Informacje o zespole

Afromental – twórcy „Radio Song”. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

wikipedia.org/Daniel Kruczynski

Afromental to polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza hip-hopu, rocka, rapcore’u i pop. Został założony przez Tomka Lacha i Wojtka Łozowskiego. Grupa znana jest między innymi z takich utworów jak „Pray 4 Love”, „Mental House”, „Radio Song” czy „Rock&Rollin’ Love”. Była nominowana do wielu prestiżowych nagród, w tym Fryderyka. Wiecie o niej wszystko?

Wszystko o: Afromental

Data i miejsce założenia: 2004, Olsztyn
Gatunek: funk, R&B, hip-hop, pop, soul, rapcore
Członkowie: Tomasz „Tomson” Lach (wokal), Bartosz „Śniady” Śniadecki (keyboard), „Tomasz „Torresiwo” Torres (perkusja), Wojtek „Lajan” Witczak (gitara basowa), Aleksander „Baron” Milwiw-Baron (gitara)
Instagram: @afromental_official


Historia

Zespół został założony w 2004 roku w Olsztynie przez Tomka Lacha i Wojtka Łozowskiego, którzy spotkali się na castingach do programu „Idol”. Wspólnie wystąpili na Festiwalu Muzyki Młodzieżowej Gama w Kołobrzegu, gdzie wykonali cover utworu „Bananowy Song” grupy Vox. Wkrótce zespół wygrał w I Przeglądzie Młodych Kapel „Gazety Olsztyńskiej” i w 2004 roku przeszedł eliminacje do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W 2007 roku ukazał się ich debiutancki album zatytułowany „The Breakthru”, a promujący go singiel „I’ve got What You Need” pozwolił im zakwalifikować się do festiwalu Top Trendy w Sopocie. W 2009 roku ukazała się druga płyta grupy „Playing with the Pop”, na której znalazła się piosenka „Pray 4 love”. Stała się ona ogólnopolskim przebojem, a album uzyskał status złotej płyty. Podobny sukces odniósł kolejny album z 2011 roku „The B.O.M.B.”. Zespół wydał również kolejne krążki - „Mental House” (2014) i „5” (2019).

Nagrody i wyróżnienia

Zespół był w 2008 roku nominowany do Fryderyka w kategorii Album roku HIP-HOP/R&B za „The Breakthru”. Rok później otrzymał Superjedynkę w kategorii Zespół Roku. Jest również zdobywcą VIVA Comets Awards, Eska Music Awards, MTV EMA 2010 i nagrody Artysta bez granic przyznawanej przez TVP Polonia.
Dodaj komentarz 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO