Te tytuły trzeba znać!

Robert De Niro – gangster, taksówkarz, psychopata. Najlepsze kreacje aktorskie

Śmiało można powiedzieć, że Robert De Niro jest żywą legendą kina. Już jako dziecko zaczynał interesować się aktorstwem i w wieku szesnastu lat rzucił szkołę, żeby oddać się swojej pasji. Wkrótce zaczął uczęszczać do jednej z najlepszych szkół teatralnych w Nowym Jorku, Stella Adler Conservatory. Na wielkim ekranie zadebiutował w wieku dwudziestu lat w filmie „Wesele” z 1963 roku. Pierwszy duży rozgłos przyniosła mu z kolei rola młodego Don Vito Corleone w filmie „Ojciec chrzestny II” Francisa Forda Coppoli z 1974 roku. Za ten występ otrzymał swojego pierwszego Oscara. Tę samą statuetkę otrzymał ponownie w 1980 roku za kreację w filmie „Wściekły byk”, za którą dostał również Złoty Glob. Aktor nie bez powodu jest uznawany przez krytyków za jednego z najlepszych amerykańskich aktorów w historii kina – swoją grą wielokrotnie udowodnił, że niczym kameleon jest w stanie wcielić się właściwie w każdą postać. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem De Niro, które trzeba obejrzeć:

1. „Taksówkarz”, reż. M. Scorsese (1976)

W filmie „Taksówkarz” Robert De Niro wcielił się w postać Travisa, który jest weteranem wojny w Wietnamie. Wciąż prześladują go traumatyczne wspomnienia i cierpi na bezsenność. Postanawia więc to wykorzystać i zatrudnia się jako taksówkarz na nocnej zmianie. Gdy jeździ wieczorami po ulicach Nowego Jorku obserwuje, jak wiele jest w mieście przemocy i okrucieństwa. W pewnym momencie zaczyna spotykać się z pracownicą kampanii wyborczej, Betsy. Kobieta jednak odrzuca go, gdy Travis zaczyna się zachowywać w nietypowy sposób. Gdy próbuje on odzyskać jej względy, przypadkiem poznaje 12-letnią prostytutkę Iris. Postanawia zrobić wszystko, żeby uwolnić siebie i ją od otaczającego zła.

"Przylądek strachu"/Materiały prasowe

2. „Przylądek strachu”, reż. M. Scorsese (1991)

Thriller „Przylądek strachu" opowiada o niebezpiecznym psychopacie Maxie Cady (Robert De Niro), który po latach odsiadki wychodzi z więzienia. Przez ten czas przy życiu trzymał go jeden cel – zemsta na adwokacie Samie Bowdenie, któremu nie udało się go wybronić w trakcie procesu. Chce ją wykonać nie tylko na prawniku, ale także na jego całej rodzinie. Od razu zaczyna terroryzować znienawidzonych ludzi. Gdy Sam uświadamia sobie, że jego bliskim zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo, postanawia zastawić na psychopatę pułapkę. Wkrótce dochodzi do brutalnej i ostatecznej konfrontacji na Przylądku Strachu.

3. „Łowca jeleni”, reż. M. Cimino (1978)

„Łowca jeleni” przedstawia historię trzech młodych pracowników fabryki w Pensylwanii – Michaela (Robert De Niro), Nicka oraz Stevena. Wszyscy dostają powołanie do wojska i mają zostać wysłani na wojnę w Wietnamie. Tuż przed wyjazdem Steven poślubia ukochaną Angelę, która jest w ciąży. Ich wesele odbywa się więc nie w aurze zabawy, a pożegnania. Wkrótce podczas jednej z misji w Wietnamie trzej przyjaciele wpadają w pułapkę Wietkongu i trafiają do obozu jenieckiego. Zostają w nim zmuszeni do gry w rosyjską ruletkę. Od tej pory ich życie nie będzie już nigdy wyglądało tak, jak dawniej.


4. „Przebudzenia”, reż. P. Marshall (1990)

Film „Przebudzenia” przenosi nas w realia 1969 roku. W szpitalu psychiatrycznym na Bronxie rozpoczyna pracę dr Malcolm Sayer. Zajmuje się ofiarami epidemii śpiączkowego zapalenia mózgu, która wybuchła w latach dwudziestych. Chorzy już od kilkudziesięciu lat znajdują się w stanie katatonii i nie reagują na żadne bodźce. Dla większości personelu są niczym lalki, którymi trzeba codziennie się zajmować. Pewnego dnia dr Sayer przez przypadek odkrywa, jak może pomóc swoim pacjentom i zaczyna prowadzić eksperymentalną terapię. Wkrótce jeden z nich, Leonard lowe (Robert De Niro), zaczyna robić największe postępy i powoli wracać do życia.

5. „Gorączka”, reż. M. Mann (1995)

Akcja „Gorączki” rozgrywa się w Los Angeles. Film przedstawia historię Neila McCauleya (Robert De Niro), który jest zawodowym złodziejem. Razem z trzema innymi przestępcami napada na furgonetkę, która przewozi obligacje Rogera Van Zanta. W pewnym momencie jeden ze złodziei rozpoczyna nieplanowaną strzelaninę, w wyniku której ginie trzech strażników. Śledztwo w tej sprawie rozpoczyna porucznik Vincent Hanna, który jest w stanie poświęcić wszystko, żeby jak najlepiej wywiązać się ze swoich służbowych obowiązków.

Macie już za sobą wymienione powyżej filmy? Polecamy obejrzeć również inne produkcje z udziałem aktora, „Kasyno” oraz „Chłopcy z ferajny”. Zachęcamy także do zapoznania się z filmem „Przyszywany wujek”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO