Który lubicie najbardziej?

Tom Hanks - najlepsze filmy, w których zagrał. Top 5 najlepszych i najważniejszych ról aktora

Tom Hanks jest już w zasadzie żywą legendą kina. Pierwsze kroki w aktorstwie zaczął stawiać w szkole średniej, biorąc udział w przedstawieniach teatralnych. Przed kamerami zadebiutował w 1980 roku w serialu komediowym „Bosom Buddies”. Dość szybko zaczął otrzymywać kolejne propozycje angażu w coraz większych produkcjach, takich jak „Plusk”, „Skarbonka” czy „Wieczór kawalerski”. Przez długi czas był kojarzony głównie z rolami komediowymi. Sytuacja ta uległa zmianie dopiero w 1993 roku za sprawą filmu „Filadelfia”. Również przełomowa dla aktora okazała się główna rola w filmie „Forrest Gump”. Za kreacje w obu tych produkcjach został nagrodzony Oscarem. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem Toma Hanksa, które uchodzą za jedne z ważniejszych w jego karierze:

1. „Forrest Gump”, reż. R. Zemeckis (1994)

Akcja „Forresta Gumpa” rozpoczyna się w latach 40-tych. W Alabamie mieszka mały chłopiec, któremu nikt nie wróży świetlanej przyszłości – jest wyjątkowo mało inteligentny i cierpi na niedowład nóg. Chociaż wszyscy się z niego śmieją, stara się żyć jak reszta rówieśników i nie rezygnować ze zwykłych aktywności. Z czasem zupełnie nieświadomie staje się gwiazdą futbolu. Niedługo później zostaje żołnierzem amerykańskiej armii i zostaje wysłany na wojnę w Wietnamie. Dzięki swojej odwadze i czystym intencjom, przeżywa wojnę i wkrótce staje się wpływowym biznesmenem. Sława i pieniądze nic jednak dla niego nie znaczą w obliczu miłości do swojej przyjaciółki z dzieciństwa, Jenny.

Materiały prasowe

2. „Szeregowiec Ryan”, reż. S. Spielberg (1998)

Film „Szeregowiec Ryan" przenosi nas w realia inwazji wojsk alianckich na Normandię w 1944 roku. Grupa żołnierzy, którą dowodzi kapitan Miller i sierżant Horvath, otrzymuje specjalny rozkaz odnalezienia szeregowca Jamesa Francisa Ryana (w tej roli Tom Hanks). Jest on ostatnim żyjącym z czterech walczących na froncie braci, więc dowódcom bardzo zależy na jego ocaleniu. Ośmiu żołnierzy otrzymuje rozkaz wyruszenia na ratunek Ryanowi. Trudna misja wydaje się być skazana na porażkę. Żołnierze przez cały czas będą nie będą mieć złudzeń, że mogą nie wrócić z tej wyprawy żywi.

3. „Zielona mila”, reż. F. Darabont (1999)

„Zielona mila" opowiada historię Paula Edgecombe’a, granego przez Toma Hanksa, który jest strażnikiem w bloku śmierci więzienia Cold Mountain. Jednym z jego obowiązków jest prowadzenie skazańców do celi śmierci długim korytarzem, którego posadzka jest wyłożona zieloną wykładziną, nazwaną „zieloną milą”. W pewnym momencie do więzienia przybywa potężnie zbudowany czarnoskóry skazaniec, John Coffey. Został on skazany na karę śmierci za zamordowanie dwóch białych dziewczynek. Wkrótce okazuje się, że ma on niezwykłe zdolności.


4. „Cast Away: Poza światem”, reż. R. Zemeckis (2000)

„Cast Away: Poza światem" Tom Hanks wcielił się w rolę Chucka Nolanda, który jest pasażerem niefortunnego lotu. Gdy jego samolot rozbija się o wody Pacyfiku, staje się jedyną osobą, której udało się przeżyć katastrofę. Odzyskuje przytomność na bezludnej wyspie. Wkrótce będzie się musiał zmierzyć nie tylko z dziką i nieznaną przyrodą, ale także z brakiem podstawowych umiejętności. Chuck nauczy się życia na nowo. Z czasem straci rachubę czasu oraz nadzieję na ratunek. Chociaż na wyspie spotka go wiele przerażających rzeczy, najbardziej doskwierać mu będzie brak drugiego człowieka.

5. „Terminal”, reż. S. Spielberg (2004)

„Terminal” przedstawia historię Viktora Navorskiego (Tom Hanks), który pochodzi z Europy Wschodniej. Jego kraj nagle przestaje istnieć w momencie, gdy Victor znajduje się na pokładzie samolotu lecącego do Ameryki. Po wylądowaniu na lotnisku w Nowym Jorku okazuje się, że jako obywatel nieistniejącego państwa nie może wejść na teren Stanów Zjednoczonych. Zrezygnowany mężczyzna musi pozostać w terminalu do czasu, gdy wojna w jego kraju się skończy. Victor stara się więc zorganizować sobie życie na terenie lotniska – próbuje znaleźć pracę i szybko poznaje nowych przyjaciół. Przy okazji staje się obserwatorem życia pasażerów, którzy w mrówczym pędzie przewijają się przez lotnisko.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO