Francuz o hiszpańskich korzeniach

Jean Reno – nie tylko „Leon zawodowiec". Zobaczcie najlepsze filmy z jego udziałem

Jean Reno jest jednym z najsłynniejszych francuskich aktorów – warto przy tym jednak zaznaczyć, że jego rodzice byli Hiszpanami, a Reno urodził się w Casablance w Maroku. Gdy miał siedemnaście lat zaciągnął się do wojska. Po odbyciu służby rozpoczął naukę w paryskiej szkole teatralnej Le Cours Simon, a w międzyczasie prowadził sklep spożywczy oraz biuro turystyczne. Wkrótce zaczął występować z teatralną grupą objazdową. W 1979 roku zadebiutował przed kamerami w dramacie „Blask kobiecości”. Największą popularność aktorowi przyniosły role w filmach Luca Bessona, takich jak „Leon zawodowiec”, „Wielki błękit” czy „Nikita”. Reno z powodzeniem występuje również w hollywoodzkich produkcjach. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem aktora, które należą do jednych z najważniejszych w jego karierze:

1. „Leon zawodowiec”, reż. L. Besson (1995)

W filmie „Leon zawodowiec” Jean Reno wcielił się w tytułowego bohatera, który jest płatnym zabójcą. Mężczyzna swoim usposobieniem mocno jednak odbiega od typowych przestępców. Zazwyczaj przestrzega wyznaczonych surowych zasad, ale pewnego dnia łamie swoje postanowienia i ratuje pewną dziewczynkę, której skorumpowani policjanci zabili całą rodzinę. Chociaż Leonowi ta sytuacja niezbyt odpowiada, oboje zostają skazani na siebie. Leon zaczyna uczyć Matyldę swojego fachu, a ona w zamian uczy go czytać. Między obojgiem rodzi się niezwykle silna więź, która wywołuje wewnętrzną przemianę Leona.

"Wielki błękit"/Materiały prasowe

2. „Goście, goście”, reż. J. Poiré (1993)

Akcja filmu „Goście, goście” rozpoczyna się w 1123 roku. Król Francji Ludwik VI chce się odwdzięczyć Godfryfowi de Maplhete zwanemu Śmiałym (Jean Reno) za uratowanie życia. Ofiarowuje mu więc osiem dni na odszukanie i poślubienie jego damy serca, księżniczki Frenegundy de Pouille. Rycerz wyrusza więc na wyprawę, w której towarzyszy mu jego wierny giermek, Jacqouille. Wkrótce jednak bohaterowie dziwnym zrządzeniem losu trafiają w XX wiek. Średniowieczni przybysze będą musieli się odnaleźć w zupełnie nowej i zaskakującej rzeczywistości. Jak się można domyśleć, wprowadzą wiele zamieszania wśród mieszkańców nowoczesnego miasta.

3. „Wielki błękit”, reż. L. Besson (1988)

„Wielki błękit” opowiada o historii dwóch nurków, których połączyły przyjaźń oraz rywalizacja. Pierwszy z nich, Jacques Maloy, nie wyobraża sobie życia bez morza, chociaż jego wody zabrały mu ukochanego ojca. Drugi z kolei, Enzo Molinari (Jean Reno), jest mistrzem świata we free divingu, czyli nurkowaniu bez butli. Pewny swoich umiejętności Jacques postanawia stanąć z nim do zawodów. Zaślepieni chęcią rywalizacji nie zdają sobie sprawy, że może łatwo dojść do tragedii. Wkrótce w życiu jednego z nich pojawia się piękna kobieta, Johanna. Gdy się w niej zakochuje musi stanąć przed wyborem, czy powierzyć się jej, czy oceanowi.


4. „Purpurowe rzeki”, reż. M. Kassovitz (2000)

Film „Purpurowe rzeki” przedstawia historię komisarza Pierre’a Niémansa, który pewnego dnia przyjeżdża z Paryża do niewielkiego miasteczka w Alpach, żeby wyjaśnić sprawę okrutnego morderstwa. W tym samym czasie odrębne śledztwo prowadzi młody porucznik lokalnej policji, Max Kerkérian, który bada sprawę profanacji grobu dziewczynki, która dwadzieścia lat temu zginęła w wypadku samochodowym. Wkrótce okazuje się, że obie sprawy są ze sobą związane. Obaj funkcjonariusze postanawiają więc połączyć swoje siły i wspólnie prowadzić śledztwo, które poprowadzi ich do odkrycia strasznej tajemnicy.

5. „Ronin”, reż. J. Frankenheimer (1998)

„Ronin” przenosi nas w ostatnie tygodnie zimnej wojny i przedstawia historię Amerykanina Sama, który niegdyś pracował w służbach specjalnych, a obecnie pracuje jako najemnik. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie od tajemniczego klienta, który powierza mu tajne i niebezpieczne zadanie. Sam zbiera więc grupę specjalną składającą się z kierowcy Larry’ego, specjalisty od urządzeń elektronicznych Gregora, angielskiego fachowca od broni Spence’a oraz francuskiego koordynatora Vincenta (Jean Reno). Pod dowództwem Sama mają oni wykraść pewną walizkę ukrytą w Paryżu. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy się okazuje, że walizką interesują się również inne służby.

Obejrzeliście już wszystkie filmy z naszej listy? W takim razie zachęcamy do obejrzenia kolejnej produkcji z udziałem Jeana Reno, filmu „Goście, goście III: Rewolucja”. Polecamy również zobaczyć „Lato w Prowansji” oraz „Wasabi – Hubert zawodowiec”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO