Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Daniel Olbrychski - kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, plotki, kariera, żona, dzieci

AKPA

Daniel Olbrychski to aktor, który trwale zapisał się w historii polskiego kina. Przez lata swojej kariery występował w najważniejszych polskich produkcjach, takich jak „Potop”, „Ziemia obiecana” czy „Pan Wołodyjowski”. Aktor ma na koncie wiele nagród, w tym Złotą Kaczkę, Złote Lwy i Złote Grono. Był również nominowany do Orła za występ w „Zemście”. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: Daniel Olbrychski

Pełne imię i nazwisko: Daniel Marcel Olbrychski
Data i miejsce urodzenia: 27 lutego 1945, Łowicz
Zawód: aktor
Partner: Monika Dzienisiewicz (rozwód), Zuzanna Łapicka (rozwód), Krystyna Demska (2003-)
Dzieci: Rafał (1971), Weronika (1982), Victor (1988)
Wzrost: 175 cm
Waga: brak informacji
Instagram: brak


Kariera

Daniel Olbrychski w 1971 roku złożył aktorski egzamin eksternistyczny w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, a w 2010 uzyskał dyplom magistra w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Karierę filmową rozpoczął w 1963 roku, gdy otrzymał rolę w filmie „Ranny w lesie” w reżyserii Janusza Nasfetera. Dwa lata później zagrał pierwszą dużą rolę w „Popiołach” Andrzeja Wajdy, w których wcielił się w Rafała Olbromskiego. Wkrótce zaczął występować w kolejnych produkcjach najważniejszych polskich reżyserów, takich jak Kazimierz Kutz, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Julian Dziedzina, Jerzy Hoffman, Krzysztof Kieślowski, Janusz Kijowski czy Jerzy Antczak. Aktor w latach siedemdziesiątych zaczął również pojawiać się w produkcjach zagranicznych. W 2010 roku zagrał drugoplanową rolę w filmie „Salt”, w którym wystąpił u boku Angeliny Jolie.

Życie prywatne

Aktor był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była aktorka Monika Dzienisiewicz, z którą ma syna Rafała. Później Olbrychski związał się z dziennikarką Zuzanną Łapicką – w 1982 roku na świat przyszła ich córka Weronika. Później przez pewien czas gwiazdor był związany z Barbarą Sukową, z którą ma syna Victora. W 2003 roku aktor poślubił teatrolożkę Krystynę Demską.
Daniel Olbrychski - najlepsze wcielenia aktoraDaniel Olbrychski to polski aktor teatralny i filmowy, który w 2010 roku uzyskał dyplom magistra w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Do kina odkrył go w 1963 roku Nasfeter, angażując go do roli Korala w filmie „Ranny w lesie”. W 1965 roku zagrał swoją pierwszą, wielką rolę w filmie „Popioły” u Wajdy. Później jego kariera wystrzeliła i zaczął więcej grywać - na swoim koncie ma „polowanie na muchy”, „Panny z Wilka”, „Salt” czy „Ogniem i mieczem” czy „Kamerdyner”. Na swoim koncie ma też wybitne role telewizyjne, na przykład w serialach „Lekarze”, „Ziemia obiecana” czy „Ogniem i mieczem”. Wybraliśmy jego najlepsze kreacje filmowe i telewizyjne. 

 

 Daniel Olbrychski - najlepsze filmy

1. „Potop”, reż. J. Hoffman (1974)
2. „Salt”, reż. P. Noyce (2010)
3. „Lekarze”, reż. F. Zylber (2012-2014)
4. „Ogniem i mieczem”, reż. J. Hoffman (1999)
5. „Sęp”, reż. E. Korin (2012)

Niedawno można było obejrzeć Olbrychskiego w filmie „Mowa ptaków” czy „Polityka”. Na pewno jeszcze będziemy mieli okazję nie raz zobaczyć aktora w jakichś rolach filmowych, telewizyjnych czy choćby teatralnych. Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO