Batman czy Birdman?

Michael Keaton - najlepsze filmy, w których zagrał. Zobacz Top 5 najważniejszych ról aktora

Michael Keaton obecnie należy do ścisłej czołówki hollywoodzkich aktorów. W branży filmowej zaczął pracować jako operator kamery w lokalnej telewizji kablowej w Pittsburgu. Po występach w dwóch sitcomach CBS, „Maude” i „Cały jarmark” z 1977 roku, wcielił się w postać reżysera w nominowanym do Oscara filmie krótkometrażowym „Różne podejście”. Na wielkim ekranie zadebiutował w komedii „Nocna zmiana” z 1982 roku. Wkrótce zaczął występować w kolejnych komediowych produkcjach. Największy rozgłos i rozpoznawalność przyniosła mu rola Beetlejuice’a w filmie „Sok z żuka” Tima Burtona. Kolejnym sukcesem w jego karierze okazał się udział w filmach „Batman” (1989) i „Powrót Batmana” (1992), w których wcielił się w tytułowego bohatera. Keaton w 2015 roku otrzymał Złoty Glob za kreację w „Birdmanie”. Był za nią również nominowany do Oscara. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem aktora, które warto znać:

1. „Birdman”, reż. A. Iñárritu (2014)

W filmie „Birdman” Michael Keaton wcielił się w Riggana Thompsona, który niegdyś zasłynął jako odtwórca superbohatera Birdmana w filmach akcji. Jego gwiazda jednak przygasła po tym, jak odmówił udziału w czwartej części serii. Riggan rozpoczął więc pracę nad adaptacją opowiadania Raymonda Cravera, które chce wystawić na Broadwayu. Chce nie tylko wyreżyserować sztukę, ale także odegrać w niej główną rolę. Wszystko się komplikuje, gdy podczas próby jeden z aktorów ulega wypadkowi, a jego miejsce zajmuje popularny Mike Shiner. Aktor próbuje ingerować w wizję Thompsona, co doprowadza go do frustracji. Sytuacji Riggana nie ułatwia fakt, że musi zajmować się córką, która właśnie zakończyła odwyk. Wkrótce ujawnia się jego mroczne alter ego.

"Batman"/Materiały prasowe

2. „Sok z żuka”, reż. T. Burton (1988)

„Sok z żuka” przedstawia historię kochającego się małżeństwa, Adama i Barbary Maitlandów, którzy dopiero rozpoczynają wspólne życie. Pewnego dnia giną w wypadku samochodowym. Małżonkowie już pod postacią duchów powracają do swojego pięknego domu w Nowej Anglii. Wspólnie postanawiają, że nigdy go nie opuszczą. W ich domu jednak pojawiają się nowi i na dodatek żywi lokatorzy – hałaśliwe małżeństwo z Nowego Yorku oraz ich córka Lydia. Adam i Barbara nie mogą znieść nowych mieszkańców i decydują się wezwać na pomoc bio-egzorcystę Beetlejuice’a (Michael Keaton). Szybko się jednak okazuje, że stosowane przez niego metody nie są bezpieczne.

3. „Spider-Man: Homecoming”, reż. J. Watts (2017)

Bohaterem filmu „Spider-Man: Homecoming” jest młody Peter Parker, który próbuje się odnaleźć w roli superbohatera. Po przygodzie z Avengersami powraca do domu, w którym mieszka ze swoją ciotką May. Przez cały czas jest obserwowany przez swojego mentora, Tony’ego Starka. Parker próbuje powrócić do normalnego życia, ale nie jest to łatwe – wciąż próbuje odepchnąć od siebie myśl, że jest tylko Spider-Manem z sąsiedztwa. Wówczas pojawia się nowy groźny wróg, Vulture (Michael Keaton). Stworzy on zagrożenie dla wszystkiego, co jest ważne dla młodego Petera. Wkrótce Spider-Man osobiście stawi mu czoła.


4. „Batman”, reż. T. Burton (1989)

Akcja „Batmana” rozgrywa się w Gotham City, w którym skorumpowana policja nie radzi sobie z szalejącą przestępczością. W walce z kryminalistami pomaga im Batman (Michael Keaton). Mało kto wierzy w jego istnienie poza dwójką dziennikarzy, Visky Vale i Alexandrem Knoxem. Wkrótce największy mafijny boss w mieście, który jest zazdrosny o swoją kochankę, postanawia pozbyć się jednego ze swoich najbardziej zaufanych ludzi, Jacka Napiera. Wysyła go więc do fabryki chemicznej Axis Chemicals i napuszcza na niego policję, wraz z którą przybywa Batman. Po tym, jak Napier podczas akcji wpada do kwasu, powraca jako zniekształcony i żądny zemsty Joker.

5. „Spotlight”, reż. T. McCarthy (2015)

Oparty na faktach „Spotlight” opowiada o nagrodzonym Pulitzerem śledztwie, które przeprowadzili dziennikarze dziennika „The Boston Globe”. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, gdy nowy redaktor naczelny po przeczytaniu artykułu na temat księdza, który został oskarżony o wykorzystywanie seksualne dzieci, postanawia zająć się tą sprawą. Tworzy zespół reporterów składający się z Waltera Robinsona (Michael Keaton), Sachy Pfeiffer, Matta Carrolla i Michaela Rezendesa. Wkrótce rozpoczynają dziennikarskie śledztwo, podczas którego docierają do dorosłych, którzy byli molestowani w dzieciństwie. Opublikowane na łamach gazety efekty dochodzenia wstrząsną Ameryką i światem.

Macie już za sobą wszystkie filmy z naszej listy? W takim razie polecamy obejrzeć kolejną produkcję z udziałem Michaela Keatona, „McImperium”. Zachęcamy również do zobaczenia filmów „Champion 2” oraz „Afera Thomasa Crowna”.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO