Najsłynniejszy gladiator w historii kina

Russell Crowe – najlepsze kreacje aktora. To trzeba zobaczyć!

Russell Crowe jest jednym z najpopularniejszych australijskich aktorów. Co ciekawe, karierę rozpoczął dzięki rodzicom – gdy miał sześć lat, jego rodzice zajmowali się zaopatrywaniem w obiady ekip filmowych. Twórcy jednego z filmów dostrzegli go, po czym zaproponowali rolę sieroty w serialu „Spyforce”. W wieku szesnastu lat Crowe zaczął występować na scenie, ale głównie po to, żeby zarabiać na realizowanie swojej pasji, jaką wówczas była dla niego muzyka – początkowo bowiem nie zamierzał zostać aktorem, tylko muzykiem. W 1990 roku powrócił jednak do swoich początków i wystąpił w filmach „Blood Oath” i „Prisoners the Sun”. Jego kariera szybko zaczęła nabierać tempa, a przełom w niej nastąpił wraz z rokiem 1992, gdy wystąpił w „Romper Stomper”. Wkrótce zrobił światową karierę i stał się laureatem prestiżowych nagród, w tym Złotych Globów i Oscarów. Tę ostatnią statuetkę otrzymał w 2001 roku za rolę w filmie „Gladiator”. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem aktora, które zdecydowanie warto zobaczyć:

1. „Piękny umysł”, reż. R. Howard (2001)

Biograficzny film „Piękny umysł” opowiada o prawdziwej historii Johna Forbesa Nasha Jr., w którego wcielił się Russell Crowe. Był on jednocześnie paranoicznym schzofrenikiem i genialnym matematykiem. Wlatach pięćdziesiątych XX wieku stworzył twierdzenia, które stały się podstawami Teorii Gier stosowanej w ekonomii. W 1994 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Film ukazuje kwestię jego związku z żoną Alice, który wywarł kluczowy wpływ na całe życie naukowca. Między innymi dzięki żonie stawił czoła wszelkim przeciwnościom, które niejedną osobę doprowadziłyby do załamania.

"Piękny umysł"/Materiały prasowe

2. „Gladiator”, reż. R. Scott (2000)

Akcja „Gladiatora” rozpoczyna się w momencie, gdy generał Maximus (w tej roli Russell Crowe) dowiaduje się, że umierający cesarz Marek Aureliusz chce go uczynić swoim następcą na tronie. Taki scenariusz nie spodoba się prawowitemu dziedzicowi, Kommodusowi. Postanawia więc zlikwidować swojego rywala i skazuje go wraz z całą rodziną na karę śmierci. Maximusowi udaje się uciec, ale trafia do niewoli, gdzie zostaje wyszkolony na gladiatora. Dzięki kolejnym zwycięskim walkom staje się coraz bardziej popularny. Gdy wraca do Rzymu żeby pomścić swoich bliskich, postanawia wykorzystać siłę ludu.

3. „Informator”, reż. M. Mann (2000)

Akcja filmu „Informator” rozgrywa się w 1995 roku. Przedstawia historię pracującego dla stacji CBS Lowella Bergmana, który jest producentów jednego z najbardziej opiniotwórczych programów w Ameryce, „60 minut”. Pewnego dnia otrzymuje kilkaset stron akt, które dotyczą właściwości chemicznych tytoniu. Postanawia znaleźć kogoś, kto by umiał je objaśnić. Jego informatorem zostaje dr Jeffrey Wigand, naukowiec zatrudniony w jednym z największych koncernów tytoniowych w USA. Pomaga dziennikarzowi ujawnić kompromitujące fakty na temat kulis przemysłu tytoniowego. Przeciw niemu staną szefowie największych korporacji.


4. „Les Misérables. Nędznicy”, reż. T. Hooper (2012)

Film „Les Misérables. Nędznicy” jest adaptacją powieści Victora Hugo. Przedstawia historię Jeana Valjeana, który za kradzież bochenka chleba zostaje skazany na galery. Gdy udaje mu się uciec, ściga go obsesyjnie inspektor Javert (Russell Crowe). W międzyczasie Valjean przygarnia córkę zmarłej i doświadczonej przez życie Fantine. Małej i osieroconej Cosette postanawia zapewnić dom oraz wykształcenie. Gdy w Paryżu zaczynają się rodzić rewolucyjne nastroje, Cosette zakochuje się z wzajemnością w Mariuszu, który jest republikaninem. Ich miłość zostanie poddana jednak ciężkiej próbie.

5. „Robin Hood”, reż. R. Scott (2010)

„Robin Hood” opowiada o Robinie Longstride (Russell Crowe), który jest jednym z najlepszych łuczników armii Ryszarda Lwie Serce. Po dziesięciu latach wojen toczonych z Francuzami i Saracenami król powraca do kraju. Wkrótce zostaje jednak zabity, a rządy obejmuje jego brat Jan. Nowy władca szybko ulega wpływom zdradzieckiego Godfreya. Żeby przedostać się do Anglii, Robin przyjmuje tożsamość sir Roberta Loxleya, zabitego towarzysza króla Ryszarda. Razem z grupą przyjaciół, Szkarłatnym Willem, Allanem z Doliny i Małym Johnem, przybywa do Nottingham. Na miejscu spotyka lady Marion. Postanawia zrobić wszystko, żeby zdobyć jej serce i ochronić ukochaną Anglię przed zagrożeniem.

Chcecie poznać więcej produkcji z udziałem Russella Crowe’a? Koniecznie zobaczcie filmy „Dla niej wszystko” i „Noe: Wybrany przez Boga”. Ciekawą propozycją na filmowy seans jest także „Dobry rok”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO