Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Bruce Lee. Wiek, wzrost, waga, żona, dzieci, kariera, filmy i seriale. Życiorys, data urodzenia, wiek, wzrost, Instagram

Materiały promocyjne filmu

Bruce Lee to amerykańsko-hongkoński aktor, reżyser i mistrz sztuk walki. Był założycielem Jeet Kune Do. Dzisiaj prawdziwa ikona sztuk walki. Zobaczcie, jak wiele o nim wiecie. 

Wszystko o: Bruce Lee 

Pełne imię i nazwisko: Lee Jun-fan 
Data i miejsce urodzenia: 27 listopada 1940, San Francisco 
Data i miejsce śmierci: 20 lipca 1973, Hongkong
Zawód: aktor 
Partnerka: Linda Lee Cadwell (1964-1973; do jego śmierci)
Dzieci: Brandon (1965-1993), Shannon Emery (1969)
Wzrost: 172 cm 
Waga: ok. 59 kg

Wczesne lata 

Urodził się w San Francisco. Jest synem śpiewaczki i aktora opery kantońskiej. Jego angielskie imię wymyśliła mu niania, a pseudonim "Mały smok" nadała mu jego siostra. Miał dwie siostry - Agnes i Phoebe, a także dwóch braci - starszego Petera i młodszego Roberta. Kiedy miał trzy miesiące, wraz z rodziną przeprowadził się do Koulun w Hongkongu. W wieku 13 lat pobił go uliczny gang - wtedy też postanowił, że zajmie się sztukami walki. Z powodu bójek został usunięty ze szkoły. W 1958 roku został mistrzem Hongkongu w cha-cha. Mając 18 lat wstąpił do gangu ulicznego, miał problemy z policją, więc rodzice zasugerowali mu wyjazd do USA. 


Kariera 

Miał trzy miesiące, kiedy pojawił się w "Kobiecie ze złotej bramy", trzymany był na rękach swojego ojca. Ale pierwszym całkowicie świadomym występem była rola w "Zielonym Szerszeniu". Często trenował różne gwiazdy filmu i sportu, aż w końcu zagrał główną rolę w filmie "Wielki szef". Później grywał w kolejnych produkcjach, w których mógł jednocześnie pokazywać swój talent do walk np. "Wściekłe pięści" czy "Droga smoka". 

Życie prywatne 

W 1961 roku poznał Lindę Emery, z którą ożenił się w 1964 roku. Mieli syna Brandona (1 lutego 1965-31 marca 1993), a także córkę Shannon Emery (19 kwietnia 1969). 

Aktor deklarował, że jest ateistą. 

Zmarł 20 lipca 1973 roku w Hongkongu, prawdopodobnie z powodu pomieszania leków przeciwbólowych ze środkami odurzającymi. 


Bruce Lee - najlepsze filmy i seriale 

Bruce Lee jest jedną z najsłynniejszych postaci kina akcji w dziejach kinematografii. Karierę rozpoczął wyjątkowo wcześnie – gdy miał zaledwie trzy miesiące, w 1941 roku trzymany na rękach ojca wystąpił w filmie „Golden Gate Girl”. Wkrótce zaczął występować w niewielkich dziecięcych rolach w kolejnych produkcjach. Gdy został pobity przez członków ulicznego gangu, zaczął trenować sztuki walki. Dzięki osiąganym na tym polu sukcesom został dostrzeżony przez przemysł rozrywkowy i w 1966 toku otrzymał angaż w amerykańskim serialu „Zielony szerszeń”. Po pewnym czasie zdecydował się założyć własną wytwórnię filmową Concorde Film Production, spod której skrzydeł wyszła między innymi hitowa „Droga smoka” z udziałem Chucka Norrisa oraz Roberta Walla. Bruce Lee zmarł przedwcześnie 20 lipca 1973 roku. Jego tajemnicza śmierć wywołała wiele plotek na temat jej prawdziwych przyczyn. Zgodnie ze stanowiskiem lekarzy powodem zgonu było przyjęcie dużej ilości środków odurzających i przeciwbólowych. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem aktora, które trzeba znać:

1. „Wejście smoka”, reż. R. Clouse (1973)

„Wejście smoka” opowiada o turniejach zawodników walk wschodnich, które odbywają się co trzy lata na prywatnej wyspie Hana w Hongkongu. Na miejscu spotykają się największe sławy karate. Rządowa agencja do spraw zwalczania przestępczości nakłania do współpracy mistrza kung-fu, Lee (Bruce Lee), którego prosi o zdobycie informacji na temat nielegalnej działalności Hana. Mężczyzna opuszcza więc klasztor Shaolin i udaje się na wyspę, na której znajduje się siedziba gangu. Na miejscu Lee udaje się znaleźć dowody, ale zostaje złapany. Żeby odzyskać wolność, musi stanąć do walki na śmierć i życie z jednym z najlepszych zawodników.

2. „Wściekłe pięści”, reż. W. Lo (1972)

Akcja filmu „Wściekłe pięści” rozgrywa się latach 20. XX wieku w okupowanym przez Japończyków Szanghaju. Pewnego dnia mistrz szkoły walki zostaje otruty przez konkurencyjną japońską szkołę. Wówczas jego najlepszy uczeń Chen, znany również jako „Wściekła pięść” (Bruce Lee), poprzysięga zemstę. Chociaż grozi mu wielkie niebezpieczeństwo, wchodzi na teren kontrolowany przez okupanta. Pozbawiony kontroli nad sobą Chen rozbija jednym kopnięciem tabliczkę z napisem „psom i Chińczykom wstęp wzbroniony”, po czym rozprawia się z zabójcami swojego nauczyciela. Nic nie będzie w stanie go powstrzymać przed wymierzeniem sprawiedliwości.

3. „Droga smoka”, reż. B. Lee (1972)

Akcja „Drogi smoka” rozpoczyna się w momencie, gdy do Rzymu przyjeżdża Tang Lung (Bruce Lee), żeby pomóc kuzynowi w prowadzeniu restauracji. Życie jej właścicieli uprzykrza bowiem mafia, która chce wymusić na nich sprzedaż interesu. Bezwzględni gangsterzy zrobią wszystko, żeby osiągnąć swój cel. Tang nie zamierza jednak dać się im zastraszyć i staje się jedną z poważniejszych przeszkód na drodze mafii. Jej szef postanawia więc wynająć grupę Japończyków i Europejczyków, żeby walczyli z Tangiem. Młody Chińczyk bez problemu radzi sobie z przeciwnikami. Wówczas mafiosi wynajmują owianego złą sławą Amerykanina Colta.

4. „Wielki szef”, reż. W. Lo (1971)

W „Wielkim szefie” Bruce Lee wcielił się w Chenga, który przyjeżdża ze wsi do miasta w celu znalezienia pracy. Dzięki pomocy krewnych otrzymuje zatrudnienie w fabryce lodu. Wkrótce jednak okazuje się, że jest ona tylko przykrywką dla działalności przestępczej, a większość pracowników składa się z bezwzględnych gangsterów. Cheng przed wyjazdem obiecał matce, że nie będzie się wdawała w bójki. Przy tym postanowieniu trzyma go amulet od niej, który ma zawieszony na szyi. Gdy jednak nadzorcy w fabryce biją jego bliskich i zrywają amulet, Cheng traci nad sobą kontrolę.

5. „Marlowe”, reż. P. Bogart (1969)

Film „Marlowe” przedstawia historię prywatnego detektywa Phillipa Marlowe’a, do którego pewnego dnia zgłasza się młoda i tajemnicza dziewczyna Orfamay. Prosi ona mężczyznę o pomoc w odnalezieniu zaginionego brata. Detektyw udaje się więc do hotelu, w którym mieszkał brat kobiety. Na miejscu rozmawia z właścicielem oraz nowym lokatorem, którzy nie potrafią udzielić żadnych ważnych informacji. Niedługo później obaj zostają zamordowani. Jedynym tropem w sprawie jest kobieta, którą podczas ucieczki z miejsca zbrodni udało się dostrzec Marlowe’owi.

Podobały wam się filmy z naszej listy? Jeśli tak, polecamy obejrzeć „Ip Man”. Fanów kina sztuk walki zachęcamy również do zapoznania się z takimi produkcjami jak „Dom latających sztyletów” oraz „Pocałunek smoka”.

Może zainteresują Cię także:
Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO