Nie tylko Braveheart

Mel Gibson – najlepsze filmy z aktorem, które musicie znać!

Mel Gibson to postać, której większości kinomanów nie trzeba przedstawiać. Od lat znajduje się w ścisłej czołówce amerykańskich aktorów, a także twórców filmowych. Już w młodości wiedział, jaką ścieżką kariery chce podążać i w 1977 roku ukończył National Institute of Dramatic Arts. W tym samym roku zadebiutował w filmie „Summer City”. Przełomowa dla niego okazała się z kolei rola w „Mad Maxie” z 1979 roku, który przyniósł aktorowi światową sławę. Wkrótce Gibson stał się gwiazdą największych hollywoodzkich produkcji. W 1996 roku otrzymał dwa Oscary za film „Braveheart - Waleczne serce” w kategoriach najlepszy reżyser i najlepszy film roku. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem aktora, które warto znać:

1. „Zabójcza broń”, reż. R. Donner (1987)

Film „Zabójcza broń” przedstawia historię policjanta Martina Riggsa (Mel Gibson), który po śmierci żony zastanawia się, czy nie popełnić samobójstwa. Pewnego dnia zostaje przeniesiony na posterunek, gdzie jego partnerem zostaje Roger Murtaugh, znany z tego, że jest przykładnym ojcem i człowiekiem o świetnej opinii. Otrzymują zadanie zbadania okoliczności tajemniczego samobójstwa. W trakcie śledztwa zostają wplątani w jedną z najbardziej niebezpiecznych spraw Los Angeles. Chociaż nie pałają do siebie sympatią, będą musieli sobie zaufać i przystąpić do wspólnego działania.

"Braveheart"/Materiały prasowe

2. „Braveheart - Waleczne serce”, reż. M. Gibson (1995)

Akcja filmu rozgrywa się w Szkocji w drugiej połowie XIII wieku. William Wallace, w którego wcielił się Mel Gibson, pała czystą nienawiścią do Anglików, którzy nękają jego kraj. Gdy wrogowie pozbawiają go kolejnej ukochanej osoby, w Williamie coś pęka. Młody Szkot decyduje się na walkę z okupantem i wraz z innymi mieszkańcami wioski podbija angielską warownię. Wokół niego szybko zaczynają gromadzić się tłumy zwolenników, którzy są gotowi do walki ze znienawidzonymi Anglikami. Wkrótce William staje się przywódcą, który poprowadzi swój naród na krwawą wojnę.

3. „Mad Max”, reż. G. Miller (1979)

„Mad Max” opowiada o losach gliniarza, Maxa Rockatansky’ego (w tej roli Mel Gibson), który zajmuje się ściganiem piratów drogowych. Podczas jednego pościgu nieumyślnie powoduje śmierć członka gangu motocyklowego, Nocnego Jeźdźca. Wkrótce żądny zemsty gang zaczyna nękać miasto policjanta. Motocykliści najpierw zabijają jego przyjaciela, a potem również żonę oraz dziecko. Zrozpaczony Max, któremu już nic więcej nie zostało, postanawia wypowiedzieć wojnę całemu światu przestępczemu. Wsiada w swój samochód i wyrusza, żeby wymierzyć sprawiedliwość.


4. „Patriota”, reż. R. Emmerich (2000)

„Patriota” to film kostiumowy, który opowiada o losach kolonisty Benjamina Martina (Mel Gibson). Zasłynął on niegdyś dzięki swoim krwawym dokonaniom podczas wojny francusko-indiańskiej. Po zakończeniu wojny mężczyzna osiadł na farmie w Karolinie Południowej i złożył rodzinę. W pewnym momencie tamtejsza ludność, która ma dość surowych rządów Brytyjczyków, zaczyna się buntować i wywoływać zamieszki. Wojna z Anglią zaczyna wydawać się nieunikniona. Wkrótce Benjamin na czele partyzanckiego oddziału wyruszy do walki z Anglikami, którzy pojmali jego syna.

5. „Znaki”, reż. M. Night Shyamalan (2002)

Tym razem Mel Gibson wcielił się w postać Grahama Hessa - ojca dwójki dzieci, a także byłego pastora, który po tragicznej śmierci żony zerwał z Kościołem. Razem z córką, synem oraz młodszym bratem wiedzie spokojne życie na farmie w Pensylwanii. Wszystko się jednak zmienia, gdy Graham pewnego dnia odkrywa, że na jego polu kukurydzy znajduje się tajemniczy symbol. Wszystko wskazuje na to, że nie został on pozostawiony przez człowieka. Wkrótce okazuje się, że podobne znaki pojawiają się również w innych miejscach na świecie.

Jeśli chcecie poznać więcej produkcji związanych z Melem Gibsonem, z pewnością warto obejrzeć reżyserowane przez niego „Pasję” czy „Apocalypto”. Polecamy również nagrodzoną Oscarem „Przełęcz ocalonych”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO