Kim jest?

Agnieszka Holland – twórczyni głośnego „Pokotu”. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, partner, dzieci

AKPA

Agnieszka Holland to polska reżyserka filmowa i teatralna, a także scenarzystka oraz aktorka. Reprezentuje nurt kina moralnego niepokoju. Do jej najbardziej znanych filmów należą między innymi „Gorączka”, „Kopia mistrza”, „W ciemności” i „Kobieta samotna”. Jej filmy były wielokrotnie nominowane do Oscara. Reżyserka ma też na swoim koncie Srebrnego Niedźwiedzia za film „Pokot”. Sprawdźcie, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: Agnieszka Holland

Pełne imię i nazwisko: Agnieszka Irena Holland
Data i miejsce urodzenia: 28 listopada 1948, Warszawa
Zawód: reżyserka, scenarzystka
Partner: Laco Adamik (rozwód)
Dzieci: Katarzyna Adamik (1972)
Wzrost: brak informacji
Waga: brak informacji
Instagram: brak


Kariera

Agnieszka Holland w latach 1966-1971 studiowała na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Brała wówczas udział w wydarzeniach Praskiej Wiosny. Po powrocie do Polski nawiązała współpracę z Andrzejem Wajdą i Zespołem Filmowym „X”. W 1975 roku nakręciła pierwszy telewizyjny film krótkometrażowy „Wieczór u Abdona”. Pierwsze uznanie zagranicznych krytyków przyniósł jej dramat „Aktorzy prowincjonalni” z 1978 roku, za który otrzymała Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej w Cannes. W 1981 roku otrzymała Złote Lwy za „Gorączkę”. Po wyemigrowaniu z kraju tworzyła filmy we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W 1986 roku jej film „Gorzkie żniwa” otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Ten sukces podzielił w 2011 roku film „W ciemności”. W 1992 roku wyreżyserowana przez nią „Europa Europa” była nominowana do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.

Życie prywatne

Reżyserka po upadku Praskiej Wiosny wyszła za słowackiego studenta Laco Adamika. W 1972 roku urodziła się ich córka, Katarzyna Adamik. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego Laco pozostał w Polsce z córką. Agnieszka Holland umożliwiła im przybycie do Francji, jednak jej mąż nie czuł się dobrze w tym kraju. Wkrótce para rozwiodła się.

Kontakt, numer telefonu, adres zamieszkania, adres email

Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO