Dzięki niej czekolada smakuje lepiej

Juliette Binoche – francuska gwiazda o polskich korzeniach. Poznajcie jej najlepsze role

Juliette Binoche jest jedną z najpopularniejszych francuskich aktorek filmowych. Co ciekawe, jej matka urodziła się w Częstochowie. Binoche karierę rozpoczęła w wieku dwudziestu lat, gdy zagrała we francuskim filmie „Les Nanas” z 1984 roku. Rok później wystąpiła w filmie Jean-Luca Godarda „Zdrowaś Mario”, w którym zagrała zazdrosną kochankę. Przełomowy dla jej kariery okazała się adaptacja powieści Milana Kundery „Nieznośna lekkość bytu”, w której wystąpiła w 1988 roku. Dzięki niej aktorka stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych francuskich gwiazd filmowych na świecie. Wkrótce zaczęła grać w filmach największych europejskich reżyserów, w tym Krzysztofa Kieślowskiego. Aktorka była dwukrotnie nominowana do Oscara, za film „Czekolada” i „Angielski pacjent”. Za ten drugi obraz otrzymała tę statuetkę. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem Binoche, które trzeba zobaczyć:

1. „Angielski pacjent”, reż. A. Minghella (1997)

Akcja filmu „Angielski pacjent” rozgrywa się podczas II wojny światowej. Niemcy zestrzeliwują nad Saharą mały samolot sportowy. Jego pilot z ciężkimi poparzeniami twarzy trafia do angielskiego szpitala wojskowego. Opiekuje się nim pielęgniarka Hana (w tej roli Juliette Binoche). Podczas transportu przez Włochy sanitariuszka zaczyna się obawiać, że ciężko ranny pacjent nie przeżyje podróży. Postanawia więc opuścić kolumnę transportową i razem z pilotem zatrzymuje się w opuszczonym klasztorze, w którym troskliwie zajmuje się mężczyzną. W trakcie wspólnego pobytu utrzymuje on, że nie pamięta swojej tożsamości, ani przeszłości.

"Czekolada"/Plakat

2. „Czekolada”, reż. L. Hallstrom (2000)

„Czekolada” opowiada historię Vianne (Juliette Binoche), która pewnego dnia przybywa do małego francuskiego miasteczka razem ze swoją córką Anouk. Podczas trwającego Wielkiego Postu chce założyć w miejscowości sklepik z czekoladą. Pomysł ten nie odpowiada konserwatywnemu burmistrzowi, który postanawia wypowiedzieć kobiecie wojnę. Przeciwko niej nastawia młodego księdza, który zaczyna wygłaszać kazania karcące postępowanie Vianne. Mimo to, kobieta tajemniczym sposobem zaczyna zdobywać grono sympatyków. Zjednuje ich sobie poprzez okazywanie pomocy i oczywiście – częstowanie pyszną czekoladą. W pewnym momencie w jej życiu pojawia się przystojny nieznajomy.

3. „Trzy kolory: Niebieski”, reż. K. Kieślowski (1993)

Film „Trzy kolory: Niebieski” przedstawia historię Julie (Juliette Binoche), która w wypadku samochodowym traci męża, wybitnego kompozytora i córeczkę Annę. Rozpoczyna nowe życie, w którym postanawia oderwać się od wszystkiego, co wcześniej znała. Pewna dziennikarka zaczyna podejrzewać, że Julie jest autorką jednego z dzieł swojego zmarłego męża. Kobieta zaprzecza, ale nie przekonuje tym dziennikarki. Wtedy młody asystent kompozytora, Olivier, który od dawna kocha wdowę, decyduje się wyrwać ją z odosobnienia. W tym celu zaczyna kończyć „Koncert dla Europy”, rozpoczęte dzieło męża Julie.


4. „Zapiski z Toskanii”, reż. A. Kiarostami (2010)

Akcja filmu „Zapiski z Toskanii” rozgrywa się w tytułowej, słonecznej miejscowości. Właścicielka lokalnego sklepu z antykami, w którą wcieliła się Juliette Binoche, przybywa na wykład brytyjskiego pisarza, który promuje właśnie swoją najnowszą powieść. Po spotkaniu kobieta zaprasza go na wycieczkę po jednym z toskańskich miasteczek. W kawiarni zostają omyłkowo wzięci za małżeństwo. To zdarzenie nakłania ich do rozpoczęcia subtelnego flirtu – zaczynają rozmawiać o miłości i związkach. Podczas rozmowy zachowują się jak stare małżeństwo. Wkrótce przestają rozróżniać co jest prawdą, a co fałszem.

5. „Sils Maria”, reż. O. Assayas (2014)

„Sils Maria” opowiada o aktorce Marii Enders (Juliette Binoche), która jest właśnie u szczytu sławy. Wkrótce razem z asystentką Valentine udaje się do alpejskiej miejscowości Sils Maria. Mieszka tam przyjaciel Marii, który jest znanym reżyserem. Gdy obie kobiety jadą pociągiem, otrzymują od żony reżysera wiadomość o jego przedwczesnej śmierci. Informacja ta wstrząsa Marią, która zadebiutowała niegdyś w jego sztuce – zagrała w niej młodą kobietę, która wykorzystywała starszą szefową. Bohaterki przybywają na pogrzeb, po którym zgłasza się do nich młody reżyser. Zamierza nakręcić film na podstawie sztuki zmarłego reżysera z Marią w roli głównej. Gdy aktorka zaczyna razem z Valentine czytać scenariusz, rodzi się między nimi szczególna więź.

Macie już za sobą filmy z Juliette Binoche? Polecamy obejrzeć wzruszający dramat „Moje życie beze mnie”. Zachęcamy również do zapoznania się z takimi filmami jak „Samotność liczb pierwszych” i „Niezasłane łóżka”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO