Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Christopher Lee. Wiek, wzrost, waga, żona, dzieci, filmy i seriale. Życiorys, data urodzenia, wiek, wzrost, Instagram

Materiały promocyjne filmu

Christopher Lee był brytyjskim aktorem i wokalistą, który stał się prawdziwym rekordzistą - zagrał w niemal 300 filmach podczas trwania swojej kariery. Jak wiele o nim wiecie? 

Wszystko o: Christopher Lee 

Pełne imię i nazwisko: Christopher Frank Carandini Lee 
Data i miejsce urodzenia: 27 maja 1922, Londyn 
Data i miejsce śmierci: 7 czerwca 2015, Londyn 
Zawód: aktor 
Partnerka: Birgit Kroncke (1961-2015; do jego śmierci)
Dzieci: Christina Erika Carandini Lee (1963)
Wzrost: 196 cm 
Waga: ok. 80 kg 

Wczesne lata 

Urodził się jako syn podpułkownika i hrabianki. Christopher miał jedną siostrę - Xandrę Carandini Lee. Jego rodzice rozwiedli się, kiedy miał 6 lat. Od tego czasu mieszkał w Szwajcarii z matką i siostrą. Swoją pierwszą rolę zagrał właśnie tam, w adaptacji baśni braci Grimm pt. "Rumpelsztyk". Jako dziecko chętnie występował w przedstawieniach. Uczył się w Simmer Fields School, a potem w Wellington College. Trenował boks, krykieta czy hokeja (w większości sportów był przeciętny). Wielokrotnie karano go cieleśnie, co uważał za logiczne za świadome łamanie reguł szkoły. Pracował jako goniec, zarabiając funta tygodniowo. Po wybuchu II wojny światowej zgłosił się na ochotnika do fińskiej armii, aby walczyć w wojnie zimowej. Do 1946 roku pełnił służbę w wojsku. 


Kariera 

Zadebiutował przed kamerą w 1948 roku w filmie "Corridor of Mirrors". Przez kolejne lata grał w filmach role epizodyczne, aż przyszedł przełom - rola w filmie "Przekleństwo Frankensteina". Dzięki temu zaangażowali go do gry w filmach takich jak "Dracula", "Mumia" czy "The Wicker Man". Najbardziej znany z takich ról jak "Człowiek ze złotym pistoletem", a także z trylogii "Władca Pierścieni". 

Był również muzykiem - od 2003 wspierał zespół Rhapsody of Fire, gdzie pełnił funkcję "wokalisty wspierającego" i lektora. 

Życie prywatne 

Biegle władał językami włoskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim, a także potrafił porozumieć się w językach greckim, rosyjskim i szwedzkim. 

Na początku lat 50. był zaręczony z Henriette von Rosen, ale para rozstała się przed ślubem. W 1960 roku poznał Birgit Kroncke, z którą pobrał się w 1961 roku. Para doczekała się córki - Christiny Eriki Carandini Lee, która przyszła na świat w 1963 roku. 

Otrzymał w 2009 roku tytuł szlachecki z rąk księcia Karola. 


Christopher Lee - najlepsze filmy

Christopher Lee był jednym z najbardziej cenionych brytyjskich aktorów. Duże wrażenie robi zwłaszcza skala jego dorobku – w ciągu swojej blisko siedemdziesięcioletniej kariery zagrał w niemal trzystu filmach. Aktorstwem zaczął się interesować już jako dziecko i występował w szkolnych przedstawieniach. Karierę aktorską rozpoczął po zakończeniu II wojny światowej, gdy związał się z brytyjską wytwórnią filmową Rank. Przed kamerą zadebiutował w 1948 roku w filmie „Corridor of Mirrors”. Później przez długi czas grywał głównie w drugoplanowych rolach. Przełom w jego karierze nastąpił w 1957 roku, gdy wcielił się w potwora w filmie „Przekleństwo Frankensteina”. Rok później otrzymał rolę słynnego wampira w filmie „Horror Draculi”, który z czasem przeszedł do historii kina. W ciągu swojej długiej aktywności zawodowej aktor występował w największych hollywoodzkich produkcjach, takich jak „Człowiek ze złotym pistoletem” czy „Jeździec bez głowy”. Szczególnie zasłynął jako odtwórca Sarumana w filmach z serii „Władca Pierścieni”.

1. „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”, reż. P. Jackson (2002)
2. „Człowiek ze złotym pistoletem”, reż. G. Hamilton (1974)
3. „Horror Draculi”, reż. T. Fisher (1958)
4. „Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów”, reż. G. Lucas (2002)
5. „Hobbit: Niezwykła podróż”, reż. P. Jackson (2012)

Macie już za sobą wszystkie filmy z naszej listy? W takim razie polecamy zobaczyć kolejne świetne produkcje, takie jak „Księgarnia z marzeniami” oraz „Cztery wesela i pogrzeb”. Zachęcamy również do zapoznania się z filmem „Roman Barbarzyńca 3D”.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO