Nie tylko „Dzień świra”

Marek Kondrat – 5 najlepszych filmów z udziałem aktora

Marek Kondrat, chociaż już jakiś czas temu zrezygnował z kariery aktorskiej, wciąż należy do jednych z najpopularniejszych aktorów w historii polskiej kinematografii. Swój debiut filmowy zaliczył mając zaledwie 11 lat w filmie „Historia żółtej ciżemki” z 1964 roku. Przełomowa dla niego okazała się z kolei główna rola w „Zaklętych rewirach” z 1974 roku, która pozwoliła mu zwrócić na siebie uwagę mediów i krytyków filmowych, a także zdobyć nagrodę za najlepszy debiut roku. Wkrótce kariera Kondrata nabrała rozpędu i dość szybko stał się on jednym z najbardziej rozchwytywanych polskich aktorów. Przedstawiamy wam pięć filmów, które należą do najciekawszych produkcji z jego udziałem:

1. „C. K. Dezerterzy”, reż. J. Majewski (1986)

Akcja filmu rozgrywa się w 1918 roku, kiedy do garnizonu węgierskiej prowincji przybywa nowy zastępca dowódcy. Austriacki porucznik cechuje się wyjątkowym oddaniem względem swoich przełożonych i chce z międzynarodowej garstki żołnierzy stworzyć świetną kompanię. Marek Kondrat wcielił się w rolę młodego Polaka, który razem z przyjaciółmi planuje ucieczkę. Udaje mu się zdobyć czyste blankiety rozkazów wyjazdu, jednak do osiągnięcia celu brakuje mu jeszcze pieniędzy, które będzie musiał jakoś zdobyć.

AKPA

2. „Dzień świra”, reż. M. Koterski (2002)

W tym filmie Marek Kondrat wcielił się w rolę Adama Miauczyńskiego, mocno zgorzkniałego nauczyciela, który jest więźniem swoich codziennych natręctw. Mężczyzna nie akceptuje swojego życia, siebie, sąsiadów i wszystkiego, co spotyka na swojej drodze oraz może się wiązać z wejściem w głębszą relację. Każde spotkanie z innymi ludźmi wywołuje w nim niepohamowaną agresję. Nieustannie przy tym marzy o wielkiej miłości i o wyidealizowanej relacji z piękną kobietą. Nic dziwnego – jego małżeństwo nie należy do udanych, a syn jest wielkim rozczarowaniem. Nie godząc się ze swoim losem, Miauczyński wypowiada wojnę całemu światu.

3. „Zaklęte rewiry”, reż. J. Majewski (1975)

W filmie „Zaklęte rewiry” Marek Kondrat zagrał postać Romana Boryczko, który jest młodym chłopakiem ze wsi i zaczyna właśnie pracę w restauracji hotelu „Pacyfik”. Pracując w pocie czoła na stanowisku pomywacza poznaje zupełnie obcy mu dotąd świat, w którym żeby coś osiągnąć, musi znosić wszelkie upokorzenia, podlizywać się przełożonym i mocno kombinować. Roman szybko uczy się, jak ma się piąć po kolejnych szczeblach kariery i awansuje. Będzie jednak musiał stoczyć prawdziwą walkę o to, żeby uchronić się przed moralnym upadkiem i utratą swojej wrażliwości.


4. „Pułkownik Kwiatkowski”, reż. K. Kutz (1996)

Film przedstawia losy lekarza wojskowego Andrzeja Kwiatkowskiego (Marek Kondrat), który w koszarowym szpitalu na Ziemiach Zachodnich przeprowadził operację pułkownika UB, Kiziora. Jako nagrodę za udany zabieg Kwiatkowski otrzymuje tygodniowy urlop. Postanawia więc udać się ze swoim przyjacielem do Warszawy, do której dostaje się wyszabrowaną ciężarówką. Dociera do ruin swojego domu, gdzie spotyka swoją sąsiadkę sprzed wojny. Od razu się w niej zakochuje i zaprasza ją na bal do hotelu „Polonia". Wdaje się tam w awanturę z rosyjskim oficerem, po której będzie musiał prosić o pomoc pułkownika UB.

5. „Prawo ojca”, reż. M. Kondrat (2000)

W reżyserowanym przez siebie filmie, Marek Kondrat wcielił się w rolę owdowiałego kierowcy TIR-a. Życie mężczyzny zupełnie się zmienia, gdy jego szesnastoletnia córka Marta zostaje brutalnie zgwałcona przez trzech dealerów narkotykowych. Ojciec nie mogąc pogodzić się z krzywdą córki i wyraźną opieszałością policji w prowadzeniu śledztwa, postanawia na własną rękę odszukać sprawców i wymierzyć im sprawiedliwość. Sprawa się dodatkowo komplikuje, ponieważ zeznania córki mogą obciążyć bardzo wpływowych gangsterów.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO