Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Colin Firth życiorys. Kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci

flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

Colin Firth jest brytyjskim aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym. Jest laureatem Oscara, Złotego Globu oraz dwóch nagród BAFTA. Do najbardziej znanych produkcji z jego udziałem należą między innymi „Jak zostać królem”, „Dziennik Bridget Jones”, „Kingsman: Tajne służby”, „Mamma Mia!” i „Samotny mężczyzna”. W 2011 roku odsłonił swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: Colin Firth

Pełne imię i nazwisko: Colin Andrew Firth
Data i miejsce urodzenia: 10 września 1960, Grayshott, Wielka Brytania
Zawód: aktor, scenarzysta
Partner: Livia Giuggioli (1997-2019)
Dzieci: Will (1990), Luca (2001), Matteo (2003)
Wzrost: 187 cm
Waga: 80 kg
Instagram: @justcolinfirth


Kariera

Colin Firth w wieku 10 lat zaczął uczęszczać na warsztaty teatralne. Karierę rozpoczynał w londyńskim National Youth Theatre. Od 1980 do 1983 roku studiował dramat w Drama Center w Londynie. Wkrótce został zauważony przez dramaturga Juliana Mitchella, który w 1983 roku zaproponował mu rolę w spektaklu „Inny kraj” wystawianym na West Endzie. Rok później Firth zagrał w jego ekranizacji. Szybko zaczął występować w kolejnych produkcjach filmowych, takich jak „Miesiąc na wsi” (1987), „Valmont” (1989) czy „Apartament zero” (1989). Największą popularność przyniosła mu rola Fitzwilliama Darcy’ego w serialu „Duma i uprzedzenie” z 1995 roku. W ciągu kolejnych lat pojawiał się w drugoplanowych rolach m.in. w filmach „Angielski pacjent” (1996), „Tysiąc akrów krzywd” (1997) i „Zakochany Szekspir” (1998). W 2001 roku zagrał Marka Darcy’ego w filmie „Dziennik Bridget Jones”, po czym pojawił się w kolejnych częściach serii. W 2009 roku otrzymał nagrodę BAFTA i był nominowany do Złotego Globu oraz Oscara za występ w dramacie „Samotny mężczyzna”. Te dwie ostatnie statuetki otrzymał w 2011 roku za rolę w filmie „Jak zostać królem”.

Życie prywatne

Gwiazdor w latach 1989-1994 był związany z Meg Tilly, z którą ma syna Willa (ur. 1990). W 1997 poślubił Livię Giuggioli, z którą ma dwóch synów, Lukę (ur. 2011) i Mateo (ur. 2003). W 2019 roku para weszła w stan separacji.
Colin Firth – brytyjski dżentelmen. Zobaczcie najlepsze filmy z jego udziałemColin Firth jest jednym z najbardziej cenionych brytyjskich aktorów. Już jako dziesięciolatek zaczął uczęszczać na warsztaty teatralne i wieku czternastu lat postanowił, że zostanie profesjonalnym aktorem. Po skończeniu szkoły związał się z National Youth Theatre i rozpoczął studia w prestiżowym Drama Centre w Londynie. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1984 roku w dramacie „Inny kraj”. Największy rozgłos przyniosła mu z kolei rola arystokraty Fitzwilliama Darcy’ego w serialowej adaptacji powieści Jane Austen „Duma i uprzedzenie”, po której stał się jednym z czołowych amantów brytyjskiego kina. Aktor za swoje występy wielokrotnie był nominowany do prestiżowych nagród, między innymi do Złotego Globu i Oscara za kreację w filmie „Samotny mężczyzna”. W 2011 roku otrzymał obie te statuetki za rolę w „Jak zostać królem”. Poniżej przedstawiamy pięć filmów z udziałem aktora, które zaliczają się do najważniejszych w jego karierze:

1. „Jak zostać królem”, reż. T. Hooper (2010)

Film „Jak zostać królem” opowiada o życiu księcia Alberta (Colin Firth), który od dziecka miał problemy z wysławianiem się. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, w którym książę musi wygłosić swoje pierwsze oficjalne przemówienie na stadionie Wembeley. Zupełnie się kompromituje, gdy nie jest w stanie nic powiedzieć. Jego żona postanawia więc zgłosić się do logopedy Lionela Logue’a, który słynie z niekonwencjonalnych metod. Albert rozpoczyna wizyty u specjalisty i wkrótce między nimi rodzi się szczególna przyjaźń. W tym czasie brat księcia, Edward VII, rezygnuje z tronu, żeby ożenić się z rozwódką. Albert staje przed koniecznością objęcia tronu i poprowadzenia narodu do walki z hitlerowskimi Niemcami.2. „Samotny mężczyzna”, reż. T. Ford (2009)

„Samotny mężczyzna” przedstawia jeden dzień z życia George’a Falconera (Colin Firth), który jest homoseksualistą. Od dawna jest w udanym i szczęśliwym związku ze swoim partnerem, który jest uznanym profesorem anglistyki. Po sześciu latach wspólnego życia George odbiera telefon, który sprawia, że wszystko co miał wali się w gruzach – dowiaduje się, że jego ukochany zginął w wypadku samochodowym. Pogrążony w żałobie George początkowo zaczyna popadać w depresję i postanawia, że to będzie także jego ostatni dzień życia. Wcześniej odbędzie jednak jeszcze kilka pozornie nieistotnych spotkań, które otworzą mu oczy na nowe możliwości.

3. „Dziewczyna z perłą”, reż. P. Webber (2004)

Akcja filmu „Dziewczyna z perłą” rozgrywa się w holenderskim mieście Delft w XVII wieku. Opowiada on o losach 17-letniej Griet, która właśnie rozpoczyna pracę na stanowisku służącej w domu wziętego malarza, Johannesa Vermeera (w tej roli Colin Firth). Młodą dziewczynę i artystę dzieli wielka przepaść – różnią się pozycją społeczną, poziomem wykształcenia, a także wyznaniem. Oboje jednak cechują się wielką wrażliwością artystyczną i na tym polu nawiązują wspólny język. Wkrótce Vermeer wprowadza Griet w niezwykły świat malarstwa i czyni z niej jedną ze swoich muz.4. „Kingsman: Tajne służby”, reż. M. Vaughn (2014)

„Kingsman: Tajne służby” opowiada o Garym Price, którego ojciec zginął przed laty w trakcie pracy. Rodzina chłopca otrzymała wówczas dziwny medal i numer telefonu, na który może zadzwonić w razie nagłej potrzeby. Gdy Gary kończy siedemnaście lat, nie prowadzi się najlepiej i rzuca szkołę. Wkrótce zostaje aresztowany za poważne wykroczenie i postanawia zadzwonić na zagadkowy numer. Wówczas przed więzieniem ratuje go Harry Hart (Colin Firth), któremu ojciec Gary’ego uratował niegdyś życie. Harry postanawia zwerbować chłopaka i proponuje mu wstąpienie do tajnej organizacji Kingsman. Nastolatek przyjmuje ją i rozpoczyna szkolenia, które mają z niego uczynić prawdziwego tajnego agenta.

5. „Dziennik Bridget Jones”, reż. S. Maguire (2001)

„Dziennik Bridget Jones” opowiada o losach tytułowej bohaterki, która jest 32-letnią panną. Wciąż wdaje się w kolejne romanse. Nie jest szczęśliwa z powodu swoich nieudanych związków, a także nadwagi, które wpędzają ją w uzależnienie od alkoholu i nikotyny. W pewnym momencie postanawia zmienić swoje życie i zaczyna prowadzić dziennik, w którym odnotowuje swoje sukcesy oraz porażki. Stawia sobie w nim również dwa życiowe cele – zrzucenie 10 kilogramów oraz znalezienie miłości swojego życia. Wkrótce poznaje dwóch zupełnie różnych kandydatów. Jeden z nich jest powściągliwym adwokatem (Colin Firth), a drugi prawdziwym playboyem.

Jeśli chcecie poznać więcej produkcji z udziałem Colina Firtha, koniecznie obejrzyjcie filmy „Kingsman: Złoty krąg” oraz „Droga do zapomnienia”. Gorąco polecamy również mrożący krew w żyłach thriller „Zanim zasnę”.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO