Nie tylko kino akcji

Liam Neeson – najlepsze filmy z udziałem aktora

Liam Neeson jest północnoirlandzkim aktorem, który od lat znajduje się w ścisłej czołówce gwiazd światowego kina. Pierwsze kroki w aktorstwie zaczął stawiać już w wieku 11 lat, kiedy wystąpił w szkolnym przedstawieniu. W 1976 roku związał się z grupą artystyczną w Belfaście, z którą występował przez dwa lata. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1977 roku, gdy wystąpił w roli Jezusa Chrystusa w filmie religijnym „Wędrówka Pielgrzyma”. Przełomem w jego karierze okazał się z kolei film „Excalibur” z 1981 roku, w którym aktor wcielił się w rolę sir. Gawaina. Z czasem zaczął występować w największych hollywoodzkich produkcjach, a także doczekał się nominacji do Oscara za rolę w filmie „Lista Schindlera”. Przedstawiamy pięć najciekawszych filmów z udziałem aktora:

1. „Lista Schindlera”, reż. S. Spielberg (1993)

W filmie Liam Neeson wcielił się w postać Oskara Schindlera, który jest poważnym niemieckim przemysłowcem. Jest właścicielem dużej fabryki w Krakowie, w której podczas II wojny światowej w nieludzkich warunkach przymusowo pracują Żydzi. Początkowo jest nieczuły na ich ciężki los i dba jedynie o własne interesy. Po pewnym czasie jednak, widząc cierpienie tych ludzi w czasie niemieckiej okupacji, zupełnie zmienia swoje podejście. Rozpoczyna samotną walkę o uratowanie ponad tysiąca Żydów, którą przypłaca własnym bankructwem. Film, który ukazuje ten wstrząsający obraz wojny, został nagrodzony siedmioma Oscarami.

Materiały prasowe

2. „Tożsamość”, reż. J. Collet-Serra (2011)

Film „Tożsamość” przedstawia historię doktora Martina Harissa (Liam Neson), który budzi się po wypadku samochodowym. Z przerażeniem odkrywa, że jego własna żona go nie rozpoznaje, a jego tożsamość przejął obcy mężczyzna. Harrisowi nie wierzą władze, przez które jest ignorowany i uważany za niepoczytalnego. Okazuje się również, że zaczyna na niego polować tajemniczy zabójca. Samotny i zmęczony Hariss sam zaczyna wątpić w swoje wspomnienia. Wtedy poznaje niespodziewanego sprzymierzeńca, który pomaga mu w rozwiązaniu mrocznej zagadki i odzyskaniu własnej tożsamości.

3. „Kinsey”, reż. B. Condon (2004)

Film ukazuje historię życia Alfreda Kinseya (w tej roli Liam Neeson), który był jednym z najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych badaczy ludzkich zachowań seksualnych. Amerykański seksuolog przez dziesięć lat przeprowadził badania na grupie jedenastu tysięcy osób. Stosował w nich nowatorskie techniki, w tym wywiady otwarte, które stworzyły zupełnie nowe podejście do zagadnienia płci. Jego książka „Seksualne zachowania mężczyzny” oraz tak zwany Raport Kinseya, zapoczątkowały rewolucję seksualną w Stanach Zjednoczonych.


4. „Milczenie”, reż. M. Scorsese (2016)

Akcja filmu „Milczenie" rozgrywa się w XVII wieku. Ukazuje on losy dwóch młodych jezuitów, Sebastiano Rodriguesa i Francisa Grappe, którzy pokonują tysiące kilometrów, żeby niepostrzeżenie przedostać się do Japonii, w której toczy się brutalna walka z chrześcijaństwem i misjami ewangelizacyjnymi. Na miejscu stają się świadkami prześladowań japońskich chrześcijan dokonywanych przez władze kraju, które chcą się pozbyć wszelkich wpływów z Zachodu. Te doświadczenia wystawią na próbę nie tylko ich umiejętności przetrwania, ale przede wszystkim wiarę.

5. „Uprowadzona”, reż. P. Morel (2008)

W filmie „Uprowadzona” Liam Neeson wciela się w rolę byłego szpiega, Bryana, który ma siedemnastoletnią córkę. Nastolatka marzy o wyjeździe do Paryża, na co ojciec zgadza się, stawiając jej jednak pewne twarde warunki. Dziewczyna jednak nie stosuje się do wszystkich zaleceń ojca. Pewnego dnia nastolatka dzwoni do Briana z płaczem. Twierdzi, że została porwana przez handlarzy żywym towarem. Brian będzie więc musiał powrócić do swojego dawnego zawodu i wykorzystać wszelkie umiejętności, żeby odzyskać córkę.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO