Która zasługuje na pierwsze miejsce?

Ralph Fiennes – przedstawiamy najlepsze produkcje z udziałem aktora

Ralph Fiennes jest jednym z najpopularniejszych brytyjskich aktorów. Co ciekawe, początkowo chciał zostać malarzem. Wkrótce jednak skupił się na aktorstwie i zaczął występować w teatrze – został między innymi członkiem grupy teatralnej Royal Shakespeare Company. Przed kamerami zadebiutował w 1990 roku, gdy zagrał w dramacie telewizyjnym „Niebezpieczny człowiek”. Przełomowa w jego karierze okazała się z kolei rola w filmie „Wichrowe Wzgórza” z 1992 roku, dzięki której Steven Spielberg postanowił zaangażować go do dramatu wojennego „Lista Schindlera”. Za rolę w filmie „Angielski pacjent” był nominowany do Oscara i Złotego Globu. Wszechstronnie utalentowany aktor w czasie swojej długiej kariery wielokrotnie pokazał, że świetnie odnajduje się we wszystkich filmowych gatunkach. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem Fiennesa, które zdecydowanie powinniście obejrzeć:

1. „Angielski pacjent”, reż. A. Minghella (1996)

Akcja filmu rozgrywa się w okresie II wojny światowej. Niemcy zestrzeliwują nad Saharą mały samolot sportowy. Jego pilot (Ralph Fiennes) z ciężkimi poparzeniami twarzy trafia do angielskiego szpitala wojskowego. Opiekuje się nim pielęgniarka Hana. Podczas transportu przez Włochy sanitariuszka zaczyna się obawiać, że ciężko ranny pacjent nie przeżyje podróży. Postanawia więc opuścić kolumnę transportową i razem z pilotem zatrzymuje się w opuszczonym klasztorze, w którym troskliwie zajmuje się mężczyzną. W trakcie wspólnego pobytu utrzymuje on, że nie pamięta swojej tożsamości, ani przeszłości.

Materiały promocyjne

2. „Harry Potter i Czara Ognia”, reż. M. Newell (2005)

„Harry Potter i Czara Ognia” to czwarta odsłona przygód młodego czarodzieja. W Hogwarcie organizowany jest Turniej Trójmagiczny, na który przybywają uczniowie ze szkół we Francji oraz Bułgarii. Zgodnie z odwieczną tradycją, w turnieju może wziąć udział trzech przedstawicieli, po jednym z każdej szkoły. Gdy dochodzi do losowania, magiczna Czara Ognia z nieznanych przyczyn wybiera nie trzech, lecz czterech uczniów – w tym Harry’ego Pottera. Młody czarodziej musi od tej pory wziąć udział w ciężkiej rywalizacji pełnej niebezpiecznych przygód. Wkrótce okaże się, że za jego uczestnictwem stoi odradzający się Lord Voldemort, w którego wcielił się Ralph Fiennes.

3. „Grand Budapest Hotel”, reż. W. Anderson (2014)

Akcja filmu „Grand Budapest Hotel” rozgrywa się w 1968 roku. Młody pisarz przybywa do podupadającego europejskiego hotelu, w którym wdaje się w rozmowę z obecnym właścicielem, Zero Moustafą. Mężczyzna postanawia opowiedzieć mu o tym, w jaki sposób znalazł się w posiadaniu budynku. Swoją historię zaczyna od 1932 roku, kiedy hotel przeżywał czasy swojej największej świetności. Jako młodzieniec rozpoczął w nim pracę lobby boya, a jego przełożonym był legendarny konsjerż, Gustav H. (Ralph Fiennes). W czasie wspólnej pracy obaj stali się świadkami wielu burzliwych wydarzeń, w tym kradzieży bezcennego renesansowego obrazu.


4. „Wierny ogrodnik”, reż. F. Meirelles (2005)

„Wierny ogrodnik” przedstawia historię Justina Quayle (Ralph Fiennes), który pewnego dnia przypadkiem poznaje ambitną i pewną siebie Tessę. Szybko się w sobie zakochują i zostają parą. Wkrótce Justin udaje się w służbową podróż do Afryki, na którą zabiera Tessę. Ostatecznie postanawiają tam zamieszkać, a kobieta poświęca się pomocy biednym Afrykańczykom. Na miejscu zaprzyjaźnia się z lokalnym lekarzem, z którym wspólnie postanawiają nieść pomoc tysiącom chorych. Wkrótce Tessa Ginie w tajemniczych okolicznościach, a po okolicy roznoszą się plotki o jej romansie Kenijczykiem.

5. „Lektor”, reż. S. Daldry (2008)

Filmu „Lektor” został oparty na powieści Bernharda Schlinka o tym samym tytule. Jego akcja rozgrywa się w targanych wojną, a także powojennych Niemczech. Pewnego dnia Hanna pomogła Michaelowi Bergowi (w tej roli Ralph Fiennes), który zasłabł na ulicy, gdy wracał ze szkoły. Młody uczeń od pierwszej chwili jest zafascynowany piękną, choć starszą od niego kobietą. Po pewnym czasie między dwojgiem nawiązuje się namiętny romans, który zostaje przerwany przez nagłe zniknięcie Hanny. Po latach Michael, który jest studentem prawa, śledzi procesy nazistowskich zbrodniarzy. Wtedy jego losy ponownie splatają się z dawną kochanką, która staje przed sądem za popełnienie strasznych zbrodni.

Widzieliście już wszystkie wymienione powyżej filmy? Polecamy również inne produkcje z udziałem aktora, takie jak trzymający w napięciu „Czerwony smok” czy „Biały kruk”. Być może spodoba wam się także „Koriolan”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO