Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Danuta Szaflarska. Wiek, wzrost, waga, mąż, dzieci, filmy i seriale

wikipedia.org

Danuta Szaflarska to polska aktorka filmowa i teatralna, która wystąpiła w ponad 120 produkcjach. Wybitna, polska aktorka, która zagrała w wielku niesamowitych produkcjach. Zobaczcie więcej o Danucie Szaflarskiej. 

Wszystko o: Danuta Szaflarska 

Pełne imię i nazwisko: Zofia Danuta Szaflarska 
Pseudonim (AK): Młynarzówna 
Data i miejsce urodzenia: 6 lutego 1915, Kosarzyska 
Data i miejsce śmierci: 19 lutego 2017, Warszawa 
Zawód: aktorka 
Partner: Jan Ekier (rozwód), Janusz Kilański (rozwód)
Dzieci: Maria (1943), Agnieszka (1954)
Wzrost: 155 cm 
Waga: brak informacji 

Wczesne lata 

Urodziła się na Sądecczyźnie. Jej rodzice byli nauczycielami. Miała starszą siostrę Irenę i młodszego brata Jerzego. Ojciec zmarł nagle na zapalenie wyrostka robaczkowego, kiedy miała 9 lat. Po tym przeprowadzili się do kamienicy w Nowym Sączu, gdzie Szaflarska uczęszczała do prywatnego gimnazjum. Tam też odkryła swoje zainteresowanie grą aktorską. Uczęszczała do amatorskiego zespołu teatralnego. Początkowo myślała o tym, aby iść na medycynę, ale ponieważ studia te były bardzo drogie - wybrała handel. Uczyła się w Wyższej Szkole Handlowej w Krakowie, ale przerwała ją w środku pierwszego roku akademickiego z powodu tyfusu. i powróciła do Nowego Sącza. Kiedy wyzdrowiała, za namową kolegów z gimnazjum, wówczas już studentów, podjęła decyzję o przystąpieniu do egzaminów aktorskich. 


Kariera 

W ciągu swojej kariery wystąpiła w ponad 120 różnych produkcjach filmowych i serialowych. Studiowała aktorstwo w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie, który ukończyła w 1939 roku. Zadebiutowała niedługo po II wojnie światowej, w Teatrze na Pohulance w Wilnie. W 1941 roku wróciła do Polski, gdzie zaczęła grać w teatrach podziemnych. Zagrała w takich produkcjach jak "Zakazane piosenki", "Żółty szalik" czy "Pokłosie". Więcej o jej karierze możecie poczytać niżej w filmografii. 

Życie prywatne 

Była dwukrotnie zamężna i dwukrotnie rozwiedziona. Z pierwszym mężem, Janem Ekierem, rozwiodła się zaraz po powstaniu warszawskim. Drugie małżeństwo, z Januszem Kilańskim, również nie przetrwało. Wszystko dlatego, że mężowie oczekiwali od niej zajęcia się domem i tym, aby nie posiadała swojego zdania. Ma dwójkę dzieci: Marię (1943) z Janem Ekierem, a także Agnieszkę (1954) z Januszem Kilańskim. 

Zmarła w wieku 102 lat, 19 lutego 2017 w Warszawie. 


Danuta Szaflarska – najlepsze filmy i seriale 

Danuta Szaflarska była jedną z najwybitniejszych polskich aktorek. W ciągu swojej kariery wystąpiła w ponad czterdziestu produkcjach filmowych oraz w blisko osiemdziesięciu sztukach teatralnych. Aktorstwa uczyła się w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie, który ukończyła w 1939 roku. Na scenie zadebiutowała niedługo po wybuchu II wojny światowej, w Teatrze na Pohulance w Wilnie. W 1941 roku wróciła do Polski, gdzie grała w teatrach podziemnych, a także wzięła udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. Po zakończeniu wojny powróciła do pracy w teatrze, a także zaczęła występować w filmach. Karierę zakończyła dopiero w 2016 roku w wieku 101 lat, w związku z czym była najdłużej pracującą polską aktorką. Największy rozgłos przyniosły jej role w takich filmach jak „Zakazane piosenki”, „Pożegnanie z Marią” czy „Pora umierać”. Szaflarska ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, w tym Złote Lwy oraz Orły. Wybraliśmy pięć filmów z udziałem aktorki, które należą do najważniejszych w jej karierze.

1. „Zakazane piosenki”, reż. L. Buczkowski (1946)
2. „Pora umierać”, reż. D. Kędzierzawska (2007)
3. „Żółty szalik”, reż. J. Morgenstern (2000)
4. „Ile waży koń trojański?”, reż. J. Machulski (2008)
5. „Pokłosie”, reż. W. Pasikowski (2012)

Ostatnim filmem, w którym zagrała aktorka, był „Moja matka i inni wariaci z rodziny”. Jeśli obejrzeliście już wszystkie zaproponowane przez nas produkcje, koniecznie zobaczcie kolejny obraz z udziałem Danuty Szaflarskiej - „Między nami dobrze jest”. Polecamy również film „Mała matura 1947”.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO