądu. Jego adwokatem zostaje czarnoskóry Joe Miller (Denzel Washington). Wspólnie stoczą batalię o sprawiedliwość, a także godność człowieka. Rozpoczną też prawdziwy wyścig z czasem – Andrew z powodu pogarszającego się stanu zdrowia może nie dożyć końca rozprawy.

Jeśli widzieliście już wszystkie wymienione przez nas filmy, polecamy obejrzeć również inny film z Denzelem Washingtonem „Bez litości". Z pewnością spodobają wam się także trzymający w napięciu „Drużyna potępionych” oraz „Legion”.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO