To trzeba zobaczyć!

Marilyn Monroe – ikona Hollywood. Przedstawiamy najlepsze produkcje z jej udziałem

Marylin Monroe raczej nikomu nie trzeba przedstawiać – nie da się ukryć, że jest jedną z najsłynniejszych aktorek w historii kinematografii. Jeszcze za życia stała się ikoną Hollywood, symbolem seksu oraz ucieleśnieniem wszystkich cech, które mogą zapewnić zrealizowanie słynnego „amerykańskiego snu”. Karierę rozpoczęła w latach czterdziestych jako pin-up girl. Wkrótce została dostrzeżona przez twórców filmowych i na wielkim ekranie zadebiutowała w 1947 roku w filmie „Szokująca panna Pilgrim”. Największą popularność przyniosły jej jednak późniejsze produkcje, między innymi takie jak „Niagara”, „Mężczyźni wolą blondynki” czy „Słomiany wdowiec”. W większości filmów wcielała się w role dość stereotypowo przedstawionych blondynek, jednak potrafiła odnaleźć się równie dobrze także w innych kreacjach. W 1960 roku otrzymała Złoty Glob za rolę w komedii „Pół żartem, pół serio”. Dwa lata później aktorka niespodziewanie zmarła, najprawdopodobniej z powodu przedawkowania leków. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem gwiazdy, które po prostu trzeba znać:

1. „Pół żartem, pół serio”, reż. B. Wilder (1959)

Komedia „Pół żartem, pół serio” przedstawia historię dwóch bezrobotnych muzyków, Jerry’ego i Joe, którzy przypadkiem stają się świadkami masakry, do której dochodzi w Dniu Świętego Walentego. Gdy zaczynają ich ścigać bezwzględni gangsterzy, postanawiają się przebrać za Josephine i Daphne. Wkrótce zabierają się z damską orkiestrą na Florydę. Wszystko się jednak komplikuje, gdy Jerry zakochuje się w wokalistce zespołu, Sugar (Marilyn Monroe). Młoda dziewczyna niczego nie podejrzewa, a Joe znajduje adoratora w osobie podstarzałego milionera. Starzec tak straci głowę dla swojej wybranki, ze nawet postanawi się jej oświadczyć.

"Mężczyźni wolą blondynki"/Materiały prasowe

2. „Słomiany wdowiec”, reż. B. Wilder (1955)

„Słomiany wdowiec” opowiada o Richardzie, którego żona Helen po raz pierwszy w historii ich małżeństwa postanawia sama wyjechać na wakacje. Mężczyzna, który pozostał sam w mieszkaniu obiecuje sobie, że za wszelką cenę dochowa jej wierności i oprze się wszelkim pokusom, jakie los postawi na jego drodze. Te postanowienia stają się jednak wyjątkowo kruche, gdy w jego kamienicy zjawia się nowa i śliczna lokatorka (Marilyn Monroe). Młoda aktorka mocno zawróci mu w głowie, a do tego Richard zacznie podejrzewać, że jego żona ma romans ze swoim przyjacielem, Tomem. Czy Richard przetrwa ten trudny okres?

3. „Mężczyźni wolą blondynki”, reż. H. Hawks (1953)

Akcja filmu „Mężczyźni wolą blondynki” rozgrywa się na promie, który płynie przez Atlantyk do Francji. Na jego pokładzie znajdują się dwie przyjaciółki i artystki rewiowe, Lorelei (Marilyn Monroe) oraz Dorothy. Obie kobiety świetnie się bawią dopóki nie odkrywają, że śledzi je prywatny detektyw, którego wynajął bogaty ojciec narzeczonego Lorelei, Guda Esmonda Jr. Ma on zebrać dowody świadczące o tym, że dziewczyna chce za niego wyjść jedynie dla majątku. Wkrótce się okazuje, że Lorelei spędza dużo czasu w towarzystwie prezesa kopalni diamentów, którego żona posiada drogocenny diadem. Wkrótce detektywowi udaje się zrobić kompromitujące zdjęcia.


4. „Skłóceni z życiem”, reż. J. Houston (1961)

W filmie „Skłóceni z życiem” Marilyn Monroe wcieliła się w piękną Roslyn, która jest kobietą po przejściach. Właśnie porzuciła bogatego męża oraz puste i nieciekawe życie, które wiodła u jego boku. Gdy wędruje po Teksasie, spotyka dwójkę przyjaciół, Gaya i Cuido. Wkrótce razem udają się na wspólny wyjazd, podczas którego obaj mężczyźni zakochują się w Roslyn. Zaczyna się w nich rodzić zazdrość i chęć rywalizacji. Gdy wybierają na wspólne polowanie na dzikie konie, hamowane do tej pory i skumulowane emocje osiągają apogeum. Polowanie zamienia się w prawdziwy koszmar, który ma niewiele wspólnego z wypoczynkowym wyjazdem.

5. „Wszystko o Ewie”, reż. J. Mankiewicz (1950)

„Wszystko o Ewie” przedstawia historię Margo Channing, która jest starzejącą się gwiazdą Broadwayu. Pewnego dnia przychodzi do niej skromna i nieśmiała Ewa Harrington, która jest jej oddaną fanką. Dziewczynie udaje się zdobyć zaufanie aktorki i zostaje przez nią zatrudniona na stanowisku sekretarki. Z czasem Ewa coraz bardziej zaczyna ingerować w życie zawodowe, a także prywatne Margo i nawet zostaje jej dublerką na scenie. Wkrótce zastępuje ją w jednym przedstawieniu, po którym zostaje dostrzeżona przez krytyków. Dzięki kolejnym intrygom Ewie udaje się zyskać na tyle dużą popularność, że otrzymuje rolę, którą miała zagrać jej chlebodawczyni.

Macie już za sobą wszystkie filmy z naszej listy? W takim razie gorąco zachęcamy do obejrzenia poruszającego dramatu „Klub”. Jeśli natomiast jesteście złaknieni mocnych wrażeń, koniecznie zobaczcie filmy „Faster” oraz „Mrok”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO