Gdzie obejrzeć

Bohaterowie z Wapna




„Bohaterowie z Wapna” to poruszający film dokumentalny w reżyserii Jerzego Jerenasa, który opowiada o przemilczanej katastrofie górniczej w wapieńskiej kopalni soli. W jej wyniku około 1400 osób straciło domy, a wielu górników miejsca pracy. W filmie występują pracownicy kopalni, którzy zostali bezpośrednio dotknięci przez tę tragedię. Zdjęcia do filmu były realizowane w obiektach opuszczonej zabytkowej kopalni, a także w kopalni soli w Kłodawie. W produkcji ukazano również liczne materiały archiwalne.

Rok produkcji: 2010
Gatunek: Dokumentalny
Reżyseria: Jerzy Jerenas
Kraj: Polska

Bohaterowie z Wapna / Materiały prasowe

Opis filmu

Film opowiada o największej katastrofie górniczej w Polsce, do której doszło w kopalni soli w Wapnie w Wielkopolsce. W 1977 roku dostały się do niej wody podskórne, które zupełnie zalały podziemne korytarze. W efekcie zapadło się niemal pół miejscowości, której już nigdy nie udało się odzyskać dawnej siły gospodarczej. Z kolei blisko 1400 osób straciło dach nad głową. Władze komunistyczne przemilczały tragedię, która dotknęła wielu górników pracujących w największej kopalni soli w kraju. W filmie występują górnicy z Wapna – ci, którzy po tragedii w poszukiwaniu zatrudnienia przenieśli się do Kłodawy oraz ci, którzy postanowili pozostać w dawnym miejscu zamieszkania. Reżyser filmu, Jerzy Jerenas, postanowił go nakręcić w 2009 roku, gdy brał udział w Wągrowieckich Warsztatach Filmowych. Premiera filmu, która odbyła się 4 grudnia 2010 roku, była powiązana z obchodami 100-lecia wapieńskiej kopalni.

Polecamy również inne niezwykłe filmy dokumentalne - „Strong Island” oraz „Idealna broń”. Warto też zapoznać się z filmem „Mała zagłada”, który opowiada o tragicznych losach polskich rodzin w czasie II wojny światowej.

Może zainteresują Cię także:

Podobne filmy i seriale

Oceniam jako:

Ocena użytkowników: Średni



Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO