Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Cate Blanchett życiorys. Kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, mąż, dzieci

flickr.com/Joan Hernandez Mir/CC BY 2.0

Cate Blanchett jest australijską aktorką, reżyserką teatralną i producentką. Ma na swoim koncie dwa Oscary, za role w filmach „Aviator i „Blue Jasmine” i jest trzykrotną laureatką Złotego Globu. Międzynarodową sławę zyskała między innymi dzięki takim produkcjom jak trylogia „Władca Pierścieni”, „Elizabeth”, „Ocean’s Eight” czy „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”. Wiecie o niej wszystko?

Wszystko o: Cate Blanchett

Pełne imię i nazwisko: Catherine Élise Blanchett
Data i miejsce urodzenia: 14 maja 1969, Melbourne, Australia
Zawód: aktorka, reżyserka, producentka filmowa
Partner: Andrew Upton (1997-)
Dzieci: Dashiel (2001), Roman (2004), Ignatus Martin (2008), Edith Vivian Patricia
Wzrost: 174 cm
Waga: 59 kg
Instagram: @cateblanchettofficial


Kariera

Cate Blanchett studiowała ekonomię i sztukę na uniwersytecie w Melbourne. Gdy miała 18 lat wyjechała do Egiptu, gdzie zadebiutowała jako statystka w filmie „Kaboria”. Później przeniosła się do Sydney i ukończyła studia w Narodowym Instytucie Teatralnym. Wkrótce zaczęła występować w teatrze – jej pierwszą ważną sztuką była „Oleanna”, w której zagrała u boku Geoffreya Rusha. Na początku lat 90. zaczęła pojawiać się w kolejnych produkcjach filmowych. W 1998 roku otrzymała pierwszą ważną rolę w filmie „Elizabeth”, w którym wcieliła się w postać tytułowej bohaterki – za tę kreację była po raz pierwszy nominowana do Oscara, a także otrzymała Złoty Glob i BAFTA. W 2001 roku Blanchett wcieliła się w Galadrielę w trylogii „Władca Pierścieni”, a trzy lata później otrzymała Oscara za rolę w filmie „Aviator”. Po raz drugi tę statuetkę dostała w 2014 roku za kreację w „Blue Jasmine”.

Życie prywatne

Gwiazda w 1997 roku wyszła za scenarzystę, Andrew Uptona. Ma z nim trzech synów – Dashiela (ur. 2001), Romana (ur. 2004) i Ignatusa Martina (ur. 2008). Para w 2015 roku adoptowała dziewczynkę, Edith Vivian Patricię.
Cate Blanchett – najlepsze filmy z udziałem gwiazdy. Znacie wszystkie?Cate Blanchett jest australijską aktorką, która zdążyła już trwale zapisać się na kartach historii kina. Swoje pierwsze kroki w aktorstwie zaczęła stawiać w wieku osiemnastu lat w Egipcie, gdzie jako statystka wystąpiła w filmie „Kaboria”. Niedługo potem rozpoczęła studia w Narodowym Instytucie Teatralnym w Sydney. Początkowo grywała w teatrze. Jej pierwszym ważnym występem w filmie była rola Elżbiety I w „Elizabeth” z 1998 roku, która przyniosła jej Złoty Glob oraz nominację do Oscara. W 2005 roku otrzymała Oscara za drugoplanową rolę Katharine Hepburn w filmie „Aviator”. W 2014 roku dostała tę samą statuetkę za rolę w filmie „Blue Jasmine”. Z bogatego dorobku aktorki wybraliśmy pięć produkcji, które można uważać za jedne z ważniejszych w jej karierze:

1. „Elizabeth”, reż. S. Kapur (1998)

Akcja filmu rozpoczyna się w 1558 roku w Anglii. Tron Tudorów obejmuje 25-letnia Elżbieta, córka Henryka VIII i Anny Boleyn. Jako dziecko pochodzące z nieprawego łoża była wychowywana z dala od dworu i ledwo uniknęła śmierci za czasów rządów własnej siostry, Marii. Młoda i niedoświadczona królowa szybko staje się narzędziem w rękach walczących dworskich frakcji. Po pewnym czasie jednak Elżbieta nabywa przywódcze umiejętności, które pozwalają jej sprawować władzę nad całym państwem. Wkrótce staje się jedną z najpotężniejszych kobiet, jakim przyszło zasiadać na europejskim tronie.2. „Władca pierścieni: Drużyna pierścienia”, reż. P. Jackson (2001)

„Władca pierścieni: Drużyna pierścienia” to pierwsza część adaptacji słynnej powieści J.R.R. Tolkiena. Opowiada o losach młodego hobbita Froda, który otrzymuje od swojego wuja magiczny pierścień. Pozwala on zyskać ogromną władzę, w związku z czym pożąda go Sauron, mroczny władca Mordoru. Jego celem jest przejęcie kontroli nad Śródziemiem i zniewolenie zamieszkujących go ludów. Jedynym sposobem, żeby zapobiec takiemu biegowi wydarzeń, jest zniszczenie pierścienia w Górze Przeznaczenia. Frodo razem z grupą przyjaciół wyrusza na niebezpieczną wyprawę, podczas której spotka wiele niezwykłych postaci – między innymi elficę Galadrielę, w którą wcieliła się Cate Blanchett.

3. „Aviator”, reż. M. Scorsese (2004)

Akcja filmu „Aviator” rozgrywa się na przełomie lat 20-tych i 40-tych XX wieku. Film przedstawia najbardziej twórczy okres życia genialnego wynalazcy i milionera, Howarda Hughesa. To właśnie wtedy rozwijał on swoje pasje, jakimi był film oraz latanie. W owym czasie Hughes realizował swoje najśmielsze i najbardziej pionierskie pomysły. Jako dwudziestolatek marzący o wielkiej karierze przybył do Hollywood, w którym zachwycił się kinematografią. Wkrótce stał się sławny nie tylko dzięki kręconym przez siebie filmom, ale także rekordom w lotnictwie i licznym romansom z największymi gwiazdami kina, takimi jak Katharine Hepburn (Cate Blanchett), czy Ava Garnder.4. „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, reż. D. Fincher (2008)

„Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” opowiada o losach tytułowego bohatera, który rodzi się jako 80-letnie dziecko. Podczas porodu jego matka zmarła, a przerażony i zrozpaczony ojciec go porzucił. Benjamin trafia do domu opieki, w którym jedna z pielęgniarek wychowuje go jak własnego syna. Wkrótce się okazuje, że z upływem lat Benjamin robi się coraz młodszy. Pewnego dnia postanawia opuścić rodzinny dom i w końcu poznać świat. Zaciąga się do pracy na łodzi, gdzie wciąż myśli o swojej wielkiej miłości z wczesnych lat życia, Daisy (Cate Blanchett). Udaje im się być ze sobą, a Daisy zachodzi w ciążę. Benjamin jednak coraz bardziej młodnieje, a dla Daisy czas już nie jest tak łaskawy.

5. „Ocean’s eight”, reż. G. Ross (2018)

Film „Ocean’s eight” przedstawia historię Debbie Ocean, która przez pięć lat zajmowała się przede wszystkim planowaniem skoku swojego życia. Postanowiła podjąć próbę przejęcia diamentowego naszyjnika, wartego 150 mln dolarów. Kosztowną biżuterię będzie miała na sobie na Gali Met słynna aktorka Daphne Kluger. Ocean do wcielenia swojego planu w życie potrzebuje jednak ekipy specjalistek. Angażuje więc swoją wspólniczkę Lou Miller (Cate Blanchett), jubilerkę Amity, paserkę Tammy, oszustkę Constance, projektantkę mody Rose oraz hakerkę Ninę Ball. Kobiety wspólnie przystępują do realizacji tego szaleńczego planu.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO