Nie tylko "Milczenie owiec"

Jodie Foster – najlepsze filmy z aktorką, które musicie obejrzeć

Jodie Foster jest nie tylko amerykańską aktorką, ale także reżyserką oraz producentką filmową. Przed kamerami zadebiutowała już w wieku trzech lat, gdy jako dziecko występowała w reklamach preparatów do opalania Coppertone. Niedługo później zaczęła występować w filmach i serialach telewizyjnych. Jej pierwszą poważną rolą była postać Iris, w którą wcieliła się w wieku czternastu lat w filmie „Taksówkarz” z 1976 roku. Trzeba przyznać, że aktorka zaliczyła dobry start – za swoją kreację otrzymała nominację do Oscara. Wkrótce tę statuetkę otrzymała w 1988 roku za rolę Sarah Tobias w filmie „Oskarżeni”. Kolejnego Oscara dostała w 1991 roku za rolę Clarice Starling w „Milczeniu owiec”. Za te dwa ostatnie filmy otrzymała także Złote Globy. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem Foster, które koniecznie musicie poznać:

1. „Milczenie owiec”, reż. J. Demme (1991)

Film opowiada o serii morderstw dokonywanych przez pewnego psychopatę, który porywa i brutalnie zabija młode kobiety. Sprawa zostaje powierzona agentce Clarice Starling (Jodie Foster), która postanawia nawiązać kontakt z wyjątkowo przebiegłym mordercą Hannibalem Lecterem. Został skazany za kanibalizm i przebywa w więziennym centrum psychiatrycznym. Zauroczony agentką Hannibal wciąga ją coraz głębiej w toksyczną relację, która opiera się na zasadzie wymiany – udziela jej kolejnych wskazówek w zamian za odkrywanie szczegółów z jej prywatnego życia. Clarice zostanie zmuszona do konfrontacji nie tylko z własną przeszlością, ale również do z bezwzględnym zabójcą.

"Kontakt"/Materiały prasowe

2. „Rzeź”, reż. R. Polański (2011)

„Rzeź” opowiada o dwóch parach z Nowego Jorku – Alan i Nancy oraz Michael i Penelope (Jodie Foster) – które pozornie są do siebie bardzo podobne. Należą do wyższych sfer, mają nienaganne maniery, wysoki standard życia i dzieci uczące się w elitarnych szkołach. Pewnego dnia ich dzieci wdają się w bójkę, co doprowadza do spotkania rodziców w celu wyjaśnienia sprawy. Gdy już się spotykają, wszystko zaczyna przybierać nieoczekiwany obrót. Rozpoczynają się sprzeczki i kłótnie, które przerodzą się w prawdziwy pojedynek o dobre imię i status obu małżeństw. W tej walce wszelkie chwyty będą dozwolone, a na jaw zostaną wyciągnięte najgłębiej skrywane i wstydliwe tajemnice.

3. „Kontakt”, reż. R. Zemeckis (1997)

W filmie „Kontakt” Jodie Foster wcieliła się w postać Ellie Arroway, która całe życie poświęciła na poszukiwanie dowodów istnienia pozaziemskich cywilizacji. Pewnego dnia odbiera sygnał radiowy z bardzo odległej gwiazdy Vega. Zawiera on dokładne plany kosmicznego pojazdu, dzięki któremu można się poruszać pomiędzy galaktykami. Ellie postanawia, że to ona opuści Ziemię, żeby badać nowe rejony wszechświata i odnaleźć źródło sygnału. Wkrótce jej wyprawa zamieni się w osobistą podróż, która pozwoli jej wykroczyć poza granice zdobytej dotąd wiedzy. Okaże się, że sama nauka nie jest w stanie wyjaśnić pewnych zjawisk.


4. „Oskarżeni”, reż. J. Kaplan (1988)

Film opowiada o historii Sarah Tobias (Jodie Foster), która pewnego dnia zostaje brutalnie zgwałcona na tyłach okolicznego baru. Jest to jednak dopiero początek cierpień ofiary. Wkrótce młoda kobieta będzie musiała się przeciwstawić nie tylko swoim oprawcom, ale także całemu bezwzględnemu systemowi prawnemu. Wraz ze swoim adwokatem będzie musiała udowodnić winę gwałcicielom, a także świadkom zajścia, którzy namawiali sprawców do gwałtu. Walka o sprawiedliwość będzie prawdziwą drogą przez mękę.

5. „Azyl”, reż. D. Fincher (2002)

„Azyl” to historia Meg Altman (Jodie Foster), która rozwodzi się z bogatym biznesmenem. Za pieniądze byłego męża kupuje kamienicę na Manhattanie i wprowadza się z córką do nowego mieszkania. Jest ono wyposażone w specjalny pokój, który poprzedni właściciel zamontował na wypadek włamania. Posiada on oddzielną linię telefoniczną, monitoring, zapasy jedzenia, wentylację i grube ściany ze stali, przez które nie sposób się przebić. Już pierwszej nocy okazuje się, że nowe mieszkanki będą musiały skorzystać z azylu. Do ich domu wchodzą włamywacze, którzy są gotowi zrobić wszystko, żeby zdobyć to, po co przyszli.

Chcecie poznać więcej produkcji z Jodie Foster? Możemy wam polecić futurystyczne „Elizjum”, w którym aktorka zagrała z Mattem Damonem. Z innych filmów wam się także spodobać „Potęga strachu” oraz „Więzy krwi”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO