Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Alan Rickman. Wiek, wzrost, waga, żona, dzieci, filmy i seriale

Materiały promocyjne filmu

Alan Ricman był angielskim aktorem filmowym i teatralnym, ale również reżyserem i scenarzystą. Najbardziej znany ze swojej roli w serii filmów o Harrym Potterze. Jak wiele o nim wiecie? 

Wszystko o: Alan Rickman 

Pełne imię i nazwisko: Alan Sidney Patrick Rickman 
Data i miejsce urodzenia: 21 lutego 1946, Londyn 
Data i miejsce śmierci: 14 stycznia 2016, Londyn 
Zawód: aktor, reżyser, scenarzysta 
Partnerka: Rima Horton (partnerka od 1965-2012; żona od 2012-2016; do jego śmierci)
Dzieci: brak 
Wzrost: 185 cm 
Waga: ok. 78 kg 
Instagram: brak 

Wczesne lata 

Urodził się w Londynie jako syn gospodyni domowej i angielskiego pracownika fabrycznego, malarza pokojowego i byłego montera samolotów z czasów II wojny światowej. Miał dwóch braci: starszego Davida (1944) i młodszego Michela (1947), a także młodszą siostrę Sheilę (1950). Kiedy miał osiem lat jego ojciec zmarł na raka. Jako dziecko próbował swoich sił w kaligrafii i malarstwie akwarelowym. Uczęszczał do West Action First School, a potem do Derwentwater Primary School w Acton, a potem do Latymer Upper School w Londynie, gdzie zaczął grywać w teatrze. Kontynuował naukę w Chelsea College of Art and Design w latach 1965-1068. W latach 1968-1970 uczęszczał do Royal College of Art. Uczęszczał od 1972 do 1974 roku do Royal Academy of Dramatic Art (RADA). 


Kariera 

Po ukończeniu RADA, Rickman pracował z brytyjskim stałym zespołem teatralnym i eksperymentalnymi grupami teatralnymi. Grał na nowojorskim off-Broadwayu. W 1988 roku zagrał w thrillerze "Szklana pułapka" i był to jego pierwszy film fabularny w karierze. Nie da się ukryć, że jego najpopularniejszą rolą była ta w serii filmów o Harrym Potterze, gdzie wcielał się w rolę Severusa Snape'a. Zagrał także w takich produkcjach jak "Pachnidło: Historia mordercy", "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street" czy "Gambit". 

Życie prywatne 

W 1965 roku poznał Rimę Horton, z którą się związał. W 2015 roku aktor potwierdził, że pobrali się podczas prywatnej ceremonii w 2012 roku. Byli razem aż do jego śmierci w 2016 roku. Para nie miała dzieci. 

W 2015 roku Rickman przeszedł przemijający atak niedokrwienny, który doprowadził do rozpoznania raka trzustki. O swojej chorobie powiedział wyłącznie najbliższym. 14 stycznia 2016 roku zmarł w Londynie, w wieku 69 lat. Jego szczątki skremowano 3 lutego 2016 roku, a prochy przekazano żonie. Jego dwa ostatnie filmy "Eye in the Sky" i "Alicja po drugiej stronie lustra" zostały zadedykowane jego pamięci, tak jak The Limehouse Golem, który miał być jego następnym projektem. 


Alan Rickman - najlepsze filmy i seriale 

Alan Rickman był jednym z najpopularniejszych brytyjskich aktorów. Rozpoznawalność zapewnił mu nie tylko talent aktorski, ale przede wszystkim wyjątkowo charakterystyczny niski głos, którym podbił serca fanów na całym świecie. Już będąc dzieckiem zaczął stawiać pierwsze kroki w aktorstwie. W latach siedemdziesiątych zaczął występować w teatrze i w 1977 roku zasilił szeregi Royal Shakespeare Company. Na wielkim ekranie zadebiutował rok później w „Romeo i Julii”. W 1980 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie wkrótce nastąpił przełom w jego karieże za sprawą roli w „Niebezpiecznych związkach” z 1988 roku, a także występów na Broadwayu. Szybko zaczął pojawiać się w największych hollywoodzkich produkcjach, takich jak „Szklana pułapka” czy „Robin Hood: Książę Złodziei”. Nie da się jednak ukryć, że największą sławę przyniosła mu rola Severusa Snape’a w filmach z serii „Harry Potter”. Przedstawiamy pięć najważniejszych produkcji z udziałem Rickmana, które warto znać:

1. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, reż. C. Columbus (2001)

Film „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” przedstawia historię tytułowego bohatera, który mieszka u swoich wujków Dursley’ów. Chłopiec nie ma najszczęśliwszego dzieciństwa i wciąż jest poniżany przez swoją rodzinę. Przyczynia się do tego zwłaszcza fakt, że czasem dzieją się wokół niego dziwne rzeczy. Gdy pewnego dnia otrzymuje list ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa zwanej Hogwartem, jego życie diametralnie się zmienia. Chłopiec odkrywa, że podobnie jak jego zmarli rodzice jest czarodziejem. Wkrótce trafia do szkoły, gdzie zaczyna poznawać zupełnie mu dotąd obcy, magiczny świat. Nie wszyscy nauczyciele okażą mu jednak sympatię – zwłaszcza profesor eliksirów Severus Snape, w którego wcielił się Alan Rickman.

2. „Szklana pułapka”, reż. J. McTiernan (1988)

„Szklana pułapka” opowiada o Johnie McClane, który przyjeżdża z Nowego Jorku do Los Angeles, żeby z żoną Holly i dziećmi spędzić Święta Bożego Narodzenia. Udaje się więc do wielkiego 34-piętrowego wieżowca Nakatomi Plaza, w którym pracuje Holly. Gdy dociera na miejsce okazuje się, że budynek został opanowany przez grupę terrorystów, którymi dowodzi bezwzględny Hans Gruber (w tej roli Alan Rickman). McClane postanawia na własną rękę uratować swoją żonę i zakładników. Rozpoczyna samotną i karkołomną walkę z grupą przestępców, która zdaje się być niemal zupełnie skazana na porażkę.

3. „Rozważna i romantyczna”, reż. A. Lee (1995)

Akcja „Rozważnej i romantycznej” rozgrywa się w XVIII wieku. Gdy umiera Henry Dashwood, jego majątek dziedziczy syn, John. Mężczyzna wówczas nakazuje opuścić rodzinną posiadłość drugiej żonie zmarłego i jego trzem córkom. Trzy panny na wydaniu, Elinor, Margaret i Marianne, przechodzą właśnie swoje pierwsze miłosne uniesienia. Ostatnia z nich jest tak pochłonięta romansem z Johnem Willoughbym, że zupełnie lekceważy względy, jakimi darzy ją nieśmiały pułkownik Brandon (Alan Rickman), który w przeszłości przeżył poważny zawód miłosny. Mężczyzna jednak się nie poddaje i pielęgnuje swoje głębokie uczucie wobec ślicznej Marianne.

4. „Robin Hood: Książę złodziei”, reż. K. Reynolds (1991)

Film „Robin Hood: Książę złodziei” opowiada o losach tytułowego bohatera, który jako rycerz wyruszył na krucjatę. W trakcie wyprawy trafił do niewoli, z której uratował go życzliwy Maur Azeem. Gdy razem z nowym towarzyszem Robin powraca do Anglii, na miejscu czekają go złe wieści. Jego ojciec został zamordowany, a rodzinny majątek rozkradziony. Z kolei król Ryszard Lwie Serce został wygnany ze swojego kraju. Kontrolę nad królestwem przejął chciwy szeryf z Nottingham (Alan Rickman). Co więcej, podczas wędrówki przez lasy Sherwood, Robin zostaje napadnięty przez rozbójników. Udaje mu się jednak pokonać przywódcę i  postanawia się przyłączyć do grupy rabusiów.

5. „To właśnie miłość”, reż. R. Curtis (2003)

„To właśnie miłość” przedstawia 10 historii z życia kilkunastu osób, które rozgrywają się w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia. Każdy z bohaterów przechodzi inne miłosne zawirowania – kochają z wzajemnością lub bez, dopiero szukają miłości, doświadczają pierwszego zakochania, albo kolejnych miłosnych rozczarowań. Chociaż większość z nich jest sobie zupełnie obca, wkrótce ich losy splatają się na lotnisku Heathrow. W filmie wystąpiły największe brytyjskie gwiazdy, między innymi Alan Rickman, Keira Knightley, Colin Firth, Hugh Grant, Liam Neeson oraz Rowan Atkinson.

Jeśli macie już za sobą zaproponowane przez nas filmy, koniecznie obejrzyjcie poruszający dramat „High-Rise”. Zachęcamy również do zapoznania się z takimi produkcjami jak „Baczyński” czy horror „Rammbock”, który dostarczy wam mocnych wrażeń.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO