Którą lubicie najbardziej?

Tomasz Kot - najlepsze filmy, w których zagrał. Top 5 najlepszych i najważniejszych ról aktora

Tomasz Kot to jeden z najpopularniejszych polskich aktorów. Swoją karierę rozpoczął w 1996 roku na deskach sceny Teatru Dramatycznego w Legnicy, gdzie zagrał w sztuce „Panna Tuli-Putli”. Z czasem zaskarbił sobie sympatię widzów dzięki występom w takich serialach komediowych jak „Nania” czy „Camera Cafe”. Aktor udowodnił też jednak wielokrotnie, że świetnie spisuje się również na wielkim ekranie w produkcjach zupełnie innego kalibru – nie bez powodu „Zimna wojna"  z jego udziałem była nominowana do Oscara. Przedstawiamy wam pięć filmów, które można uznać za najlepsze i najważniejsze w karierze aktora:

1. „Zimna wojna”, reż. P. Pawlikowski (2018)

Film przenosi nas w czasy zimnej wojny. Tomasz Kot wciela się w nim w rolę muzyka Wiktora Warskiego, który razem ze swoją znajomą Ireną organizuje szkołę dla młodych talentów estradowych, której celem jest stworzenie zespołu o charakterze ludowym. W pewnym momencie na przesłuchaniach zjawia się młoda i utalentowana Zula, która z miejsca podbija serca nauczycieli. Wkrótce staje się główną gwiazdą zespołu, który zaczyna odnosić coraz większe sukcesy. Między Warskim a Zulą zaczyna się rodzić uczucie, które zostanie wystawione na próbę przez działania panujących w powojennej Polsce władz.

AKPA

2. „Bogowie”, reż. Ł. Palkowski (2014)

W filmie „Bogowie” Tomasz Kot wcielił się w rolę wybitnego kardiochirurga, Zbigniewa Religi. Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy lekarz zamierza dokonać pierwszego przeszczepu serca. Tego trudnego zadania nie ułatwiają mu jednak realia komunistycznej Polski. Religa napotka na swojej drodze wiele trudności, między innymi w postaci oporów ze strony pozostałych lekarzy, a także przedstawicieli partii. Wkrótce jednak uda mu się stworzyć Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Żeby przeprowadzić przeszczep serca, będzie musiał stoczyć prawdziwą walkę z przeciwnościami losu.

3. „Skazany na bluesa”, reż. J. Kidawa-Błoński (2005)

Film „Skazany na bluesa”, to biografia wokalisty kultowego zespołu Dżem, Ryszarda Riedla (Tomasz Kot). Przedstawia jego życie od dzieciństwa w Chorzowie aż do momentu, w którym zmarł w 1994 r. po przedawkowaniu narkotyków. Rysiek Riedel od urodzenia wykazywał się wielką wrażliwością i nigdy potrafił się dostosować do panujących zasad, przez co nieraz pakował się w kłopoty. Film pozwala zrozumieć widzom, jak ważne było dla niego poczucie wolności i co popchnęło go w ramiona zgubnych nałogów. Pokazuje również, jaką cenę trzeba czasem płacić za bycie outsiderem.


4. „Erratum”, reż. M. Lechki (2010)

Tym razem Tomasz Kot zagrał Michała, który jest ułożonym i pracowitym ojcem rodziny. Jego życie nagle się zmienia, gdy pewnego dnia musi wyjechać w delegację do Szczecina. W czasie podróży przydarza mu się wypadek, przez który kilka dni musi spędzić w swoim rodzinnym mieście. Korzystając z okazji odwiedza ojca i znajomych – wtedy przypomina sobie okres młodości i studiów. Przypadkowy pobyt w domu nakłoni go do głębokiej refleksji nad swoim życiem i wyborami, które podejmował w ciągu ostatnich lat.

5. „(Nie)znajomi”, reż. T. Śliwa (2019)

Film przedstawia historię grupy przyjaciół, która spotyka się ze sobą na kolacji. W trakcie spotkania postanawiają zagrać w pozornie niewinną grę. Jej reguły przewidują, że wszyscy do końca wspólnego wieczoru będą musieli ujawniać wiadomości, które przychodzą na ich telefony. Z kolei wszelkie rozmowy będą musiały odbywać się w trybie głośnomówiącym. Początkowo wydaje się to zabawne, ale jak można się domyślać, wszystko wymknie się spod kontroli, a zażyłe dotąd relacje przyjaciół zostaną wystawione na próbę. Tomasz Kot w filmie zagrał jednego z uczestników spotkania, Tomka.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO