Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Clint Eastwood życiorys. Kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, partnerka, dzieci

flickr.com/Siebbi/CC BY 2.0

Clint Eastwood jest amerykańskim aktorem, reżyserem, producentem i kompozytorem. Międzynarodową sławę przyniosły mu role w takich filmach jak „Dobry, zły i brzydki”, „Bez przebaczenia”, „Brudny Harry” czy „Gran Torino”. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, w tym cztery Oscary i trzy Złote Globy. Jest jedną z najważniejszych postaci w historii amerykańskiego kina. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: Clint Eastwood

Pełne imię i nazwisko: Clinton Eastwood Jr.
Data i miejsce urodzenia: 31 maja 1930, San Fransisco, USA
Zawód: aktor, reżyser, producent filmowy
Partner: Maggie Johnson (1953-1984), Diana Ruis Eastwood (1996-2012)
Dzieci: Laurie (1954), Kimber Lynn (1964), Kyle (1968), Alison (1972), Scott (1986), Kathryn (1988), Francesca (1993), Morgan (1996)
Wzrost: 193 cm
Waga: 85 kg
Instagram: brak


Kariera

Clint Eastwood po odbyciu służby wojskowej rozpoczął pracę w wytwórni Universal. W 1955 roku zadebiutował w czterech filmach klasy B: „Zemsta potwora”, „Frank marynarz”, „Lady Godiva z Coventry” i „Tarantula”. W 1958 roku zagrał w westernie „Zasadzka na przełęczy”, rozpoczynając tym samym długą przygodę z tym gatunkiem filmowym. W latach 1959-1965 wcielał się w postać rewolwerowca w serialu „Rawhide”. Wkrótce zaczął występować w spaghetti westernach, takich jak „Za garść dolarów” czy „Dobry, zły i brzydki”, które przyniosły mu dużą rozpoznawalność. W 1968 roku po raz pierwszy zagrał w amerykańskiej produkcji, pt. „Powieście go wysoko”. Od tego momentu zaczął występować w takich filmach jak „Tylko dla orłów” czy „Brudny Harry”. W 1988 roku otrzymał Złoty Glob za film „Bird”. W 1992 roku dostał dwa Oscary i Złoty Glob za film „Bez przebaczenia”. W 2005 Eastwood ponownie został uhonorowany dwoma Oscarami za film „Za wszelką cenę”.

Życie prywatne

Aktor w latach 1953-1984 był żonaty z Maggie Johnson, z którą ma dwoje dzieci – syna Kyle’a (ur. 1968) i córkę Alison (ur. 1972). W 1954 roku z innej relacji urodziła się córka Laurie. Od 1963 do 1977 roku był w związku z Roxanne Tunis, z którą ma córkę Kimber (ur. 1964). Później spotykał się z Jacelyn Reeves, z którą ma syna Scotta (ur. 1987) i córkę Kathryn (ur. 1988). W wyniku romansu z Frances Fisher w 1993 roku urodziła się jego córka Francesca. W latach 1996-2012 żoną gwiazdora była Dina Ruiz Eastwood, z którą ma córkę Morgan (ur. 1996).
Clint Eastwood – przedstawiamy najlepsze filmy z udziałem aktoraClint Eastwood bez dwóch zdań jest jedną z żywych legend kina. Aktor i reżyser, który skończył już dziewięćdziesiąt lat, zdążył w ciągu swojej kariery nakręcić blisko czterdzieści produkcji. Przed kamerami zadebiutował w 1955 roku, występując w czterech filmach klasy B, takich jak „Frank marynarz”, „Zemsta potwora”, „Tarantula” i „Lady Godiva of Coventry”. Trzy lata później wystąpił w westernie „Zasadzka na przełęczy”, który rozpoczął jego wieloletnią przygodę z rolami twardzieli z Dzikiego Zachodu. Z czasem zasłynął przede wszystkim jako bohater westernów oraz filmów sensacyjnych. Aktor ma na swoim koncie aż cztery Oscary, które przyniosły mu takie produkcje jak „Bez przebaczenia” z 1992 roku oraz „Za wszelką cenę” z 2004 roku. Aktor za te dwa filmy oraz za „Bird” z 1988 roku otrzymał także Złote Globy. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem Eastwooda, które trzeba zobaczyć:

1. „Bez przebaczenia”, reż. C. Eastwood (1992)

„Bez przebaczenia” opowiada o losach Williama Munny’ego (w tej roli Clint Eastwood), który był niegdyś rewolwerowcem i łowcą nagród. Jego umiejętności przeminęły jednak z wiekiem, a sam postanowił się ustatkować i wieść spokojne życie na farmie. Nie dają mu jednak odetchnąć powracające wspomnienia dokonanych przez niego morderstw. Za namową przyjaciela postanawia jednak na chwilę powrócić do dawnego fachu i zdobyć nagrodę, jaką wyznaczyły prostytutki z pobliskiego miasteczka za zemstę na człowieku, który okaleczył jedną z nich. Zadanie wydaje się proste, ale na drodze Williamowi stanie twardy szeryf.2. „Za wszelką cenę”, reż. C. Eastwood (2004)

Film „Za wszelką cenę” przedstawia historię Frankie Dunna (Clint Eastwood), który jest doświadczonym i słynnym trenerem bokserów. Pewnego dnia przychodzi do niego trzydziestoletnia i pewna siebie Maggie Fitzgerald, która chce zostać profesjonalną bokserką. Chociaż młoda kobieta jest wyraźnie utalentowana, Frankie początkowo nie chce objąć jej swoją opieką. Nigdy bowiem nie trenował kobiet, a Maggie jest już w wieku, który jego zdaniem nie pozwala już zrobić kariery sportowej. Dziewczyna jednak się nie poddaje i wkrótce Frankie pod wrażeniem jej determinacji powoli zaczyna zmieniać zdanie na temat Maggie.

3. „Brudny Harry”, reż. D. Siegel (1971)

„Brudny Harry” opowiada o seryjnym mordercy „Skorpionie”, który wciąż morduje kolejnych mieszkańców San Fransisco. Jego wybór ofiar wydaje się zupełnie przypadkowy i nikt nie potrafi zrozumieć, czym się kieruje podczas popełniania zbrodni. Pewnego dnia zabójca postanawia sam skontaktować się z policją i w miejscu jednego z morderstw zostawia list z żądaniem stu tysięcy dolarów. Twierdzi, że jeśli ich nie dostanie, nigdy nie przestanie zabijać ludzi. Sprawę przejmuje Harry Callahan (Clint Eastwood), zwany „Brudnym Harrym”. Jego pseudonim wynika z faktu, że jego metody śledcze kłócą się z obowiązującymi przepisami. Bezwzględny funkcjonariusz bierze sprawy w swoje ręce.4. „Ucieczka z Alcatraz”, reż. D. Siegel (1979)

Akcja „Ucieczki z Alcatraz” rozgrywa się w jednym z najbardziej strzeżonych więzień w Stanach Zjednoczonych. Alcatraz przez lata uchodziło za miejsce, z którego niemożliwa jest ucieczka. Wszystko się zmieniło 11 czerwca 1962 roku, gdy z zakładu uciekło trzech przestępców. Jednym z nich był przebiegły i inteligentny Frank Morris (Clint Eastwood), który razem ze swoimi wspólnikami przez wiele miesięcy przygotowywał precyzyjny plan pozwalający na opuszczenie murów więzienia. Chociaż plan zdawał się być niebezpieczny i z góry skazany na porażkę, mężczyznom udało się zniknąć bez śladu. W efekcie, słynne więzienie rok później zostaje zamknięte.

5. „Gran Torino”, reż. C. Eastwood (2008)

W „Gran Torino” Clint Eastwood wcielił się w rolę Walta Kowalskiego, który jest weteranem wojny w Korei, a także zadeklarowanym rasistą. Z natury oschły i nieufny, w ciągu ciężkiego życia nauczył się wiele wymagać od siebie oraz innych. Mężczyzna stroni od ludzi, a jedną z jego najukochańszych rzeczy w życiu jest Ford Gran Torino z 1972 roku. Wkrótce jego spokój zaczynają zaburzać niepożądane osoby. Jedną z nich jest ksiądz z pobliskiej parafii. Najcięższe jednak dla Walta będzie wprowadzenie się do sąsiedzkiego domu rodziny imigrantów z Azji. Wkrótce zupełnie odmienią oni jego dotychczasowe życie.

Lubicie filmy z Clintem Eastwoodem? Koniecznie obejrzyjcie także „Za garść dolarów”, w którym aktor po raz kolejny wciela się w rewolwerowca. Warto również obejrzeć takie filmy jak „Incydent” i „Gra o życie”.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO