Nie tylko "Harry Potter"

Maggie Smith – pierwsza dama brytyjskiego kina. Znacie wszystkie filmy z jej udziałem?

Maggie Smith jest jedną z najbardziej znanych, a także utytułowanych brytyjskich aktorek. Karierę rozpoczęła w Oxford Playhouse Theatre. Po raz pierwszy wystąpiła na scenie w 1952 roku w spektaklu „The New Faces 1956 Revenue”. W 1960 roku dołączyła do Royal National Theatre. Na wielkim ekranie zadebiutowała w 1956 roku w filmie „Child in the House”. Jej pierwszą ważną rolą był występ w ekranizacji „Otella” z 1965 roku, za który była nominowana do Oscara. Tę statuetkę otrzymała w 1970 roku za kreację stworzoną w filmie „Pełnia życia panny Brodie”, a także w 1979 roku za drugoplanową rolę w „Suicie kalifornijskiej”. Gwiazda ma na swoim koncie również trzy Złote Globy – za role w filmach „Suita kalifornijska”, „Pokój z widokiem”, a także w serialu „Downton Abbey”. Nie da się jednak ukryć, że największą rozpoznawalność przyniosła jej rola profesor McGonagall w filmach z serii o Harrym Potterze. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem Maggie Smith, które warto znać:

1. „Dama w vanie”, reż. N. Hytner (2015)

Oparty na prawdziwej historii film „Dama w vanie” opowiada o niezwykłej przyjaźni dwojga ludzi, która zupełnie zmieniła ich życie. Pewnego dnia w jednej z eleganckich dzielnic Londynu zjawia się panna Shepherd (Maggie Smith). Jej obecność budzi niepokój z pewnej ważnej przyczyny – kobieta nie mieszka w domu, lecz w vanie, który zaparkowała na podjeździe domu Alana Bennetta. Chociaż twierdziła, że to tylko tymczasowe rozwiązanie, spędziła tam piętnaście lat. W tym czasie mocno zżyła się z właścicielem podjazdu, na którym postawiła swój dom na kółkach. Chociaż ta sytuacja nieraz prowadziła do nieporozumień i konfliktów, między panną Shepherd a Bennettem wytworzyła się głęboka i jedyna w swoim rodzaju więź.

"Harry Potter i Kamień Filozoficzny"/Mat. prasowe

2. „Pełnia życia panny Brodie”, reż. R. Neame (1969)

Akcja filmu „Pełnia życia panny Brodie” rozgrywa się w latach 30. w Edynburgu. Jean Brodie (Maggie Smith) jest nauczycielką w ekskluzywnej szkole dla dziewcząt. W klasie, którą uczy, ma cztery ulubione uczennice, które faworyzuje – Monicę, Sandy, Mary i Jenny. Dziewczęta nieraz spotykają się z panną Brodie po lekcjach na wspólnych piknikach i coraz lepiej poznają tajniki jej prywatnego życia. Nauczycielka stara się wykorzystać tę sytuację, żeby zarazić uczennice sympatią do generała Franco i Mussoliniego. Wkrótce znajdująca się pod jej wpływem Mary postanawia wyruszyć do Hiszpanii i wziąć udział w wojnie domowej. Gdy ginie, jedna z uczennic postanawia się zemścić na nauczycielce.

3. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, reż. C. Columbus (2001)

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” przedstawia historię tytułowego bohatera, który mieszka u swoich wujków Dursley’ów. Chłopiec nie ma szczęśliwego dzieciństwa i wciąż jest poniżany przez swoją rodzinę. Przyczynia się do tego zwłaszcza fakt, że czasem dzieją się wokół niego dziwne rzeczy. Gdy pewnego dnia otrzymuje list ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa zwanej Hogwartem, jego życie zupełnie się zmienia. Chłopiec odkrywa, że podobnie jak jego zmarli rodzice jest czarodziejem. Wkrótce trafia do szkoły, gdzie zaczyna poznawać wcześniej mu obcy, magiczny świat. Jednym z jego opiekunów zostaje profesor Minerwa McGonagall, w którą wcieliła się Maggie Smith.


4. „Downton Abbey”, reż. M. Engler (2019)

Akcja filmu „Downton Abbey” rozpoczyna się w 1927 roku. Ukazuje on dalsze losy mieszkańców posiadłości, które zostały ukazane w serialu o tym samym tytule. W pełnym przepychu zamku Downton Abbey każdy dzień toczy się w zgodzie z ustalonym porządkiem. Pewnego dnia spokój domowników zaburza zaskakująca wiadomość, że z wizytą przybędzie król George V i królowa Maria. W domu Granthamów od razu wszyscy wraz ze służbą zostaną postawieni na nogi, żeby jak najlepiej przygotować się na przybycie zacnych gości. W całym zamku nie będzie ani jednej osoby, która by nie brała udziału w wielkim sprzątaniu i gotowaniu. Czy uda im się zdążyć na czas?

5. „Hotel Marigold”, reż. J. Madden (2012)

Komedia „Hotel Marigold” to zabawna i wzruszająca opowieść o siedmiu brytyjskich emerytach, którzy pod wpływem bardzo obiecującej reklamy postanawiają wyruszyć w podróż do Indii. Na miejscu okazuje się jednak, że ich hotelowi daleko jest do luksusów, które zostały opisane w broszurce. Nie zrażają się tym jednak i postanawiają doprowadzić to miejsce do porządku. Motywuje ich przy tym rozgrywająca się w hotelu historia miłosna. Dzięki niej odkrywają, że życie można rozpocząć na nowo w każdym wieku – żeby to zrobić, trzeba nauczyć się cieszyć tym, co jest teraz i nie żywić żalu do przeszłości.

Macie już za sobą wszystkie zaproponowane przez nas filmy? Jeśli tak, zachęcamy do obejrzenia niezwykłego filmu dokumentalnego „Maria Callas”. Polecamy również zobaczyć takie niezwykłe produkcje jak „Czarne słońce” oraz „Lęk wysokości”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO